2 копійки 1992 року на інтернет-аукціонах і ринках колекціонерів продають по 1-1,5 тис. грн. за штуку. Також дорого коштують 50 копійок 1995 року і 2003 року.

- Є багато українських обігових монет, які продають дорого, - каже Олександр Олещук, експерт грошей, директор Феодосійського музею грошей. Він розповідає, від чого залежить вартість металевих обігових монет і чому на деякі із них вона висока.

Чому 2 копійки 1992 року коштують так дорого?

- Їх мало, здебільшого пробні. Цікаво, що під час грошової реформи 1996 року на плакатах у пунктах обміну купонів на гривні було написано, які монети та банкноти є дійсними. Серед них була обігова монета 2 копійки 1992 року. Але таку зустріти було майже нереально. Їх близько 100 штук. Наш музей теж шукає 2 копійки 1992 року, ми готові заплатити за неї 1000-1500 гривень, залежно від стану.

Популярні новини зараз

Головне за ніч: загибель українця в Польщі, помста Кіркорова Пугачовiй, зірване весілля Огнєвіч і заміна пакетам із пластику

Зрада, маленька донька і дорослі розваги: що відомо про обранця Злати Огнєвіч на "Холостячці" Андрія Задворного

Переможець "Холостячки" Андрій Задворний не повірив Златі Огнєвіч: "Жах, а не вибір"

Фіналіст "Холостячки" спалився Гриші Решетнику, що вже переїхав до Злати Огнєвіч: "Тримайся в подробицях"

Показати ще

Які ще обігові монети є рідкісними й коштують дорого?

- Дуже мало монет номіналом 25 копійок 1995 року. Колекціонери продають такі по 500 гривень. Також цінні монети 2003 року. Тоді понад п'ять тисяч штук обігових монет продали іноземним колекціонерам. Я в той час бачив на французькому сайті наші 25 копійок по 3 євро за штуку. Не зміг їх купити, бо треба було реєструватися. Зараз такі на інтернет-аукціоні "Акро" в Україні – по 790 гривень. 50 копійок цього року – 1200 гривень і більше. Ще цінується металева гривня 1992 року. Схоже, їх багато потрапило до московських колекціонерів. Тепер через великий попит на цю монету наших нумізматів металеві гривні повертаються в Україну, коштують 2,5 тисяч.

Які фактори крім рідкісності впливають на вартість монет?

- Може бути мала серія монет, наприклад, менше 20 чи 10 тисяч. А може цінуватися й через якийсь брак. Коли карбували перші обігові українські монети, то Луганський патронний завод не справлявся. Тому замовили карб монет Італії та Великобританії. Цікаво, що англійці не так зрозуміли схему карбування і зробили свій тираж не із випуклим гербом, а з вдавленим. Потім ті монети пішли в обіг. У нашому музеї теж є така. Зараз 10 копійок англійського карбу продають по 1700-1800 гривень, 50 копійок – по 800 гривень. Також цінні монети із помилкою. Наприклад, з обох боків решка. Чи на полотні для 50 копійок вибито 25.

Чому такі помилки трапляються на підприємствах?

- Переважно випадково. Але у Луганську під час карбування їх часто допускали зумисне, щоб потім продавати колекціонерам. У нашому музеї є 50-копійчана монета без тризуба. Там з обох боків вказано номінал. Знаю пядисятикопійчану монету, викарбувану на сріблі. Схоже, що працівники заводу швидко зрозуміли, що цінуватиметься серед колекціонерів. До того ж контроль на підприємстві був не надто жорсткий. Можна було виносити звідти монети, заготовки та матеріали. Он у Московському монетному дворі працівник має голяка пройти через контроль і потім одягнути робу. Так само й при виході. Тому винести щось нереально.