Найбільшу небезпеку для здоров’я людини у громадських туалетах становлять предмети та поверхні, до яких торкаються люди. Серед них – кран, мильниця, паперові рушники та дверна ручка.

Найбільш небезпечними для здоров’я людини в громадських туалетах виявилось далеко не сидіння. Про це пише Conversation, посилаючись на дослідження експертів.

Після того як людина справила потребу, вона торкається до крана, мильниці та паперових рушників – саме на цих предметах зазвичай накопичується найбільша кількість шкідливих бактерій.

Крім того, брудними стають дверні ручки, оскільки не кожен відвідувач туалету миє руки.

Популярні новини зараз
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Показати ще

При цьому дослідники переконані, що сидіння унітазу не становить небезпеку для здоров’я, оскільки основний шлях потрапляння мікробів в організм людини – через руки в рот.

Щоб знизити контакт з бактеріями, автори статті рекомендують закривати кран і відчиняти двері вбиральні за допомогою своєї серветки чи паперового рушника.

Як повідомляв портал "Знай.ua", вчені дослідили, що кухонні рушники можуть бути небезпечними для здоров'я.

Вчені Університету Маврикія провели дослідження і виявили, що багаторазове використання кухонних рушників сприяє зростанню патогенних мікробів на них. У свою чергу, це може привести до харчових отруєнь у членів сім'ї.

Експерти провели ослідженя в результаті якого на 49% кухонних рушників виявили ріст бактерій, який прямо залежав від кількості дітей та інших членів сім'ї, які проживають в будинку.

Серед патогенної мікрофлори вчені виявили коліморфні бактерії (36,7%), ентерококи (36,7%) і золотистий стафілокок (14,3%).

Коліморфні бактерії найчастіше зустрічалися на вологих і багаторазових рушниках. Їхному зростанню, а також появі золотистого стафілокока сприяло вживання м'ясних продуктів в будинку.

Саме ці потенційно патогенні мікроорганізми можуть потрапляти в їжу і викликати розлади шлунково-кишкового тракту.