Наш Всесвіт повний загадок, які не вписуються в усталену систему знань. У селі Саньсіндуй, розташованому в китайській провінції Сичуань, було зроблено чудове відкриття, яке відразу ж привернуло загальну увагу і змусило переписати історію китайської цивілізації.

Довгий час вважалося, що стародавня культура Китаю, що виникла в одному місці, в подальшому поширилася уздовж берегів Хуанхе (Жовтої ріки). Але знахідки 80-х років минулого століття, збурили весь археологічний світ, зруйнувавши ці традиційні уявлення.

У 1986 році робітники випадково виявили дві величезні ями, заповнені артефактами з різних матеріалів - глини, нефриту, бронзи, золота, - близько 1000 штук.

Подібні артефакти на території Китаю раніше не зустрічалися. Стало зрозуміло, що вони належать зовсім іншій, невідомій досі цивілізації, яка розвивалася на території Китаю. Таким чином, можна говорити про те, що в Китаї було кілька центрів незалежних культур, ніяк не пов'язаних між собою.

Популярні новини зараз
Громадський транспорт подорожчає для всіх, окрім пенсіонерів: скільки доведеться платити з 1 травня Борги анулюють: українцям дали новий шанс у важкі часи Один день – 1 гривня: "Київстар" підказав як користуватися послугами майже задарма Пенсіонерам дадуть знижку на продукти 20%: що потрібно взяти в магазин
Показати ще

Культура, яка справила ці артефакти, тепер відома як Саньсіндуй. Археологи співвідносять її з древнім царством Шу.

Проведений вуглецевий аналіз дозволив визначити їх вік - він становив від 3 до 5 тисяч років.

Особливо багато серед них було литих виробів з бронзи, причому технологія виготовлення вражала. Для великих предметів стародавні металурги використовували більш міцні сплави, для цього до амальгами міді та олова додавали свинець, в той час вони вже знали такі тонкощі.

Серед великих артефактів - дерево висотою 4 м і найбільша в світі бронзова статуя, висота якої разом з п'єдесталом - 2.62 м. Вага статуї 180 кг, на голові її - незвичайна тіара.

На деяких з них залишилися фрагменти тонкого золотого листа, що утворюють подобу масок, наполовину приховує обличчя. Отже, їх творці володіли технікою обкладання бронзової поверхні золотом, яка є попередницею золочення.

Всі артефакти у вигляді людських голів виконані в унікальному художньому стилі, досі абсолютно невідомому в історії китайської цивілізації - у них у всіх великі вуха, довгий прямий ніс, величезні мигдалеподібні очі. Абсолютно несхожі на азіатів. Та й взагалі на людей не схожі. Голови зазвичай виконані без верхньої частини і порожнисті усередині.

Зустрічався і інший тип бронзових масок - з очима-циліндрами і носом у вигляді складної спіралі.

Серед інтригуючих артефактів, знайдених в жертовних ямах в Саньсіндуй, були статуетки з головами тварин, маски з вухами дракона і відкритими ротами, повними зубів, голови в масках із золотої фольги, декоративні тварини, включаючи драконів, змій і птахів; гігантський жезл, жертовний вівтар, 4-метрове бронзове дерево, сокири, таблички, кільця, ножі і сотні інших унікальних предметів. Особливо виділяється бронзова фігура людини, що на зріст 2,62 м - найбільша і найбільш добре збережена в світі.

Розкопки чомусь проводилися в Китаї в умовах найсуворішої таємності, проте, новина про вражаючі артефакти дуже швидко рознеслася по всьому світу і розбурхала уми вчених-археологів.

Згідно "Хроніки Хуаян", складеним в епоху династії Цзінь (265-420 рр.), Царство Шу заснував Цаньцун. Він описаний як людина, що має вирячені очі, особливість, яка співвідноситься з фігурами в Саньсіндуй. Серед інших правителів в літописі наводяться Богуань, Юйфу і Дуюй. Багато з артефактів є рибами або нагадують птахів. Вчені припускають, що це тотеми Богуаня і Юйфу (Юйфу означає "риба" і "баклан").

У 1992 році був відкритий музей Саньсіндуя, в якому можна побачити всі ці артефакти.

Вдалося також розкопати і міські стіни - потужні оборонні споруди, зведені приблизно в період 1300 років до н.е., і по їх контурах визначили площу, яку займає древнє місто. Вона становила близько 12 кв км.

Відкриття Саньсіндуй потрясло світ, але історія артефактів залишається загадкою. Ніколи і ніде в світі не було знайдено нічого подібного. Немає історичних записів і стародавніх текстів, які говорять про них. Експерти задаються питаннями про те, якою була мета створення цих дивних об'єктів, як виникла ця таємнича культура, і куди пішли люди після того, як поховали свої найцінніші скарби. Цивілізація Саньсіндуй - унікальна сторінка в довгій історії Китаю - і в даний час залишається загадкою.

Нагадаємо, великі міста, які поглинула морська безодня.

Як повідомляв портал "Знай.uа", Шумер – це перша міська цивілізація в історичній області Південна Месопотамія (південна частина сучасного Іраку) в період халколіту і ранньої бронзи. Вчені вважають її першою цивілізацією в світі. Далі ви зможете ознайомитися з короткими відомостями про шумерів і їх унікальною цивілізацією.

Також "Знай.uа" писав, як з'явилася перша цивілізація на планеті.