Майже всі обивателі, та й багато фахівців вважали, що вже на початку XXI століття людство підкорить не тільки Місяць, але і створить постійні населені бази на Марсі, а далі рушить до підкорення зірок. Точно такі ж плани існували і щодо морського дна.

Підводний світ був настільки ж таємничим і недоступним. Справжній бум досліджень океанської безодні почався в 1960-ті, коли рівень розвитку технології дозволив людям не тільки покинути нашу планету, а й спробувати жити в буквальному сенсі на дні. Повідомляє Onliner.by.

В ті часи з'явилося багато підводних баз, про які зараз говорять дуже мало.

1. Проект Conshelf

Популярні новини зараз
Нова війна, тепер космічна: астрономи розповіли, як НЛО прилетять боротися за воду Потрібно встигнути: українцям, з квитанціями за світло на руках, назвали важливу умову Які електроприлади "тягнуть" найбільше - зараз це дуже важливо знати Українцям 60+ нададуть грошову допомогу, можна запросити рідних: як подати заявку
Показати ще

Головним підводним дослідником XX століття, людиною, що заразила своєю пристрастю мільйони людей по всьому світу, був, безумовно, Жак-Ів Кусто. Він зробив численні експедиції, але не міг обійти тему постійного життя в океані.

До 1962 року у Кусто і його команди був готовий проект першої експериментальної підводного бази, що отримала назву Conshelf I (скорочення від Continental Shelf, "Континентальний шельф"). Спорудження виглядало максимально функціонально, було зроблено зі звичайної цистерни і завдяки своїй схожості з бочкою отримало назву "Діоген". Перші досліди були дуже обережні. Станцію-бочку завантажили всього лише на 10-метрову глибину у Марселя, і пара акванавтів провела всередині тиждень.

Все закінчилося вдало, і в 1963 році експеримент отримав розвиток. Станція Conshelf II була набагато більший і куди більше нагадувала публіці необхідний об'єкт з фантастичного роману або фільму. Основна база була виконана в формі трипроменевою зірки, яку встановили на глибину в 10 метрів уже в Червоному морі недалеко від узбережжя Судану. Екіпаж з шести чоловік, включаючи самого Кусто, провів тут вже цілих 30 днів. При цьому, крім власне "зірки", в комплекс Conshelf II входив невеликий ангар для знаменитого "блюдця, що ниряє" Кусто і окремий житловий модуль, занурений вже на 30 метрів, в якому два акванавтів провели цілий тиждень.

Команда Кусто зняла і свій побут на базі, фільм "Світ без сонця", який в 1965 році отримав "Оскар" за кращий повнометражний документальний фільм року.

В цьому ж році на тлі успіху другої станції був запущений експеримент Conshelf III. Третя база розташувалася знову в Середземному морі, але вже на глибині 100 метрів. Це був принципово інший досвід, тривав який 3 тижні, але на цьому робота Кусто над темою закінчилася, хоча капітан планував серію з 10 станцій.

2. SEALAB

У 1964 році біля берегів Бермудських островів на глибині 58 метрів була встановлена ​​база SEALAB I (скорочення від Sea Laboratory, "Морська лабораторія"). "Морська лабораторія" повинна була вивчити фізіологічний вплив на організм людини "Сатураційного (насиченого) занурення". Ця техніка, розроблена лише в середині 1950-х, дозволяла забезпечити довгострокове перебування акванавтів на великих глибинах. Аквалангісти повинні були жити в спеціальних модулях, всередині яких тиск повітря дорівнює тиску води на відповідній глибині. При цьому вони вдихали штучну гелієву суміш. Техніка дозволяла проводити декомпресію лише 1 раз, при остаточному підйомі на поверхню.

Перша SEALAB була не дуже вдалою. Чотири людини повинні були прожити на неї три тижні, але змогли затриматися всього на 11 днів, після чого були евакуйовані через наближення тропічного шторму.

3. Проект "Іхтіандр".

У ті ж 1960-ті в Криму, бухта Ласпі, учасники водолазного клубу "Іхтіандр" з Донецька, якраз любили аквалангістіку. І природним етапом розвитку їх захоплення на тлі успіхів команди Кусто, про які було відомо в Радянському Союзі, стало бажання спробувати створити населену підводну базу.

Проект "Іхтіандр" також пройшов кілька етапів, послідовно ускладнюючи. Перший "підводний будинок" мав обсяг всього 6 кубічних метрів, нагадував скриню і був розрахований всього на двох чоловік. У 1966 році його опустили в Чорне море на глибину всього 11 метрів.

Донецький хірург Олександр Хаес провів всередині три дні, його колеги шахтар Юрій Рад і москвич Дмитро Галактіон прожили в "Іхтіандра-66" дві доби. У наступні два роки досвід повторювався, але нова база, за прикладом Кусто, була виконана в формі п'ятикімнатній трипроменевою зірки об'ємом вже 28 "кубів". У ньому встигли пожити дві тижневі зміни по п'ять чоловік. У 1969-му проект закрили і більше до нього не поверталися.

4. База Aquarius.

Існують подібні об'єкти і зараз. Одним з найбільш довгострокових є база Aquarius ( "Водолій"), розташована в 9 кілометрах від узбережжя Флориди у острова Кі-Ларго.

Її побудували ще в 1986 році на замовлення Національного управління океанічних і атмосферних досліджень NOAA, американського державного агентства, що займається в тому числі Світовим океаном.

Aquarius розташували на глибині в 20 метрів поряд з кораловим рифом, і це була чисто наукова лабораторія, що займалася вивченням життя рифа і його мешканців.

На початку XXI століття, крім морських біологів, підводну станцію почали використовувати NASA для своєї експериментальної програми NEEMO. Для астронавтів база виступала моделлю космічної станції, що дозволяла симулювати життя в умовах обмеженого простору, оточеного ворожим середовищем. Тут же проводилися тренування по виходу у відкритий космос і на об'єкти з іншої гравітацією.

5. La Chalupa.

Ця споруда на момент споруди в 1970-ті роки було однією з найсучасніших морських лабораторій світу. Через десятиліття її трансформували в перший на планеті підводний готель.

Вона працює вже більше 30 років, стати її гостем може будь-яка бажаюча людина. Досить мати сертифікат аквалангіста або пройти відповідний курс навчання прямо перед приїздом на місце незвичайний готель, який отримав назву Jules 'Undersea Lodge (підводний готель "У Жюля", з натяком на французького письменника Верна).

Нагадаємо, жахливі аварії ХХ століття, про які ви точно не чули.

Як повідомляв портал "Знай.uа", у 1936 році на сторінках американського журналу "Astounding Stories" вийшов роман Говарда Лавкрафта "Хребти безумства". Письменник не поскупився на дозу жаху, описуючи зіткнення антарктичної експедиції з моторошними позаземними чудовиськами, мільйони років тому замерзлими в льодах Південного полюса.

Також "Знай.uа" писав, хто автор найдавнішого послання в пляшці.