Весняна призовна кампанія продовжується на повну силу. До 31 червня в армію заберуть чоловіків у віці від 20 до 27 років. Крім цього в Генеральному штабі заявили, що викликатимуть і молодих людей з вищою освітою, якщо в університетах вони отримали військові звання.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПро це пише "Сегодня".
Служити доведеться 18 місяців. Щорічно освіту на військових кафедрах отримують 10 тисяч українців. Якщо раніше така відмітка звільняла від несення строкової служби, то тепер все з точністю до навпаки. При цьому за людиною зберігається робоче місце. У Генеральному штабі пояснили, що в армію можуть забрати близько 4 тисяч українців, при цьому військкомати враховуватимуть сімейні обставини. Наприклад, якщо чоловік утримує сім'ю з малолітньою дитиною, його "турбуватимуть" в найостаннішу чергу.
Тим, кому прийде повістка, потрібно буде три місяці готуватися за спеціальною програмою у навчальних центрах ЗСУ. У Генштабі також відзначили, що відправляти у зону АТО будуть тільки в добровільному порядку, попередньо уклавши контракт.
Декілька місяців тому Президент України Петро Порошенко підписав указ, згідно з яким контрактники, які не мали права за власним бажанням достроково закінчити службу, тепер зможуть повернутися додому. У цьому плані новий призов дозволить замінити військовослужбовців, які хочуть звільнитися.
Замначальника Генштабу генерал-лейтенант Артур Артеменко зазначив, що на службі як ніде більше діятиме гендерна рівність. Хоча варто відзначити, що жінок, які закінчили військову кафедру, значно менше. Також він підкреслив, що представниці прекрасної статі не гірше за чоловіків справляються зі своїми обов'язками, навіть в зоні АТО вони практично нічим не поступаються чоловікам.
Хто ще отримає повістку. Рішення викликати людей з вищою освітою і званням ніяк не вплине на тих, хто несе строкову службу. У червні закінчиться традиційний весняний призов: найбільше до армії йдуть мешканці Дніпропетровської області (близько 1500 осіб), а найменше - з територій Донбасу (не більше двох сотень). Старшини, матроси, солдати і сержанти, які проходять строкову службу в ЗСУ та інших українських формуваннях, служитимуть до 18 місяців. Українці, які отримали ступінь магістра (спеціаліст)обмежаться терміном до 12 місяців.
В цілому, весняна кампанія обійдеться українській казні в 46,5 мільйонів гривень. Левова частка від цієї суми піде на одноразову допомогу новобранцям. Так, кожному призовнику належить отримати 3200 грн одноразової матеріальної допомоги. Якщо у 2016-му році розмір "допомоги" був прив'язаний до мінімальної зарплати, то після її підвищення чиновники вирішили виплачувати не дві "мінімалки", а два прожиткових мінімуми.
А що буде, якщо... Відповідно до закону, ухильниками від призову на строкову службу загрожує кримінальний термін до трьох років. Юристи заспокоюють: на практиці таким хлопцям загрожує максимум умовний термін, причому судимість знімається після закінчення цього самого терміну.
У разі, якщо військовозобов'язаний не з'являється у військкоматі після отримання повістки, не повідомляє комісаріат про зміну місця проживання, йому загрожує штраф від 89 до 119 гривень. Повторне порушення - стягнення збільшується до 170-255 гривень. Варто відзначити, що всі роботодавці зобов'язані повідомляти військкомати про своїх працівників призовного віку.
Відстрочку від служби отримує той, хто:
- Має вагітну дружину або дружину-інваліда
- Має тимчасові проблеми зі здоров'ям
- Має дитину віком до трьох років
- Утримує непрацездатну матір або батька або іншого родича
- Самостійно виховує дитину (без матері)
- Має двох і більше дітей
- Є сиротою
- Підозрюється у кримінальних злочинах
- Якщо брат служить в цей же час в армії
- Священик (на весь період роботи за фахом)
- Учитель (на весь період роботи за фахом)
- Поліцейський (на весь період роботи за фахом)
- Медик (на весь період роботи за фахом)
- Молодше 21 року і при цьому здобуває освіту на денній формі
Хто може отримати звільнення від призову:
- Чоловіки старше 27 років
- Непридатні за станом здоров'я
Ще можливість "відкосити" - "позолотити ручку" воєнкома, проте хто може гарантувати, що хабарник не погорить за декілька днів, а вашу справу при цьому не стануть переглядати? Юристи відзначають, що є багато правових підстав не йти до армії: вступити до ВНЗ, наприклад.
Нагадаємо, раніше інфораціонний портал "Знай.ua" писав про те, що експерти впевнені: такий терміновий призов офіцерів запасу - це спроби попередити справжню катастрофу.