Інші назви свята:

  • «Агафон»,
  • «Агафонів день»,
  • «Огуменник»,
  • «Потіхи лісовика».

За повір'ям селян, ніч на Агафона відрізняється витівками лісовиків: «На Агафона лісовик з лісу в поле виходить, бігає по селах і селах, розкидає снопи по току».

Історія свята

Церковний календар каже, що сьогодні православні святкують свято мученика Агафоніка Нікомидійського. Він в 4-му столітті постраждав за віру Христову. Тоді було велике гоніння на християн і за часів тетрарха Максиміана Агафоніка схопили в Нікомидії. Це було його рідне місто. Його і ще декількох християн направили до Фракії на суд. Багато мучеників сильно понівечились і не могли більше йти, тому їх вирішили стратити на місці. Агафонік же витримав весь шлях і його засудили до смертної кари в місті Бешикташ. Під час страти Агафонік молився.

Традиції і обряди

Огуменник, так називали спеціальну ділянку, де будували тік - таке місце, щоб зберігати зерно і тут же його обробляти. Саме на тік за повір'ям приходив лісовик, який любив перекидати снопи в чужі ділянки, солому розтягувати по всій окрузі. Так як всі ці продукти були потрібні, то господарі виходили вартувати свої припаси.

Популярні новини зараз
Клієнт "Привату" виявив борг на картці без кредитного ліміту: з'явився містичним чином Ніколи не пийте так каву, якщо не хочете проблем: експерт розчарував усіх любителів напою Благодійний фонд допоможе українцям пережити зиму: як отримати гроші на дрова, брикети та вугілля Пенсіонерам готують доплати у жовтні, хто отримає
Показати ще

Для цього чоловіки одягали кожух навиворіт, щоб хутро було зверху, голову потрібно було обв'язати рушником і взяти в руки кочергу, якою окреслювали коло навколо току. Так лісовик не міг підійти до нього. Сам господар сідав в коло і чекав.

Лісовик - це дух лісу, який повинен був стежити за лісом, він його господар. Той хто не заламував гілки, шанобливо ставився до лісу, не вбивав звірів, той вважався для лісовика добрим і він міг навіть допомогти швидше вийти з лісу. Якщо ж людина не була «доброю», то лісовик міг заплутати і завести людину в саму гущавину. Лісовик може стати чим завгодно: колодою, звіром або навіть людиною. В людській подобі він носить червоний пояс, ліва сторона його жупана завжди запахнута на праву. Але відмінною рисою є те, що його взуття перепутане з лівої ноги на праву.