«Для підготовки якісної податкової реформи треба 2 роки» - економіст

поділитись

Протягом 2014 року та двох місяців 2015 уряд не розпочав жодної реформи для підняття малого та великого бізнесу. Хоча ще в травні прем'єр-міністр Арсеній Яценюк говорив про підготовку законодавства до спрощеної системи оподаткування.
- Так, він казав про те, що замість теперішніх 22 податків залишать 8. Звісно, систему оподаткування треба змінювати, інакше держбюджет і надалі не доотримуватиме коштів. Але не треба забувати, що для підготовки якісної податкової реформи треба щонайменше 2 роки, - вважає Дмитро Боярчук, директор консалтингової компанії "Кейс-Україна". Він розповідає про найбільш необхідні зміни у вітчизняній податковій системі.

Чому підготовка до зміни податкової системи має тривати кілька років? У чому вона виявляється?
- Аби перейти на нову систему оподаткування, потрібно заощадити у бюджеті кошти для виплати державних зобов'язань. Інакше під час перехідного періоду в бюджеті не вистачить грошей для виплати пенсій, стипендій та інших державних зобов'язань.
З чим пов'язаний такий ризик?
- Найбільш проблемний податок зараз це Єдиний соціальний внесок і податок на доходи фізичних осіб. Держбюджет завдяки ним не отримує від 15 до 30 відсотків. Під час зміни системи цих відрахувань не доотримуватиме коштів Пенсійний фонд. Через рік ситуація стабілізується.
В чому проблемність цих податків?
- Вони дуже великі. Через це їх ніхто не платить. Зараз роботодавець змушений платити за кожного свого працівника Єдиний соціальний внесок на рівні 34,7 відсотки від зарплати. Якщо працівник отримує, скажімо, 5 тисяч гривень, за нього потрібно зробити внесок 1735 гривень. Але це ще не все. Також треба заплатити 15 відсотків податку за доходи фізичних осіб. Це ще 750 гривень. Звісно, що підприємці не хочуть платити за кожного свого робітника по 2-2,5 тисячі гривень. Тому оформлюють їх нелегально. Думаю, якщо за кожного працівника брати не 50 відсотків податків, а хоча би 15-17, більшість підприємців працевлаштовували б людей офіційно. Йшло б більше податків до бюджету.
Яка гарантія, що підприємці сплачуватимуть менші податки?
- По-перше, треба збільшити відповідальність за ухилення від податків. По-друге, у офіційній зарплаті зацікавлений і роботодавець, і працівник. Роботодавець не матиме проблем з Податковою, а працівник зможе безпроблемно отримувати кредит, матиме певні гарантії від фірми, де працює. До речі, зараз українці як ніколи готові сплачувати податки. Вони перерахували більше 5 мільйонів гривень армії, допомагали Майдану. Люди готові платити, якщо знають, куди ці гроші підуть й впевнені в тому, що їх не розкрадуть.
Чи потрібно зменшувати податок на додану вартість? Зараз він становить 20 відсотків.
- Його можна було б зменшити, щоб опустити ціни на товари. Однак найближчим часом це призведе до великої шкоди бюджету. Адже 30 відсотків надходжень туди йдуть саме за рахунок ПДВ. Якщо цей податок зменшити, бюджет недотримуватиме велику суму. Щодо ПДВ, то основним завданням податкової реформи є усунення схем нелегального відшкодування цього податку.
Як ви оцінюєте нинішню податкову систему для малого бізнесу?
- Її треба удосконалювати, робити більш гнучкою. Скоротити кількість перевірок та платежів за послуги держави, які вона не надає. Але вцілому для наших умов це непоганий варіант. Підприємці платять невисокі податки й мають можливість їх вносити через інтернет.

Автор матеріалу: 
Znaj.ua
Що ж буде, коли ці дві країни все ж таки зважаться наставити один на одного зброю
0
0
17:14 19.07.2018
Пристебніться, ми покажемо вам, чому молитися перед польотом та посадкою - добра традиція в Україні
0
0
07:34 18.07.2018
Син священника і знавець релігії одночасно був провідником повстанців та ідеологом цілої армії
2
0
21:37 03.07.2018
"...історія в тому, що, що б я вам ні відповів, ви все одно не повірите" (С. Вакарчук)
2
0
12:18 27.06.2018