За останні дні вірус-вимагач Petya.А став причиною масштабної атаки на телекомунікаційні і фінансові компанії України - він не тільки заблокував роботу багатьох підприємств, ЗМІ та навіть державних органів, блокуючи комп'ютери і вимагаючи гроші, але і попереджає українців про нову небезпеку. Як виявилося, українська система малозахищена від стороннього впливу. Втім, європейська система захисту теж дала збій - нині вірус лютує і в Європі, і в Азії.

Українські експерти поки мовчать про те, чиїх рук справа. Мовляв, по-перше не спійманий - не злодій, по-друге розкидатися такими заявами без доказів під час гібридної війни – загрозливо.

Знай.ua зібрав очевидні і не дуже факти того, що до масштабної кібератаки могли бути причетні росіяни

1. Як відомо, вірус блокував комп'ютери користувачів і пропонував перерахувати гроші за разбролокування комп'ютерів. Але в Інтернет-Асоціації України вже спростували той факт, що хакери намагалися таким чином збагатиться.

«Після аналізу процедури шифрування, ми з'ясували, що творець загрози не зможе розшифрувати диск жертв, навіть якщо був здійснений платіж. Це підтверджує теорію про те, що ця шкідлива кампанія не була розроблена як атака на викуп за фінансову вигоду. Замість цього, схоже, він був закамуфльований під викуп », - заявив член Асоціації Олександр Федієнко.

Популярні новини зараз
Пенсія зросте майже на 1000 грн: хто може сподіватися на підвищення Підлітки понівечили жінку і скинули її зі скелі: найстаршого злочинця стратили за допомогою тортур Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Показати ще

2. Атака була здійснена на державні і стратегічні підприємства - аеропорти, банки, енергетичні підприємства, ЗМІ. Керівник «Укренерго» Всеволод Ковальчук вважає промовистим цей факт.

3. Вперше до можливості причетності Росії до кібератаки заявили в РНБО. З огляду на можливості цієї структури і інформативність - там знають куди більше рядових користувачів.

4. Росія найменше постраждала від кібератак. У Кремлі заявили, що їх вірус не торкнувся.

"Нова хакерська атака на системи ряду компаній в Росії не поставила під загрозу роботу комп'ютерних систем адміністрації президента РФ і офіційний сайт Кремля. Все працює стабільно", - прокоментував прес-секретар президента Дмитро Пєсков.

Пізніше з'явилися заяви Цетробанку РФ і компанії «Роснефть» про атаки, але сайти цих організацій працювали в штатному режимі. Втім, дивно було б, якби постраждав весь світ, крім Росії - це безпосередньо виявило б втручання російських хакерів. Тому доводиться робити подібні заяви. Але багато користувачів помітили - саме Росія постраждала по-мінімуму. А ось Україна - по-максимуму.

5. Не секрет, що росіяни зневажливо називають Президента Петра Порошенка - Петром (та й українці теж - чого вже приховувати). Так що ця атака мала і політичний контекст. Експерт Центру контент-аналізу Олександр Мариковський назвав кібератаку росіян помстою Президента Порошенко за заборону російських сайтів і соціальних мереж.

6. Європол поки відбиває атаки вірусу теж не коментуючи чиїх рук це справа. Але колишній заступник директора по розвідувальним і електронним операціями в британському Центрі урядового зв'язку Брайан Лорд висловив припущення, що кібератака спланована російськими хакерами. Лорд висловив свою думку про те, що така масована атака може бути репетицією до набагато масштабних дій. А в США агенти ФБР вже відвідали співробітників «Лабораторії Касперського», що проживають в США. Визнали атаку російської і в НАТО. Генсек НАТО Йенс Столтенберг пообіцяв допомогти Україні з посиленням кібербезпеки, усвідомлюючи, що зараз наша країна єдиний щит, який закриває Європу від Росії.

7. Кілька років тому російські хакери вже запускали вірус в українські обленерго - причиною тоді стало відключення електрики на кілька годин. Багато користувачів пам'ятають атаку на сайт ЦВК під час парламентських виборів - тоді хакери пообіцяли виставити портрет Дмитра Яроша на сайті ЦВК, але атаку вдалося відбити. Загалом же в минулому році РНБО вже повідомляла, що за рік на українські державні органи було здійснено близько 15 тисяч кібератак.

8. У Росії під прикриттям ФСБ цілком легально існують хакерські групи. Наприклад, група BlackEnergy ( «Чорна енергія»), яка була причетна до атак на українські обленерго в 2015 році. Або група «Енергійний ведмідь». Групи PT28 и APT29 займаються безпосередньо кібершпіонажем. А групу «Змія» вистежили британські спецслужби - тоді вони повідомили, що ця група почала вести кібервійну проти України ще в березні 2014 року.