Українським пенсіонерам скоро нараховуватимуть виплати за новою фінансовою сіткою. Кінцеві суми поки остаточно не визначені, але суть у тому, аби трудовий стаж зіграв у цьому ключову роль. Принаймні, так планує уряд.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяРаніше один відпрацьований рік оцінювався у 1,35% від розрахункового заробітку, а зараз - вже в 1%.
Тобто теоретично українці із зарплатою нижче середньої, але з великим стажем не можуть розраховувати на безбідну старість. Незначні надбавки отримали за останній рік всього 3 мільйона осіб, але ситуацію це кардинально не змінило.
Приміром, якщо ви заробляєте приблизно 6 тисяч гривень на місяць 35 років поспіль, то ваша пенсія після перерахунку складе менше 1600 гривень Якщо ж 35 років отримувати мінімальну зарплату, то можна розраховувати тільки на мінімальну пенсію.
В квітні цього року підвищать виплати у першу чергу військовим (50% від належної надбавки), а влітку стартує індексація на 62 гривні для 1 мільйона українців. Згідно з прийнятим бюджетом, мінімальну пенсію в липні цього року піднімуть з 1373 до 1435 гривень, а в грудні - з 1435 до 1497 гривень. Грудневе підвищення торкнеться близько 10 мільйонів українців.
До кінця 2018-го хочуть запустити також накопичувальну систему, але вона ще на стадії розробки. Експерти попереджають про можливі ризики ідеї – за роки, поки ви будете вкладати гроші на пенсійний рахунок, інфляція практично знищить левову частку заощаджень. Тому поспішати з інвестиціями не радять.
Дивіться: пенсії в Україні знову перерахують
Як повідомляв портал "Знай.ua", українські пенсії порівняли з європейськими. Приміром, Ппляки можуть розраховувати на 460 доларів, але поспішайте за них надто радіти: ціни на продукти там подекуди значно перевищують наші. Практично всі громадяни Польщі після 75 років мають право на безкоштовну медицину та пільги. Середня пенсія французів - більше 1200 доларів (1 тис. євро),стаж тут ні до чого, можуть розраховувати всі без винятку. Але місцевий фонд щомісяця забирає фіксовану ставку в 16,3%, але при цьому частину цієї суми платить сам роботодавець.