У Сирії на боці урядових військ можуть воювати близько 3,6 тисячі росіян - найманців приватної військової компанії, яку називають "групою Вагнера". Назва угруповання походить від позивного її керівника Дмитра Уткіна. За два з половиною роки, що вони знаходяться в Сирії, на їх утримання потрібно було від 16,1 млрд до 17,4 млрд рублів (280-300 млн доларів або 7,6-8,2 млрд грн).

Як відомо, 7 лютого під Дейр-ез-зором "вагнерівців" розгромили коаліційні війська на чолі з США. Джерела в Пентагоні кажуть про близько 100 убитих. Reuters з посиланням на свої джерела також називає цю цифру і додає, що поранених - ще 200. Їх відвезли лікувати і вмирати в госпіталі в Сирії і Росії.

Після цього найбільшого розгрому "групи Вагнера" ​​за роки перебування в Сирії зараз вирішують, що взагалі з ними робити і чи потрібно їх розформовувати. У РФ представників цього угруповання офіційно вважають найманцями і їм світить кримінальна відповідальність і 15 років в'язниці. Однак чимало фактів вказують на те, що вони діють під керівництвом Кремля.

Треба сказати, що навесні 2014 року бійці з "групи Вагнера" ​​були помічені в Криму, а потім вони брали участь у війні на Донбасі. У серпні 2015-го у них з'явився свій табір на хуторі Молькіно Краснодарського краю в Росії. Там же дислокується 10-а окрема бригада спецназу Головного управління Генштабу Міноборони РФ - фактично спецназ і найманці ділять одну територію.

Популярні новини зараз
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Показати ще

У Сирію їх вперше відправили в 2013 році. Компанія "Слов'янський корпус" набрала групу бійців нібито для охорони нафтопроводу і складу на сході Сирії в Дейр-ез-Зорі. Однак замість цього їм наказали підтримати повстанців у провінції Хомс, де контрактники в результаті потрапили в засідку бойовиків терористичної "Ісламської держави". Вони не мали необхідної техніки і сучасного озброєння, і тому зазнали поразки, в жовтні покинули Близький Схід. Керівників "Слов'янського корпусу" Євгенія Сидорова та Вадима Гусєва в РФ засудили за статтею "найманство" (передбачає до 15 років позбавлення волі) - вони отримали по три роки колонії.

Нині приватною військовою компанією управляє Дмитро Уткін з позивним "Вагнер". У грудні 2016 року він разом з товаришами по службі побував на кремлівському прийомі на честь Дня героїв Вітчизни і навіть сфотографувався з президентом Росії Володимиром Путіним. У листопаді 2017-го Уткін став гендиректором фірми "кремлівського кухаря" Євгенія Пригожина "Конкорд менеджмент і консалтинг".

На початку лютого 2018 го в рядах "групи Вагнера" ​​було 3 602 найманця, стверджує видання Republic, якому вдалося ознайомитися зі списком бійців. Кожному з них видали жетон з індивідуальним порядковим номером. Нестачі в добровольцях "групи Вагнера" ​​немає - туди йдуть колишні бойовики з Донбасу, колишні військові і силовики, прості росіяни, які не можуть знайти високооплачувану роботу в РФ. До того ж вимоги до кандидатів в "вагнеровці" пом'якшилися - раніше обов'язково потрібен був бойовий досвід, вміння поводитися зі зброєю, здавали нормативи з фізичної підготовки. Саме пом'якшення вимог до найманців і є однією з причин зростання втрат угруповання.

"Вагнерівцям" в Сирії платять 240 тисяч рублів на місяць (110 тис. грн). У тренувальному таборі в Краснодарському краї перед тим вони отримували по 80 тисяч рублів (36 тис. грн). Тобто тільки на зарплати за останні два з половиною років могли витратити понад 14 млрд рублів.

Серед витрат - компенсації родичам загиблих. За одного вбитого дають 5 млн рублів - як і в офіційній російській армії (3 млн рублів одноразової допомоги і 2 млн рублів страховки). Пораненим найманцям платять від 500 тис. до 1 млн рублів. ЗМІ називають різні цифри втрат "групи Вагнера": від 80 до 380 поранених і від 76 до 263 убитих за всі роки. Тобто загальна сума компенсацій може скласти від 420 млн до 1,7 млрд рублів.

На харчування могло піти ще 1,3 млрд рублів. На екіпіровку - 227 млн ​​рублів (спорядження для кожного найманця коштує близько 1 тис. доларів).

Звідки гроші - офіційно невідомо. Republic з посиланням на два джерела, одне з яких - федеральний чиновник, зазначає, що є кілька "приватних інвесторів". Хто саме - джерела тримають в секреті. Видання "Фонтанка" раніше писало, що з 2017 року фінансування йде від сирійської влади. ЗМІ також згадують бізнесмена Євгена Пригожина, він входить в коло довіри Путіна, а близькі до Пригожина компанії є одними з найбільших постачальників Міноборони Росії.

Раніше портал "Знай.ua" повідомляв про те, що Царьов розповів, як терористи "ЛДНР" потрапили до Сирії.