У багатьох українців, особливо у жителів Києва та області, викликала побоювання пожежа, яка спалахнула у Чорнобильській зоні 5 червня і охопила 10 га неподалік від Рудого лісу.

Незважаючи на те, що, за даними Державної служби з надзвичайних ситуацій, пожежі в зоні відчуження відбуваються щороку, небезпека в тому, що осередки загоряння розташовані недалеко від Рудого лісу, який вважається однією з найзабрудненіших ділянок Чорнобильської зони. Саме він під час вибуху на АЕС прийняв на себе найбільшу дозу радіації.

За останніми даними, ситуація покращилася, пожежним вдалося скоротити площу пожежі до 3 га, проте все одно є ризики подальшого поширення вогню через пориви вітру.

Ми постараємось на основі зібраних матеріалів прояснити картину надзвичайної події.

Як просувається гасіння пожежі

Популярні новини зараз
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Показати ще

5 червня о 10:10 у Чорнобильській зоні неподалік від Рудого лісу сталося загоряння сухої трави з подальшим поширенням пожежі в лісовий масив на площі близько 10 га.

Прес-секретар ДСНС у Київській області Вікторія Рубан повідомила: "Зараз у зоні відчуження горить трава та трав'яна підстилка на площі близько 10 га. Там працюють пожежні підрозділи, гасять вогонь з літаків і вертольотів. Радіаційної небезпеки для Києва немає".

Станом на 08:00 6 червня площа пожежі скоротилася до 5 га. До гасіння пожежі залучено 35 одиниць техніки та 150 людей особового складу. До гасіння пожежі також залучені два АН-32П і вертоліт Мі-8.

За останньою інформацією, площа пожежі складає вже близько 3 га, проте в ДСНС не прогнозують, коли зможуть повністю загасити пожежу.

"Що стосується шансів, тут прогнозувати ніхто не буде, є погодні умови, пориви вітру. Але працюють наші підрозділи, додатково залучені сили з усієї області, але прогнозів давати ніхто не може", - заявила прес-секретар Вікторія Рубан.

За її словами, ще більше додаткової техніки і людей залучати не будуть, адже площа пожежі вже досить невелика.

Небезпека радіації

Прес-служба ДСНС майже щогодини звітує про радіаційний фон в межах Києва та Київської області, запевняючи, що жодних перевищень показників ня немає.

Так, станом на 10:00 6 червня радіаційний фон становив:

У Києві - 11 мкР/год (безпечний рівень - до 30 мкР/год).

У місті Чорнобиль - 32 мкР/год (безпечний рівень - до 50 мкР/год).

На промисловому майданчику Чонобільськоі АЕС радіаційний фон становить 51,6 мкР/год (безпечний рівень - до 140 мкР/год).

Однак, дані про рівень радіаційного фону у Києві та області можна подивитися в режимі онлайн за допомогою системи радіаційного моніторингу, і станом на 12:00 дані не збігаються з інформацією від ДСНС.

Скрін з сайту НВО "Досвід"


З даними ДСНС також не згодні екологи. Директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко висловив сумніви у достовірності інформації, що публікуються відомством.

"Чому немає даних санстанції, екоінспекції? Які дані? Щодо альфа, щодо бета, щодо гамма? Чи можна цьому вірити? І де вони брали ці норми, в якому місці? У мене дуже багато питань до цих даних", - каже еколог.

Про масштаби катастрофи Борейко заявив: "Загроза для екології дійсно є, бо це ліси, які мають радіонукліди, і щоб там не казали, загроза є. Дійсно, треба знати всю інформацію, а ми її не знаємо. Від нас все приховують, як приховували і раніше".

Еколог також пояснив, що дерева в цій зоні заражені радіацією. Під час горіння радіація з димом пошириться не тільки по Київській області, а і до Європи.

А ось за словами Миколи Тетеріна - представника Атомпрофспілки України у Чорнобильській об'єднаній організації, пожежа, що охопила Чорнобильську зону, становить небезпеку для працівників зони відчуження і пожежних, але не для жителів Києва.

"Я вважаю, що загрози немає. Масштаб пожежі не такий великий", - повідомив Тетерін.

Як повідомляв портал "Знай.ua", у Чорнобилі на місці загоряння виявили факели, що може свідчити про навмисний підпал.