Від того, як батьки навчать дітей поводитися із грошима, залежить їхнє фінансове майбутнє. Ще із 4-5 років у дитини формується поняття цінностей. Із 6-7 років у нього варто вписати кошти, починати вчити поводитися із фінансами. "Знай" виокремлює 8 порад, які допоможуть навчити дітей фінансовій грамотності.

Не дозволяйте псувати іграшки та інші речі

Дитина не повинна бути матеріально залежною, однак разом із тим у неї не повинно розвиватися байдуже та зневажливе ставлення до речей – іграшок, посуду, дрібної електроніки. Зазвичай діти собі це дозволяють у сім'ях, де є бабуся із дідусем, немає сестер і братів. Наслідком такої поведінки дитини може бути неналежне ставлення до коштів у майбутньому. Вони не задумуватимуться, де гроші беруться, витрачатимуть їх на дрібниці.

Щоб уникнути зневаги до речей, дитині варто наголошувати на походженні тієї чи іншої іграшки "її тобі бабуся подарувала", "це твоя перша іграшка в житті", "це подарував святий Миколай". Асоціативний ряд зробить іграшку більш значущою для дитини. Таке ставлення з часом перенесеться і до грошей. Дитина не зможе переступити через себе й подаровану суму на День народження витрачати на дрібниці – жуйки, цукерки та чіпси.

Популярні новини зараз
Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію Українцям дозволили не сплачувати за комунальні послуги: коли рахунки можна "заморозити" Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Показати ще

Купіть дитині гаманець

Діти люблять дорослі аксесуари. Тому вони будуть цінувати цю річ. Даруючи гаманець, варто наголосити, що він "не любить, коли в ньому немає грошей, чим більше в ньому купюр, тим більш він щасливий і в майбутньому приноситиме додаткові кошти".

Привчайте любити кожну купюру

Позитивне та негативне ставлення дитини до тієї чи іншої речі або явища виникає через асоціації. Тому гроші мають асоціюватися не лише із тим, що за них можна купити, а й із чимось цікавим. Для вашого сина чи доньки гроші не мають бути звичайними папірцями, за які можна щось купити. Це повинен бути цілий світ. Тому варто прокоментувати зображення на кожній купюрі. Пояснити, хто на них зображений із видатних людей, як звуться історичні пам'ятки на іншому боці банкноти. Дати на дотик відчути знаки для сліпих. Показати водний знак. Коли для дитини кожна купюра стане особливою, їй буде набагато складніше з ними розлучатися.

Читайте також Як видурюють гроші через банкомати

Давайте на кишенькові витрати

Зазвичай така потреба у дітей виникає у першому класі. Навіть якщо ви даєте їжу дитині із собою, не забувайте дати їй 10-15 гривень. Раз у 3-4 дні запитуйте, скільки лишається грошей, пояснюйте, скільки б дитина мала, якби витрачала на їжу щодня. Примушуйте її рахувати – скільки треба збирати на омріяну іграшку чи комп'ютерну гру, скільки вона витратила за останній місяць.

Поясніть, на що вистачить дитячих грошей

Про цінність грошей дітям пояснюють дитячими категоріями – на скільки цукерок вистачить суми для кишенькових витрат, якщо її не витрачати протягом місяця, яку іграшку можна придбати.

Давайте вибір, куди діти подаровані гроші

Коли родичі дарують дитині гроші, варто дати зрозуміти , що їх варто витратити на щось крупне й необхідне. В жодному разі не потрібно забирати ці кошти, мовляв "у мене вони збережуться краще". Про витрату грошей треба говорити із донькою або сином серйозно, щоб дитина відчувала свою відповідальність. Потрібно підказати кілька варіантів. Ці варіанти не повинні стосуватися одягу, шкільних потреб чи плати за інтернет. Тоді дитина не відчує задоволення від витрати. Їй більше до душі іграшка, гра, гаджет.

Банківську картку дітям дарують у підлітковому віці

Лише в 15-17 років дитина повноцінно зможе користуватися цим фінансовим інструментом. До того, їй важко зрозуміти, де фізично беруться гроші на картці і як йде процес розплати.

Привчайте до роботи

Хорошим уроком для розуміння цінності грошей є влаштування на роботу сина чи доньки. Це може бути примітивна, але оплачувана робота – кур'єр, мерчендайзер, промоутер тощо. Перша робота дисциплінує дитину в поводженні із фінансами.