В Україні на фінансування науки з держбюджету виділяється всього одна десята частина того, що необхідно вченим для існування і розвитку галузі. Про це в інтерв'ю телеканалу "112-Україна" повідомив віце-президент Національної академії наук України (НАНУ), академік Антон Наумовець.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися"У Євросоюзі приблизно 3% ВВП повинно виділятися на науку. ... З державного бюджету нам виділяються десяті частки одного відсотка - 3-4 частки, замість 3%. І це впливає на те, що наука страждає. Вона недофінансована - це все одно, що працювати з перекритим киснем", - повідомив журналістам Антон Наумовець.
За його словами, в передових країнах левову частку інвестицій в науку вкладає бізнес. Там, де створюються сприятливі умови для розвитку інноваційного виробництва, донори, в подальшому, з надлишком окупають свої вкладення.
Читайте також: Українські вчені залишилися без зарплатні
"Для таких інноваційних розробок важливий середній бізнес і малий. Він більш рухливий, більш гнучкий. Корупція, цей безлад в державі душить весь цей малий бізнес. У деяких країнах 60-70% від загального фінансування - з бізнесу. У нас цього немає, тому що у нас і промисловість в жахливому стані. Якщо взяти навіть київську промисловість, то дуже мало великих підприємств збереглося", - пояснює академік.
У той же час, вчені не мають можливості самі заробляти кошти від інноваційного спрямованого бізнесу - в країні просто не створено для цього правових умов. Академіки не можуть лобіювати закони, які привели б бізнес в науку, оскільки НАН України не має права законодавчої ініціативи, а може лише 'запитувати' через міністерства.
Читайте також: Українські вчені стали "літературними неграми"
"Якщо ти такий ентузіаст, що підеш в науку, то ти підставляєш під жебрацтво, фактично, і свою сім'ю", - зазначає Наумовець.
Існує три фактори, які роблять перспективу стати вченим непрівалекательной: нікчемні зарплати, застаріле обладнання та відсутність житла у наукових співробітників.
"Приблизно з 2004 по 2011 рік в бюджеті окремим рядком кошти йшли на модернізацію наукового обладнання в Академії. З 11-го року це припинилося. І третя проблема - житло. Таланти або навіть генії не завжди народжуються на Печерських пагорбах. Вони народжуються по всій Україні , і слава Богу, їх багато ", - резюмує заступник голови НАН України.