За роки незалежності в Україні чисельність великої рогатої худоби зменшилася майже в сім разів. За даними Держстату, з 1991 року стадо зменшилось з 24 млн до 3 млн голів.

Агроексперти кажуть, що багаторазове зниження поголів'я худоби є об'єктивним явищем і пов'язане з розвалом СРСР, куди Україна поставляла більше 75% виробленого м'яса, молокопродуктів, яєць. В той же час експерти зазначають, що стадо, перш за все велика рогата худоба, буде і далі "худнути". А значить - рости ціна на яловичину.

В Україні за чверть століття корів стало вчетверо менше, свиней - утричі, овець і кіз - вшестеро. Зате курячих яєць на душу населення - більше на 20%.

Через те, що стадо корів і свиней продовжує зменшуватися, обсяг виробленого тільки в цьому році м'яса знизиться на 1-1,5%, або на 25-40 тис. тон.

Експерти пояснюють це простим розрахунком. Гроші, вкладені в розведення молочного стада (до 100 голів), включаючи відгодівлю бичків на м'ясо, окупається тільки через 8 років, а, наприклад, в птахівництво - вже через 2-3 роки. Тому у нас і далі буде ставати все менше корів і все більше птиці, яка, на відміну від свинини і яловичини, не тільки дешевше, але і має набагато більший ринок збуту в Україні.

Очевидно, що зниження поголів'я худоби і свиней позначилося на обсягах виробництва м'яса, але, за словами експертів, народу його вистачить як і раніше за рахунок подальшого зростання виробництва курятини.

За даними Держстатистики, обсяг виробленого м'яса впав на 73% - з 4 млн т на рік в 1991 році до 2,3 млн т в 2016-м. Або з 77 до 54 кг на рік на душу населення.

Ще гірша ситуація з молоком - було 430 кг на одну людину в рік, а стало - 240 кг. Зате яєць тепер доводиться на кожного набагато більше: не 290 шт. в рік, а 350.

Як повідомляв портал "Знай.ua", ціни на яблука "накрутили" через сезонне скорочення врожаю.