Хороша військова форма - це ціла наука. Вона повинна бути зручною, практичною і маскуючою. А ще форма повинна бути актуальною і сучасною. Складно уявити собі солдата сучасної армії в яскраво-червоному камзолі або світло-синьому френчі. На полі бою такий солдат відразу б перетворився на живу мішень. Портал Знай.ua розповідає про військову форму різних країн та її еволюцію.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяУкраїна
Історія нашої країни багата на різноманітні епізоди національно-визвольної боротьби. Але у бійців, які в цих епізодах брали участь, часто не було єдиної форми, адже це здебільшого були повстанські формування. Якщо не брати до уваги радянську армію, то, крім сучасної армії незалежної України, єдина форма була тільки у армії Української Народної Республіки.
Відразу кидається в очі, що форма ця сильно відрізняється від обмундирування солдатів і офіцерів армії Російської імперії, хоча війська УНР формувалися на її базі. З європейських армій того часу, форма найближче, мабуть, до британської та польської, але зі своїми особливостями. Був і національний колорит, наприклад, в обмундируванні гайдамаків і «синьожупанників» з дивізії Січових стрільців.
Звісно, з приходом радянської влади, українська армія надовго втратила своє унікальне обличчя. Але тепер, разом з введенням нової форми в 2016 році, отримала його знову. Українського солдата тепер не сплутаєш з будь-яким іншим.
Британія
Знамениті червоні мундири з Британської регулярної армії з'явилися у 1707 році. Початкова концепція була така, що червона форма - це, по-перше, престижно і пафосно. А по-друге, на червоному мундирі не видно крові, а значить, солдати будуть простіше переносити поранення і довше битися.
Так собі аргументи. Престижно, звичайно, ось тільки під час Війни за незалежність США британські «червонобрюхі» стали відмінними мішенями для влучних американських мисливців в зелених лісах. Остаточно від червоного мундира відмовилися під час Англо-бурської війни на рубежі XIX і XX століть, тому що бури були дуже хорошими стрілками. Зараз, звичайно, британці ніякої червоної форми не носять, а одягають солдат в досить приємний для ока маскуючий камуфляж.
Німеччина
Німецькі армії різних епох завжди виглядали красиво і стильно. І в Першу світову війну, і навіть під час Другої, німецькі армії були своєрідними законодавцями військової моди. Нинішній камуфляж Бундесверу також широко поширений у всьому світі.
Але був період в історії Пруссії, коли красива форма зіграла з німецькими солдатами злий жарт. Під час Семирічної війни, яка розгорілася між Пруссією і Австрією, у прусів були проблеми з текстильною промисловістю, виник дефіцит тканини. Тому на формі для прусських солдатів економили.
Але замість того, щоб шити одяг простіше, його просто робили менше за розміром. У підсумку, він ще й намокав, «сідав» і солдати виявлялися надзвичайно скуті в рухах. Хоча в підсумку англо-прусська коаліція війну і виграла, багато солдатів загинули саме через незручну форму.
Франція
У сучасних французьких солдатів, як і у солдатів будь-якої інший поважаючої себе армії, є власний камуфляж. Але в цілому за весь ХХ століття французи часто відставали в плані обмундирування.
У Першу світову війну вони вступили в червоному кепі і такого ж кольору штанях, а також у темно-синій шинелі. Шинель була ще куди не йшло, але ось кепі і штани грали з ними той же злий жарт, що і червоні мундири британців в XIX столітті. Вони стали живими мішенями. Тому вже до 1915 року в французької армії ввели сіро-блакитну форму, без яскравих елементів і відзнак. Високі чоботи змінили напівчеревики і обмотки.
З початком Другої світової Франція швидко була окупована, так що майже всі роки війни французи прослужили в американській і британській формі, але, звичайно, зі своїми відзнаками.
Болгарія
Цікава історія вийшла з військовою формою армії Болгарії. Справа в тому, що за всю свою історію Болгарія перебувала під впливом різних держав. Свій слід в обмундируванні болгарських солдатів залишила і Російська імперія, і Османська. За часів соціалізму форма, звичайно, не відрізнялась від радянської. Зате зараз болгари повернулися до коріння, тому їх війська в парадній формі скоріше схожі на гусар.