Щороку, 4 серпня, в маленьке село Куйбишевське, Котовського району, Одеської області з'їжджаються з усього світу старовіри. Самі себе вони називають "іннокентійцями" і послідовниками свого вчителя - Інокентія Балтського. Саме тут, в Куйбишевському знаходиться уникальнейший підземний монастир, побудований Інокентієм Балтським, куди щороку приїжджають паломники.

Втім говорити про іннокентійців і їх підземний монастир не хочуть ні чиновники, ні церковні служителі.

"Знай" побував в незвичайному селі і дізнався, чим живуть старовіри-іннокентійці.

Куйбишевське - зовсім маленьке село, дістатися туди не так-то вже й просто. У селі - кілька десятків житлових будинків, та церква. Сільради немає - Куйбишевське відноситься до сільради сусіднього села Липецьке. Місцеві селяни запевняють - їх у селі близько сотні осіб. Вони охоче показують, як пройти до підземного монастиря - розташований він за селом, прямо в чистому полі.

Читайте також: Черниці зв'язали руки та сильно побили: подробиці вбивства у Києві

Популярні новини зараз

Які зміни очікують українців з 1 серпня - все через пандемію

Українці дізналися стать дитини вагітної Каті Осадчої: "Хто має народитися?"

Віктор Павлік розповів про велике горе: "Потрапив в аварію, покалічений..."

Ведуча "Орла і решки" Мішель Андраде показала свої принади на всю країну: "Одягайте її пристойніше"

Показати ще

"Його і зараз називають" Райський сад ". На початку століття там був монастир на 90 келій і три церкви під землею. Купол однієї з церков височив на 15 метрів. Але прийшли більшовики, все засипали землею, входи підірвали - так воно і стоїть все", - запевняє дідусь Олександр, місцевий..

Іннокентійці і "чорні археологи" встигли відкопати по кілька десятків метрів коридору, та на тому все й зупинилося. Весь монастир під землею не розкопаний, а зверху - тільки поле одне.

Більшість селян із Куйбишевського, а це в основному люди старшого віку, зізнаються, що є іннокентійцями. І хоча монастир засипаний, багато людей приходять сюди, щоб помолитися.

Іоанн Левізор

Ольга Чорна, дослідник з Котовська кілька років збирала інформацію про те, як зароджувався сам рух іннокентійців і як створювався монастир.

"Все починалося з легендарної особистості - ієромонаха Інокентія Балтського (в миру Іоанна Васильовича Левізора). Інокентій народився в 1875 році в селі Косуец, Бессарабської губернії, в сім'ї дуже віруючих селян. З дитинства майбутній ієромонах відрізнявся набожністю. Першу частину свого життя Левізор провів у духовних шуканнях - жив по різних монастирях. У багатьох монастирях його ненавиділи - своєю праведністю і способом життя, він служив німим докором решті братії ", - розповіла Ольга.

Левізора в 1908 році запросили в монастир в Балту, де він прийняв постриг і став ієромонахом Інокентієм.

"Інокентій отримав право на проповіді і здійснював проповідь молдавською мовою. Більшість селян розуміли молдавську мову - вона була для них рідною, тому йшли саме до Інокентія, який виявився відмінним проповідником ", - розповідає Чорна.

Сам ієромонах незабаром почав на очах у прихожан творити дива - зціляв хворих, відвертав негоду, передбачав майбутнє. Чутка швидко рознесла по окрузі, що в простого ченця вселився Господь - до Інокентія стали приходити за дивом не лише з усієї Бессарабії, а й з сусідніх країн.

Так чи інакше, але в Балті з'явився харизматичний лідер, за яким готові були піти люди. І, природно, місцевим елітам і чиновникам це не могло подобатися.

Читайте також: Ще двох єпископів-догналітів депортували з України

Тоді Церкву очолював кишинівський Єпископ Серафим - аристократ, російський офіцер, який не міг протистояти норовливому сільському ченцеві, за яким фанатично йшли люди. Ієромонаха назвали єретиком, звинуватили у сепаратизмі, розбещенні жінок і в багатьох інших гріхах.

Інокентія відправляють у заслання на Соловки.

Райський сад

Печери під Куйбишевським почали будувати ще в 1912 році. Все робилося таємно. Щоб приховати печери - нагорі посадили сад, від нього і пішла назва монастиря - "Райський сад". Пізніше в саду з'явилася каплиця, цвинтар та господарські споруди. Але люди жили в основному під землею. В огорожі саду були входи, склепіння яких зміцнили гранітом, а самі печери розтягнулися майже на три кілометри і являли собою кілька коридорів з келіями. Всього ж влаштовано було 89 невеликих келій. Вони розташовувалися один на проти одної, тут же, під землею, розташовувалося і три церкви - дві чоловічих і жіноча, В одній з чоловічих молився сам Інокентій.

За словами отця Кіпріана, церкви були прикрашені іконами, в тому числі і дорогоцінними. Адже паломники до монастиря приходили з Бессарабії, Румунії, Росії і навіть Югославії.

З Соловецького монастиря Інокентій Балтський повернувся тільки в 1917 році. І назвав творіння своїх прихожан "Райським садом", оселившись разом з ними.

До 1921 року монастир процвітав. Тут надавали допомогу всім, хто її потребував - допомагали морально і матеріально.

Читайте також: Сервантеса через 400 років після смерті поховали в Іспанії

Інокентій Балтський загинув через кілька років при загадкових обставинах. Офіційна версія смерті була - отруєння.

"Де захоронено тіло ієромонаха досі невідомо. Відомо тільки, що його відвезли в морг. Один зі священиків хотів зняти з трупа хрест. Але коли смикнув за хрест, труп підвівся, так його і відвезли в напівсидячому стані. Потім тіло зникло. Іннокентіевці вважають, що він вознісся на небеса ", - так коротко отець Кипріян розповів історію монастиря.

У 1921 році Радянська влада зруйнувала монастир.

Друге життя "Райського саду"

Отець Кипріан показує один з ярів в полі за селом - вхід у підземелля заріс травою. Іннокентіевці насилу розкопали частину коридору - на кілька метрів углиб і облаштували тут капличку. Часто ходять сюди просто помолитися. За словами отця Кіпріана, солдати, які підривали святиню винесли практично все цінне. Але "чорних археологів" це не зупиняє - адже під землею зберігається чимало побутових речей зі старих часів. Іннокентійці збираються на місці колишнього саду два рази на рік - в січні і серпні.

"Приїжджають звідусіль. Навіть з Австралії якось приїжджали до нас. Помоляться на цьому місці і виїжджають. Спілкувався з ними - люди всі хороші, порядні, намагаються жити праведно", - розповів Кипріан.

Ігуменя Серафима - місцева жителька майже все своє життя провела в монастирях. Від отця Нектарія, який помер в 2007 році, вона дізналася про Інокентія і його чудеса. З тих пір живе в Куйбишевському. Тут майже всі - іннокентійці. На іконах Інокентія зображують з шістьма крилами.

Нетлінність віри

"Залишилися і листи, і рукописи Інокентія. Є й свідчення очевидців чудес святого. А вже якщо розкопають монастир - думаю, що останки ченців, які залишилися під землею, знайдуть нетлінними - а це лише доведе їх святість", - зізнається ігуменя.

Жінка показує письмове свідчення одного з будівельників монастиря, де описана історія, як під час будівництва стався обвал і сильно травмувався чоловік-будівельник. Інокентій Балтський зцілив його за допомогою рук. Чудеса ієромонаха передаються тут від покоління в покоління. Ольга Чорна досі збирає всі свідчення чудес.

"Одного разу прийшла до батька Інокентія жінка з сином, глухонімим від народження. Мати його пішла перша на благословення. Потім вказала своєму синові жестами рук, щоб він зробив теж саме. Інокентій запитав у жінки, ким доводиться їй цей молодий юнак, і чому вона звертається до нього жестами. Вона відповіла, що це її глухонімий син. Тоді Інокентій звернувся до сина цієї жінки, і поставив йому питання : "З ким ти прийшов до мене?". Ніхто не очікував щось почути, але на диво всім, хлопець відповів, що прийшов сюди зі своєю матір'ю. Мати з сином стали ридати , вони безмірно дякували Інокентію ".

"Якось жінка на ім'я Олена відправилася до отця Інокентія з дитиною на руках, але по дорозі дитина померла. Вона сіла біля воріт монастиря з дитиною на руках і заплакала. З монастиря вийшов монах з хрестом у руках, це був Інокентій. Він підійшов до жінки і запитав: "Що трапилося?" Вона сказала що помер її син і тоді Інокентій благословив дитину хрестом, і потрясаючи його за підборіддя, вимовив: "Хей, прокинься, годі спати!" Після цього дитина немов прокинулась і схопилась за його шию. А Олена, ошелешена цим, не знала, як дякувати отцю Інокентія ".

"Інокентій роздавав гроші бідним. Одного разу до нього прийшов чоловік з Липецького, і сказав, що в нього пропала корова. Інокентій перепитав: "Ти правду мені кажеш?" Чоловік відповів: "Так, отче, правду кажу". І тоді дістав Інокентій гроші з кишені і дав йому. Чоловік подякував йому, і хотів було йти, але Інокентій подав йому ніж і сказав, щоб зняв цим ножем шкіру. Чоловік не зрозумів нічого, взяв ніж і відправився додому. Коли прийшов-побачив що його корова здохла. Він повернувся до батька Інокентія і попросив вибачення за обман. Але Інокентій сказав йому: "Ти не мене обдурив, а Бога"!

Балтський психоз

Втім, зі святістю ієромонаха Інокентія не всі згодні. Краєзнавець з Балти Олексій Філіпович вважає іннокентійський рух типовим масовим релігійним психозом, який супроводжує будь-яку секту - на той час рух іннокентійців називали "Балтським психозом". Вперше цей термін вжив дослідник Мірча Еліаде.

"Його прихильники кажуть про те, що він виходець із селянської родини, все життя шукав себе духовно. Противники відзначають, що є джерела, що Івана Левізора постійно викривали в крадіжках і аж ніяк не духовному способі життя - саме тому Левізор змінив кілька монастирів, з яких його періодично виганяли за його ж поведінку, поки він не осів у Балті", - розповів Филлипович.

Ніякого підтвердження чудес, чинених Інокентієм, не було. Багато істориків схиляються до того, щозмучений народ хотів вірити і хитрий Левізор, з допомогою підставних людей, давав їм цю віру. У ті ж часи в Балті за допомогою ієромонаха навіть була створена лікарня, де виганяли диявола.

"Очевидці, які бачили ці ритуали, були в жаху від діянь Інокентія. Часто від його обрядів люди навіть гинули. У той час, все можна було списати на підступи диявола. Іннокентійці постійно тримали строгий піст. Вони заперечували сім'ю, родинні зв'язки, будь які життєві радості. Від надання медичної допомоги вони також відмовлялися. Все одно неминучий кінець світу. В основі віри іннокентівців лежить думка про те, що весь сенс життя полягає в підготовці до Страшного суду. Єдиний спосіб такої підготовки "сектанти" бачили в ліквідації всього майна і втечі від світу ", - говорить Філліпович. Монастир досі наводить жах на тих, хто не є прихильником іннокентійського руху.

"Спробуйте уявити собі людей, які за своєю волею на місяці або навіть роки пішли від сонячного світла, під землю. Це заживо гниючі трупи. Були свідчення очевидців, які розповідали про те, що в самих підземеллях віруючі вмирали від різних захворювань. І не відомо точно, що творилося в підземеллях - одні говорять про аскетичний способі життя ченців і вірян, інші ж стверджують, що в підземному монастирі панувала антисанітарія і розпуста", - розповів краєзнавець.

Люди вірять або не вірять у чудеса ієромонаха Інокентія Балтського. Але незаперечним залишається той факт, що підземний монастир - унікальний історичний пам'ятник. Але він досі не врахований, як об'єкт культурної спадщини, і ніким не охороняється. Одеська єпархія кілька років тому за розкопки монастиря хотіла взятися і заснувати на місці сектантського монастиря церкву. Але через розбіжності в самій єпархії розкопки зупинилися.