У світі спалахує тиха, але серйозна загроза – рідкісні, але смертоносні грибкові інфекції, які все частіше вражають людей. Кліматичні зміни та наслідки пандемії COVID-19 посилили цю проблему, "натренувавши" небезпечні грибки виживати в умовах, до яких вони раніше не були пристосовані, включаючи високі температури людського тіла.

Дослідження, про які повідомив Bloomberg, показують, що зростання глобальної температури допомагає грибкам адаптуватися до тепла. Наприклад, грибок, який зазвичай розвивається при 18 ° C, можна поступово привчити до 35°C, що сильно розширює його можливості виживання в тілі людини.

"Грибок, здатний виживати при температурі тіла людини, - це антиутопічний сценарій, подібний до якого показаний в таких шоу, як "Одні з нас" на каналі HBO", – зауважує автор статті.

хвороба
хвороба, pexels

Один із таких грибків, Rhodosporidiobolus fluvialis, раніше вважався безпечним для людей, але тепер, як показали китайські вчені, він здатний викликати хвороби, переносячи температуру людського тіла і навіть протистояти традиційним протигрибковим препаратам.

Популярні новини зараз
Росія може завдати потужного удару по Україні 20 листопада: посольство США застерегло всіх Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу По 3600 грн на руки три місяці поспіль: кільком категоріям українців виплатять допомогу
Показати ще

Такі зміни у патогенних властивостях грибків вчені вважають серйозним викликом.

"Грибки тепер можуть знайти нових господарів, включаючи людину, особливо в умовах, коли імунна система у багатьох ослаблена через хвороби або вік," – коментує професор Сара Гурр з Університету Ексетера.

Пандемія COVID-19 також відіграла свою роль: довгі обмеження на соціальні контакти, перевантажені лікарні та високі навантаження на системи вентиляції та кисневого забезпечення створили ідеальні умови для розвитку грибкових інфекцій.

пандемія, ілюстративне фото: EPA/Vostock
пандемія, ілюстративне фото: EPA/Vostock

Під час спалахів коронавірусу в Індії спостерігалося масове поширення мукормікозу, відомого як "чорний грибок". Вважається, що він поширювався через заражені пліснявою кисневі труби та зволожувачі, що використовуються для лікування пацієнтів із COVID-19.

Кандидоз, викликаний грибком Candida auris, став особливою проблемою для лікарень, оскільки його важко знищити він буквально закріплюється на медичному устаткуванні та особливо небезпечний для людей із ослабленим імунітетом. Це захворювання вже зафіксовано на всіх континентах, крім Антарктиди, та забирає життя до половини інфікованих.

Експерти ВООЗ попереджають, що кліматичні зміни створюють "нову екосистему" для хвороб, і раніше рідкісні грибкові інфекції тепер становлять серйозну загрозу. Люди зі слабкою імунною системою та хронічними захворюваннями повинні якнайкраще дбати про своє здоров'я.

Нагадаємо, в горах Шотландії знайдено "зомбі-гриб", як у The Last of Us: вже підкоряє комах

Раніше ми писали про те, що українцям збільшать страхові виплати за хвороби до 100% середньої зарплати

Крім того, Знай.ua повідомляв про роздачу грошей на лікування: з якими хворобами можна отримати допомогу