У 1970-му році на радянські екрани вперше вийшов легендарний фільм Леоніда Бикова "В бій ідуть одні старики". З тих пір цей фільм без перебільшення став символом 9 травня.

"Знай" поспілкувався з одним з героїв легендарного фільму - українським актором Володимиром Талашко, який у фільмі виконав роль старшого лейтенанта Сергія Скворцова.

Володимире Дмитровичу, чим живете сьогодні? Чому Вас так рідко можна побачити на екрані?

- Я викладаю театральну майстерність, веду власну передачу, записую аудіо-книги для дітей, багато запрошують мене в журі різних фестивалів. У минулому році я знявся у соціальному ролику до Дня перемоги - там де онук телефонує з АТО і вітає діда-ветерана. Так що занять у мене вистачає.

Читайте також: Ірма Крат оголила ноги перед своїми ворогами

Ваша Батьківщина Донбас. Як ставитеся до того, що зараз там відбувається?

- Я сам народився на Волині. Але в дитинстві мої батьки дійсно переїхали на Донбас. У той час люди їхали туди заробити, так що виріс я в Макіївці. І за Донбас у мене болить душа. Зазвичай війна завжди молодіє, туди закликають молодь. На Донбасі ж бачу зараз іншу ситуацію - там багато людей, яким вже за 40 або навіть за 50 років - воюють діди, які захищають своїх онуків. Тому для мене ця війна зовсім не схожа на ту, яка була показана в "старих". Я навіть не звинувачую в цій війні росіян - вони не винні, їх женуть, як тих овець стадом туди, куди не потрібно. В цілому, це дуже боляче і страшно ... Не за те воювали наші ветерани, не про те ми "старих" своїх знімали ...

Актором мріяли в дитинстві стати?

- Захворів кіно і театром в дитинстві. Завжди виступав на дитячих ранках, під час яких ми ходили до шахтарів і влаштовували концерти перед зміною. Я відвідував майже всі шкільні гуртки, любив виступати, співати, грати якісь сценки. Моє прагнення стати артистом ніхто з родини не поділяв. Довелося навіть 2 роки відучитися на гірника, але я вчасно зрозумів, що це не моє. Потім влаштувався на роботу в Донецький музично-драматичний театр ім. Артема, а після армії поїхав до Києва.

Читайте також: 5 правил безпечного онлайн-шопінгу

На момент зйомок фільму "В бій йдуть одні старики" Биков був досить популярним режисером. А ви ще мало відомою зіркою. Як вас звела доля?

- Вся справа в тому, що на той момент я знявся в декількох епізодичних ролях і в картині "Комісари". А Леонід Федорович переїхав до Києва з Петербурга і почав працювати на студії Довженка. Звичайно ж, його вважали зіркою першої величини. Актор Микола Олялін - близький друг Бикова дуже хотів зіграти головну роль в "Старих", але Биков йому відмовив і запропонував роль Скворцова. Олялін образився і відмовився зніматися у фільмі. Подейкували, що Биков вирішив помститися і вирішив взяти на роль когось дуже схожого на Оляліна. Микола Мащенко порадив йому подивитися на мене. Так мене запросили на проби.

Пам'ятаєте перше знайомство з Биковим?

- Таке не забувається. Я прийшов на проби, Леонід Федорович зустрів мене особисто, потиснув руку, трохи розпитав мене про життя. Я чесно розповів, що пройшов армію, поховав батька, що сам з Донбасу. Найбільше мене вразило ставлення Бикова до мене, молодого і невідомого актора. Він поводився зі мною, як зі старим другом, тримався дуже просто.

Що найбільше Вам запам'яталося під час зйомок?

- Напевно, той день, коли на роль Смуглянки затвердили Сергія Подгорного. Вся справа в тому, що спочатку роль Смуглянки виконував Анатолій Матешко. Але під час зйомок його запросили на головну роль в іншу картину. Про це Бикова сповістили телеграмою. Він дуже нервував, адже іншої кандидатури на цю роль у нього не було і Смуглянка був дуже важливий для нього - адже Смуглянка це прототип одного друга Бикова - Віктора Щедронова, який загинув в 1945 році. Тому, Биков бачив Смуглянкою тільки Матешко і тут раптом така звістка. Підгорний в цей же час був статистом. Як зараз пам'ятаю - під час перерви він і ще один актор-статист ганяли м'яч неподалік. Ми з Биковим довго стояли і дивилися на них, нарешті Леонід Федорович мене запитав: "І кого з них візьмемо грати Смуглянку?" Я навіть розгубився від такого питання, придивився до хлопців - Підгорний мені здався більш наївним, відкритим, швидше, навіть дитиною. Мені здалося, що саме таким і повинен бути Смуглянка. Тому я з чистою совістю вказав на нього.

Ви б бачили 19-річного Підгорного, якому повідомили, що тепер роль Смуглянки буде грати він. Він так зрадів, що почав бігати по полю, а потім взагалі зник - ми його всією знімальною групою до вечора шукали.