За останній рік купівельна спроможність українців скоротилася у три рази. Ринок нерухомості майже зупинився в усіх областях України.

- У Києві не щодня продаж доходить до десятка квартир, зараз в одних людей немає грошей, інші займають позицію очікування. Однак вкладати гроші в нерухомість зараз вигідно, якщо робити це розумно, - говорить Анатолій Топал, віце-президент Асоціації професійних управляючих нерухомістю. Він розповідає, в яке нерухоме майно зараз вигідно інвестувати.

Якого типу нерухомість вигідно купувати людям, які мають 250-400 тисяч гривень?

- Ці гроші можна зберегти й в майбутньому примножити, якщо купити за них маленькі офіси у людних місцях. Це мають бути приміщення площею 30-40 квадратів. Зараз в бізнесменів небагато грошей і вони намагаються винайняти якомога меншу контору для своєї діяльності. Підприємці, аби скоротити витрати на оренду та комунальні платежі, масово покидають великі офіси. Малометражні зараз у дефіциті. Особливо це питання гостро стоїть у містах-мільйонниках.

У обласних центрах з населенням 280-500 тисяч осіб ділова активність невисока. Що купувати мешканцям цих міст?

Популярні новини зараз

Ольга Сумська побешкетувала в унікальному рожевому озері: "Та, що біжить по хвилях"

Одіозна Ніцой накинулася на напівголу Кароль і Полякову: "А я попереджала!"

″Друга черга″ пенсіонерів застигла в очікуванні: в ПФУ зробили важливу заяву

Львівських школярів пустять за парти з 1 вересня, але позбавлять найголовнішого - жодної радості, тільки підручники

Показати ще

- Однокімнатки. На них попит завжди буде й ціни ростимуть. Особливо, якщо подивитися на нинішню економічно-політичну ситуацію, то можна сказати, що в наступні роки все більше людей шукатимуть як для купівлі, так і для оренди гостинки й однокімнатки. Зараз в бюджеті грошей немає, проблеми з поставками газу в Україну. Перед теплокомуненерго люди заборгували величезні гроші, тому цілком ймовірно, що ці суми в населення вилучатимуть різними способами — вводитимуть пеню, забиратимуть квартири. Крім цього вартість комунальних послуг постійно зростатиме. Багато власників великих квартир, щоб економити, переїжджатимуть у менше помешкання.

А у містах-мільйонниках все ж вигідніше купувати офіси, а не квартири-малометражки?

- Дивлячись у яких. У Києві й Одесі вигода буде як від купівлі квартири, так і офіса. У Харкові, можливо, вигідніше купувати офіс. Попит на малометражки-квартири як для оренди, так і для купівлі буде серед так званих біженців із Криму, Донецька і Луганська. Багато з них, поживши трохи в інших обласних центрах, не повернуться на свою малу батьківщину.

Якщо дивитися на теперішній курс долара, то вартість нерухомості на вторинному ринку впала. Вона коштує у гривневому еквіваленті, як і на початку 2013 року. Чи скоро ціни будуть підніматися?

- Кілька років точно не підніматимуться. Ринку треба час на оновлення. Зараз маємо багато цікавих пропозицій на ринку нерухомості. Багато з них дуже ризиковані. Наприклад, в Донецьку пропонують хороші квартири за 30 тисяч доларів. Але немає ніякої гарантії, що завтра в ту квартиру не попаде снаряд або не прийдуть зелені чоловічки й не заберуть її. А може бути й навпаки: той, хто зараз ризикне, завтра прокинеться мільйонером. Наприклад, його нерухомість збройні сутички обійдуть стороною чи влада урегулює якось ситуацію.

Який відсоток заощаджень радите інвестувати в нерухомість?

- Половину. По-перше, нерухомість не дає великих прибутків у короткотривалій перспективі. Тому розраховувати на те, що вкладений капітал окупиться за півроку чи рік не варто. По-друге, треба враховувати ситуацію в Україні загалом і специфіку наших реалій зокрема. Решту 50 відсотків заощаджень бажано поділити на кілька частин – тримати у валюті, гривні та банківському депозиті.