Чергова відстрочка траншу МВФ і чимала кількість інформаційних, політичних і реальних економічних приводів, що накопичилась навколо цього питання, останнім часом породили безліч спекуляцій.

У підсумку, ми маємо ситуацію, коли одна частина суспільства і експертів, схиляється до думки, що відсутність позитивного рішення щодо надання кредитних коштів обумовлена тим, що чинна українська влада не змогла в повній мірі виправдати очікування міжнародної спільноти в аспекті проведення структурних реформ і цілком і повністю винна в політико-економічній ситуації в країні.

По інший бік барикад перебувають ті, хто вважає, що цьому посприяли радикально налаштовані політичні сили, що розхитують суспільну думку в Україні в надії на реванш в новому політичному сезоні.

Існують також і ті, хто висловлює думку на користь того, що наша країна і зовсім не потребує зовнішнього фінансування і не повинна йти на поводу у Міжнародного валютного фонду, паралельно піддаючи критиці умови, які той висуває.

Щоб розібратися в ситуації, журналісти порталу Знай.ua відвідали підсумкову прес-конференцію, що зібрала експертів, які представляють описані вище точки зору.

Популярні новини зараз
Названо дату, коли розпочнеться опалювальний сезон в Україні: грітимуться взимку не всі Багато українців будуть змушені викреслити молоко зі свого раціону: зростання на 25% не межа Оля Полякова захотіла, щоб Олексій Арестович вклав її в ліжко на очах чоловіка: "Нехай дивиться" Нові ціни на цибулю налякали покупців: такого зростання ніхто не чекав, що буде далі
Показати ще

У чому причина затримки

Основним питанням, що цікавили нас в контексті чергової відстрочки траншу, отримати який Україна повинна була ще на початку цього року, звичайно ж стала причина відсутності остаточного рішення МВФ. Тим більше, що на сьогоднішній день ця причина і є основною темою для спекуляцій. Зокрема, за словами ряду політиків виною всьому стала блокада ОРДЛО.

В якомусь сенсі з цим погодився і екс-заступник голови Нацбанку Олександр Савченко. Щоправда, лише частково і до того ж окремо підкресливши, що такий погляд на наслідки блокади повинен бути ще окремо вивчений.

«Існує дві основні причини паузи в наданні чергового траншу МВФ: відсутність будь-яких реальних результатів у питанні боротьби з корупцією і ситуація з блокадою.

Що стосується першої умови, не виключаю, що такими темпами перед тим, як обговорити питання про надання наступного траншу, МВФ просто зажадає, щоб їм надали список прізвищ тих, кого притягли до кримінальної відповідальності за крадіжку державних коштів.

Щодо другої причини скажу, що в оцінці наслідків блокади потрібно бути послідовним і компетентним. Наприклад, що стосується питання втрати прибутку від торгівлі металом, цілком можна сказати, що недостачу, яка через це утворилася, зможуть перекрити підприємства, що залишилися на підконтрольній території. Не думаю, що блокада вплине і на ВВП. Більш того, якщо врахувати, що «відібрані» підприємства і так особливо не приносили прибутку у вигляді податків до держбюджету, при цьому, постійно отримували дотації від держави у вигляді повернення ПДВ, можна сказати, що їх зупинка навіть в якомусь сенсі може позитивно позначитися на балансі доходів і витрат в країні.

У цьому контексті, що стосується затримки траншу, мені здається, що дії МВФ пов'язані з тим, що представники Фонду просто хочуть розібратися в ситуації, що склалася. Ймовірно, з цією метою, вони навіть технічну місію в Україну спрямують, щоб зрозуміти реальний вплив блокади на економіку. Думаю, що якщо питання дійсно знаходиться виключно в площині економіки, воно буде вирішене протягом найближчих 2-3 тижнів» - зазначає Олександр Савченко.

Чи будуть нові умови

Другим за важливістю в рамках дискусії, стало питання про те, що в зв'язку з новими відправними даними, надання Україні чергового траншу МВФ може «обрости» новими умовами. Зокрема, найбільший інтерес викликала ймовірність того, що Фонд може знову повернутися до вимоги переглянути політику дотування Пенсійного фонду України.

І така ймовірність, на думку економіста Андрія Блінова, на сьогоднішній день - досить висока: «Дійсно, існує певна загроза розбалансування бюджету. Адже головна стаття витрат на даний момент - це дефіцит Пенсійного фонду.

При цьому варто розуміти, що МВФ не наполягає безпосередньо на підвищення пенсійного віку, а просто вимагає від нашого уряду хоча б надати їм бачення, як ми збираємося скорочувати цю статтю видатків. Більш того, незважаючи на те, що однією з умов надання нинішнього траншу була зміна державної політики в цій сфері, МВФ цілком був готовий закрити очі на невиконання цієї умови, відтермінувавши вирішення питання до настання моменту надання наступного траншу.

У світлі останніх подій не виключено, що в рамках перегляду економічної складової меморандуму і нових ввідних даних щодо стану української економіки, які мають надійти від нашого уряду, цілком ймовірно, що МВФ може переглянути і свою позицію щодо Пенсійного фонду ще в рамках надання траншу нинішнього».

Не єдина проблема

Крім того, на думку експертів, не варто забувати і про ряд інших зобов'язань України, які також цілком можуть знову з'явитися на порядку денному. Наприклад, питання про приватизацію та виконання цієї дохідної статті бюджету. Особливо за умови, що за попередні 3 роки її так жодного разу ніхто і не виконав.