В цьому році буде вже двадцять шоста річниця проголошення незалежності України. Зазвичай це стає приводом підбити деякі підсумки, проаналізувати, чого ми добилися з 1991 року, і які у нашої країни перспективи.

Але іноді корисно подумати не тільки про майбутнє, але і звернути погляд у минуле. В яких умовах Україна отримала незалежність, і яка у цього процесу історія? Адже минуле - це часто і є ключ до майбутнього.

Крах Імперії

19 квітня 1991 року громадяни Радянського Союзу, включивши телевізори вранці, чомусь не виявили в ефірі звичних передач. Замість цього там крутили балет «Лебедине озеро». Велика частина жителів Країни Рад ще не знала, що в Москві в цей момент відбуваються події, які вже дуже скоро визначать майбутнє не тільки Росії, але інших союзних республік.

Поки по телевізору йшов балет, в країні відбувався переворот. Віце-президент СРСР Геннадій Янаєв та інші функціонери з КПРС спробували зберегти Радянський Союз, який вже розвалювався. Очолюваний Янаєвим Державний комітет з надзвичайного стану (ДКНС) спробував узяти в свої руки всю повноту влади, оголосивши в Москві надзвичайний стан і ввівши війська

Популярні новини зараз
Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ "Ощадбанк" блокує пенсійні картки: хто може втратити останні копійки Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Показати ще

Але план путчистів провалився. Жителі Москви стали живим щитом навколо Білого Дому, Янаєв та інші змовники були затримані, а війська роз'їхалися по своїх частинах. Навіть більше, спроби ДКНС зберегти Радянський Союз привели до його куди більш стрімкого розпаду. Адже, в першу чергу, путчисти хотіли не допустити підписання нового Союзного розмови, який зробив би з СРСР конфедерацію незалежних держав.

А в кінцевому підсумку, надзвичайний стан в Москві і страх перед реставрацією доперебудовного СРСР прискорили процес остаточного виходу союзних республік. Не стала винятком і Україна.

За крок від незалежності

До того моменту Україна вже рік жила згідно ухваленої 16 липня 1990 року Декларації про державний суверенітет. Але про остаточний вихід зі складу СРСР не йшлося. 17 березня 1991 року відбувся Всесоюзний референдум про збереження СРСР. Запитання було сформульоване дивно: «Чи вважаєте ви необхідним збереження СРСР як оновленої федерації рівноправних суверенних республік, в якій будуть повною мірою гарантуватися права і свободи людини будь-якої національності?»

Про всяк випадок 77% громадян СРСР відповіли ствердно. З ініціативи Народного Руху України разом з референдумом пройшло і додаткове консультативне опитування на тему «Чи згодні ви з тим, що Україна повинна бути в складі Союзу Суверенних Держав на основі Декларації про державний суверенітет України?». Ствердно відповіли 80% українців.

Юридична тонкість в тому, що Декларація сама по собі дозволяла Україні стати незалежною державою. Тобто питання Всесоюзного референдуму та консультативного опитування прямо один одному суперечили. І тим не менше, опитування показало явне бажання українців перестати залежати від Москви і отримати суверенітет, хоч про остаточний розпад Союзу тоді мало хто думав.

Все змінилося разом з подіями в Москві в квітні 1991 року.

Історичне голосування

24 квітня 1991 року депутати Верховної Ради працювали на рідкість злагоджено і одностайно. Питання на порядку денному стояло лише одне - проголошення незалежності України. Весь день йшли дебати і вносилися поправки, але в необхідності прийняття такого акта не сумнівався практично ніхто.

В кінцевому підсумку вирішили голосувати пакетом, відразу прийняти і Акт проголошення незалежності, і призначити референдум, щоб народ України теж сказав своє слово. Дивно, але за незалежність проголосувало цілих 346 нардепів, в тому числі і комуністи в майже повному складі. Після голосування частина депутатів від Руху вийшли під стіни парламенту, де почався стихійний мітинг під жовто-синіми прапорами.

Референдум був призначений на 1 грудня 1991%, одночасно з президентськими виборами. Результати його всім відомі - 90,32% опитаних проголосували за повну і абсолютну незалежність України.

Висновки

Перед лицем небезпеки реставрації тоталітаризму, яка нависла над усіма республіками СРСР влітку 1991 року, українські депутати і народ продемонстрували дивовижну одностайність, згуртувавшись і проголосувавши за незалежність України.

Зараз перед нашою країною стоять нові виклики і загрози. Але про минулу одностайності ми поки можемо тільки мріяти.