В Україні вже дуже давно і дуже багато говорять про створення єдиної помісної церкви. Якщо за часів правління Ющенка ця ідея сприймалася як якась утопія, то з початком агресії Росії - почала набувати плоть і кров.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяВерховна Рада України звернулася до Вселенського патріарха в червні 2016 року з проханням про надання церковної автокефалії. Вже в янвале 2017 року патріарх Філарет заявив: процес формування такої церкви вже почався.
А вчора, 17 квітня, президент України Петро Порошенко сказав:
"На сьогоднішній день Україна як ніколи близька до появи в Україні власної автокефальної помісної церкви. Це покаже не тільки позиція Вселенського патріарха, але і позиція членів Синоду".
Своїми очікуваннями і прогнозами на цей рахунок поділилися представники двох найбільших православних конфесій – Московського та Київського патріархату, а також президент Української асоціації релігійної свободи Віктор Єленський, пише Обозреватель.
Голова Інформаційного управління Київської патріархії АРХИЄПИСКОП ЄВСТРАТІЙ (ЗОРЯ)
- Чи вірите ви в те, що в Україні дійсно може бути створена єдина помісна православна церква?
- Я твердо переконаний у цьому. Це не просто віра - це тверде переконання. Якщо б я, наш єпископат, наше духовенство на чолі з патріархом, і наші вірні не були впевнені в цьому, то тоді б ми над цим не працювали - навіть в тих умовах, коли ніхто більше, крім нас, над цим не працював. Більше того - коли багато працювали проти тієї справи, за яку ми боролися.
Питання не в тому, буде чи не буде - питання в тому, раніше чи пізніше.
- В які терміни така церква може бути створена в Україні?
- Я не можу розголошувати всі деталі. Повірте, я знаю багато, тому що безпосередньо включений в ряд процесів, пов'язаних з цією справою. Але можу сказати так: ми сподіваємося, що найближчим часом це відбудеться, і дай Бог, щоб 1030-річчя Хрещення Київської Русі-України ми вже відзначали, маючи те, до чого прагнемо.
- Яка головна перешкода на шляху до створення в Україні єдиної помісної церкви?
- Позиція Московського патріархату і всі ті перешкоди, які російська держава, Московська патріархія надають і надалі будуть надавати. Ми очікуємо, що зараз буде значне посилення протидії.
Недавно читав статтю одного британського аналітика українського походження, він говорить: єдине, що тримає Україну в московській орбіті - це Московська патріархія, її церковний вплив. Міцні ланцюги, що тримали Україну, слава Богу, вже були розбиті і відкинуті - і політичні, і економічні. Але залишається ця "скріпа російського світу", яка ще намагається нас утримати.
Це дуже важливо для України, для всього українського народу, а не тільки для православних віруючих, тим більш не тільки для віруючих Київського патріархату.
- Хто переможе - Москва або Константинополь?
- Церква переможе, переможе православ'я. Тому що ця боротьба Москви з Константинополем негативно позначається в цілому на світовому православ'ї, а утвердження в Україні автокефальної церкви, як ми припускаємо, докорінно змінить ситуацію в світовому православ'ї в цілому. Рано чи пізно Московський патріархат буде змушений відмовитися від своїх гегемоністичних планів, і в осяжній перспективі настане примирення після десятиліть боротьби, що тривала ще зі сталінських часів.
Голова Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ АРХІЄПИСКОП КЛИМЕНТ
- Патріарх Варфоломій неодноразово заявляв, що єдина помісна православна церква, єдина церква, яка визнається Вселенським патріархом - це Українська православна церква, яку очолює блаженніший митрополит Онуфрій. За останні кілька років він про це говорив кілька разів. Іншої інформації від Константинопольської патріархії поки не існує.
- Як в цілому ваше ставлення до ідеї єдиної помісної церкви в Україні?
- З 1992 року ми заохочуємо всі релігійні спільноти, які називають себе православними, до єдності, до подолання церковного розколу. Але, наскільки я розумію, тоді Філарет не буде патріархом, йому це вигідно найменше.
- Значить, ви вважаєте, що головна перешкода - це саме позиція Київського патріархату?
- Це не тільки моя думка, а і багатьох інших ієрархів, які представляють вселенське православ'я. Є інформація, що під час свого останнього візиту патріарх Варфоломій мав можливість зустрітися з Філаретом, але останнього не влаштували умови Фанару.
- Якщо домовленість буде дійсно досягнута, на вашу думку, наскільки скоро в Україні можна було б створити єдину помісну церкву?
- Патріарх Філарет буде робити все для того, щоб цього не сталося. Прикладів тому було вже безліч. А помісна православна церква у нас є - помісна православна церква на території української держави з часів Хрещення Русі сьогодні називається - Українська православна церква. І для вселенського православ'я інших варіантів не існує. Це не тому, що ми так собі придумали. Всі 15 помісних православних церков світу вважають саме так.
Якщо б ми придумали щось інше, з ким-то утворили об'єднання, яке не передбачено церковними канонами, то самі себе зробили маргіналами по відношенню до вселенського православ'я. Для України це мало сумні наслідки.
Президент Української асоціації релігійної свободи, народний депутат України ВІКТОР ЄЛЕНСЬКИЙ
-Сьогодні (17 грудня. - Ред.) мене як голови профільного підкомітету разом з головами фракцій запросили в Адміністрацію президента, і Петро Порошенко оголосив, що патріарх Варфоломій прийняв цю ідею. Що у патріарха завжди було розуміння того, що Україна повинна мати свою автокефальну церкву, і він хотів би подарувати українському православному народові й церкві томос про автокефалію.
- Значить, він ще не прийняв таке рішення.
- Ні, тому що для цього потрібне звернення церковних ієрархів та обігу влади. Церковні ієрархи - Київський патріархат і Українська автокефальна православна церква такі звернення направили. Президент своє звернення також підготував і відправив. Він також звернувся до лідерів фракцій, щоб і парламент ще раз підтвердив свою волю.
- А як бути з Московським патріархатом?
- Якщо захоче, він приєднається, а якщо не захоче, не буде приєднуватися.
Якщо не приєднається, то в Україні буде дві юрисдикції, дві канонічні церкви: одна буде автокефальна, і ще одна - в юрисдикції Московського патріархату.
В принципі, на території однієї країни повинна бути одна церква, але в умовах, коли Московський патріархат не хоче вирішувати проблему мільйонів українців, тримає їх за огорожею, Вселенський патріарх втручається в цю ситуацію, і надає автокефалію однієї частини.
Це питання має бути вирішене найближчим часом на Синоді Константинопольського патріархату, який відбудеться в травні.
- Ваш прогноз: чи буде прийнято позитивне рішення?
- Я хочу в це вірити. Будемо вірити в те, що говорив президент, і в те, що говорили його переговорники.
Як повідомляв раніше портал "Знай.ua", у вівторок, 17 квітня, Православна церква відзначає свято Радониця, що в Україні також називають Проводи, Гробки, Могилки, Діди, Батьківський день.