Цього року жителі багатоповерхівок отримали платіжки із найвищими за всю історію України цінами на опалення і гарячу воду. У декого вартість цих послуг доходить до 4 тис. грн. Причиною всьому є необдумане підвищення цін на енергоносії, майже європейська вартість газу й радянська схема опалення багатоквартирних будинків.

"Особливо важко зараз власникам великих квартир на 3-4 кімнати. Людям або доводиться оформлювати субсидії на них, або частково здавати. Інакше за рік можна влізти у борги на десятки тисяч гривень", - каже експерт із енергетичних питань Володимир Бутко.

У найбільшому виграші опинилися люди, які мають індивідуальне опалення. Це власники приватних будинків і квартир із автономним опаленням.

Якщо порівняти житло із різними типами опалення приблизно однакової площі, то різниця буде разючою. Скажімо, якщо взяти житло на 42-50 квадратних метрів у багатоповерхівці з централізованим опаленням, квартиру з індивідуальним опаленням і старий приватний будинок із 10-річним котлом, то найбільше приходиться платити власникам житла із централізованим опаленням. У грудні-лютому вони платили за тепло й гарячу воду (при споживанні 5-7 кубометрів на місяць) від 1900-2100 грн, господарі квартир із індивідуальним опаленням — 600 грн, власники приватних будинків 800-900 грн.

"Такі цифри говорять про те, що кожен із мешканців багатоквартирних будинків із централізованим опаленням і водопостачанням сплачує левову частку за постачання тепла, за шалені енерговтрати і за опалення коридорів будинку й підвалів. Це все включено в тариф за опалення й гарячу воду", - пояснює спеціаліст.

Популярні новини зараз

54-річна Ольга Сумська перевтілилася в Дженіфер Лопес: "Спокусливий образ"

Погіршення після поліпшення - доктор Комаровський пояснив, що робити: "Мозок стерилізують"

Принц Філіп помер: як це змінить життя всієї Великобританії і яким буде похорон

Володимир Зеленський звернувся до воїнів ЗСУ, особисто прибувши на Донбас: "Кожного"

Показати ще

Читайте також Влада знайшла новий спосіб підвищення плати за тепло

Крім цього, власники приватних будинків і квартир із автономним опаленням платять менше, бо вони дбають про те, щоби батареї обігрівали простір для людей, а не порожнє приміщення. До сучасних котлів продають електронні програматори. Вони керують опаленням.

"Його зазвичай запрограмовують так, щоб, коли нікого немає вдома, котел ледь-ледь грів — підтримував 17-19 градусів. А за годину до приходу господарів пристрій піднімає температуру до 21-22 градусів — кому як комфортно. Також цей пристрій може змінювати налаштування котла відносно температури зовні. Потепліло на вулиці — котел працює менш інтенсивно і навпаки. До подорожчання газу лише один із п'яти покупців брав його. Зараз усі намагаються економити, тому купує кожен. Коштує така річ від 700 до 2 тисяч гривень, залежно від функцій і виробника", - коментує порталу "Знай.ua" продавець теплового устаткування Олександр Нестерук.

Однак, за його словами, справа не лише в програматорах - навіть найдешевші українські котли відносно економні. Вони споживають за місяць газу на стільки коштів, скільки середньостатистичні жителі багатоповерхівок із централізованим опаленням споживають за 1,5 тижня.

"Зараз склалася така ситуація, що найбільш незалежними є власники приватних будинків. Вони вже давно зобов'язані мати лічильники на воду і газ. Їм не потрібно платити за прибудинкову територію. Їм не треба дбати про якісь спільні території будинку чи території навколо, лагодити спільними силами дах і підвал", - каже порталу "Знай.ua" економіст Борис Кушнірук.

За його словами, після підвищення тарифів недосконала система постачання газу й надання послуг багатоквартирних будинків стала гострішою у декілька разів.

"Проблема в тому, що після кожного чергового підвищення цін мешканці цих будинків змушені платити більше. І багато в чому через те, що всі послуги потрібно ділити на багатьох. Наприклад, якщо я захочу платити менше за опалення й поставлю в себе вдома лічильники тепла. Так, це буде складно, але доб'юся меншої платні за це. Проте мої сусіди змушені будуть платити більше за тепло, бо фактично, коли я починаю платити за лічильниками, то перестаю платити за опалення під'їзду. Цю суму розкидують вже не на 40 квартир, а на 39, наприклад. Цей механізм законодавчо не врегульований", - пояснює експерт.

Читайте також Чергова реформа: щоб знизити тарифи, їх потрібно підняти

Так само не врегульоване й не передбачене законодавством встановлення індивідуального опалення у будинках із централізованим видом опалення. 2015 року після перших хвиль підняття на газ у Верховній Раді з'явився законопроект №2891, який передбачав можливість переобладнання квартир у типових панельних і цегляних будинках на індивідуальне опалення, але його не прийняли.

"Формально не прийняли, бо нібито ці будинки не розраховані на такий тип опалення, і через це можуть виникати пожежі. А фактично - бо це невигідно олігархам. Якщо б людям дозволили купувати ці котли, то олігархи, що заробляють на перепродажах і поставках газу, збідніли б у два рази. Владі б прийшлося б звільнити цілу армію працівників, що нібито стежать за комунікаціями з постачання гарячої води й опалення. Вони боялися зниження свого рейтингу й своїх господарів-олігархів", - пояснює Володимир Бутко.

Однак якби була політична воля влади, масовий перехід на індивідуальне опалення не лише скоротив би загальне споживання Україною газу, а й підняв економіку країни. Вітчизняні підприємства б отримали замовлення на виробництво понад 8 мільйонів газових котлів. Завдяки цьому український бізнес на деякий час зосередився не лише на перепродажах, а й на виробництві — на продукції із доданою вартістю.

"З економічної точки зору, ми зменшили б витрати коштів на купівлю іноземного газу. Й збільшили б обертання грошей всередині країни. Наприклад, держава замовляє вітчизняним виробникам ці котли, бізнес їх виготовляє, інші підприємці встановлюють, українські банки надають кредити бізнесу на виробництво цих пристроїв і тим, хто хоче їх купити. Це змогло би добре укріпити гривню. Однак є одне але — це не вигідно олігархам. Міцна гривня й українська економіка їм не потрібна," - говорить порталу "Знай.ua" економіст Олександр Бойко.

Нагадаємо, цієї весни підняли вартість електроенергії. І це не останнє підвищення цін. Наступне запланували на осінь.