МОЗ оприлюднило докладну інструкцію для громадян, в якій пояснюється, як правильно вибрати сімейного лікаря. Про це йдеться на сайті відомства.

"Медична допомога не прив'язана до місця прописки, проживання або розміру хабара. Кожен українець може вибрати терапевта, педіатра, або сімейного лікаря в будь-якому медичному закладі, а гроші за ваше медичне обслуговування заплатить держава", - наголошується в повідомленні.

Наразі процес вибору лікаря і укладання договорів проходить в пілотному режимі.
В міністерстві радять в першу чергу визначитися з кандидатурою лікаря. Коли ви вирішили, кому хочете довірити своє здоров'я, потрібно підписати з цим лікарем декларацію (договір, - ред.).

"Установи первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, підписують контракт з національною службою здоров'я, а пацієнти - декларацію з тими лікарями, яких самі собі вибрали", - наголошується в повідомленні.

Декларація підписується безстроково, тобто не потрібно буде щороку її продовжувати. Але якщо ви захочете підписати угоду з іншим лікарем, то зможете зробити це в будь-який час.

Для підписання угоди з лікарем потрібен паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж ви підписуєте декларацію з педіатром або сімейним лікарем, який буде обслуговувати вашу дитину, то також знадобиться свідоцтво про народження дитини та паспорт і код обох його батьків чи опікунів.

Лікар внесе ваші дані в систему, роздрукує декларацію, яку пацієнт підписує в двох примірниках, один з яких залишається у вас.

Фахівці звертають увагу на те, що потрібно уважно перевірити дані перед тим, як підписати декларацію.

"Декларація з'явиться в системі після подвійної авторизації: лікар попросить назвати код, який надійде вам смс-повідомленням. Якщо ж у вас немає мобільного телефону, лікар сфотографує або сканує ваші документи, щоб долучити їх до декларації. Тільки після цього декларація з'явиться в системі" , - йдеться в повідомленні.

У разі відпустки чи хвороби у вашого лікаря повинна бути заміна. При цьому, один лікар може обслуговувати максимум дві тисячі пацієнтів.

В інструкції також радять звертатися до медиків при першій необхідності і не давати хабарів.

У 2018 року заклад, в якому працює сімейний лікар, почне отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав з ним договір. Планується, що в 2018 році середня виплата на первинній ланці складе близько 370 грн за одного пацієнта, в 2019 році - 450 грн. За дітей і людей старшого віку виплата буде в два рази більше.

"Все залежить від того, яка кількість і якого віку лікар візьме собі пацієнтів", - додали в прес-службі МОЗ.

Як повідомляв портал "Знай.ua", 19 жовтня Верховна Рада проголосувала за законопроект, необхідний для запуску медичної реформи.