До війни, до мілітаристської інтервенції Донбас був незадоволений Києвом, урядом, центральною владою. У той же час, до початку цих подій, населення регіону думало про своє майбутнє в рамках незалежної України. Про це, в інтерв'ю "Главкому" розповів доктор філософських наук, американський професор історії Хироаки Куромія.

"Так, люди говорили, що Янукович - бандит, але тут же говорили, що він наш бандит. Ніхто не очікував, що Росія введе війська, що почнеться війна. Але те, що сталося, абсолютно змінило стан речей. Тому що раптом у місцевого населення з'явилася альтернатива", - зазначає Хироаки Куромія.

За його словами, до цього альтернатив у місцевого населення взагалі не було і населення у своїй масі не думало про сепаратизм - "просто багато хто був незадоволений Києвом". Саме тому, вважає експерт, зараз ніхто не протестує проти окупаційної влади і диктату з боку Москви. "Може це так виглядає, що немає протесту проти Москви. Але це не означає, що люди хочуть російську інтервенцію. На мій погляд, саме мовчання відображає невдоволення нинішньою політичною ситуацією в Україні", - пояснив співрозмовник видання.

Читайте також: Тристороння група заявила про неможливість проведення виборів на Донбасі

Раніше невдоволення східних регіонів поглиналося за рахунок наявності "своїх людей" при владі - мафіозного клану Віктора Януковича, зауважив Куромія. Після повалення Януковича жителям регіону стало здаватися, що вони відірвані від політичного процесу в країні. "Я говорю про те, що для людей, незалежно від регіону проживання, є поняття своєї людини, яка представляє їх інтереси на високому рівні. Розумієте, населення Донбасу вважає, що їх погано розуміють інші регіони України", - підкреслив історик.

Популярні новини зараз
У "Резерв+" з'явилась "мітка ухилянта": як виправити свої взаємовідносини з ТЦК Гроші прийдуть окремо від пенсії: українці можуть отримати допомогу, про яку мало хто знає - інструкція Банки встановили ліміти на зняття грошей Ухилянтів порадували нововведеннями: без візиту до ТЦК і суттєва знижка
Показати ще

Згідно зі спостереженнями Куромії, дивний аспект історії Донбасу полягає в тому, що жителі регіону дуже часто бунтували проти своєї ж влади, проти центрів - Києва або Москви. При цьому вони так і не змогли розвинути свої інститути самоврядування, адміністрації. "Історично вони не хотіли інтервенції ні з Києва, ні з Москви. Вони завжди були некерованим регіоном. Може тому, що ніхто ж Донбас центром не вважав (крім самого Донбасу), всі вважали його проблемою, trouble spot, важким місцем", - робить висновок експерт.

Читайте також: Тука займатиметься окупованими територіями

За його оцінками, недовіра до влади взагалі, є для людей Сходу країни традиційним і склалося ще з часів козацтва. Як зазначив Куромія у своїй книзі "Свобода і терор у Донбасі", люди переїжджали на Донбас в пошуках свободи.

"Донбас став таким диким полем. У цей регіон приїжджали робітники з абсолютно різних місць, приїжджали люди, які втекли від політичного, релігійного, всякого роду переслідувань. Їхали під час сталінської колективізації, їхали ті, кого розкуркулили. Адже люди не хотіли депортацій в Сибір або Казахстан. Тому їхали на Донбас працювати", - розповідає співрозмовник видання.

У той же час, експерт нагадав, що в 1991-му році на референдумі за незалежність України Донбас віддав 83% голосів. А це означає, що більшість з етнічних росіян на Донбасі теж проголосували "за".