Високопоставлені співробітники КДБ не один раз попереджали керівництво СРСР про порушення під час будівництва Чорнобильської АЕС. Про це повідомляє видання "Радіо Свобода".
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяУ липні 1973 року керівництву країни надходила доповідна записка про "порушення технічних норм". Зокрема, згадувалося використання бетону не тієї марки і армування арматурою із сталі низьких марок. Були проблеми з електрозварюванням.
У грудні 1978, надійшов звіт на ім'я начальника управління КДБ УРСР у Києві та Київській області генерал-майора Вакуленко М. К.
"На будівництві ІІ блоку ЧАЕС мають місце факти порушень технологічних норм ведення будівельних і монтажних робіт на окремих ділянках, які призводять до аварій і нещасних випадків, а надалі при експлуатації реактора можуть призвести до надзвичайних подій. Є факти, коли окремі керівники свідомо йдуть на грубі порушення технологічних норм ведення будівництва, думаючи тільки про те, шоб якнайшвидше здати об'єкт, не піклуючись його майбутнім і можливими трагічними наслідками", – сказано в документі.
У вересні 1982 році уряд отримав повідомлення про те, що на реакторі першого енергоблоку сталася аварія. Того разу вдалося дивом уникнути біди, хоча випромінювання перевищувало допустимі норми у 100 разів.
Надалі верхівка СРСР не раз отримувала скарги на відсутність необхідних засобів та протоколів безпеки. Регулярно надходили повідомлення про аварійні ситуації на 3-му і 4-му енергоблоках. Деколи під час аварій несучі конструкції будівель деформувалися. Виходила з ладу апаратура, псувалася ізоляція.
У липні 1984 уряду надійшла чергова доповідна записка про те, що "На Чорнобильській та Курської АЕС спостерігаються випадки розривів трубопроводів в місцях з'єднання цирконієвої оболонки зі сталевими трубами".
У серпні того ж року надійшло повідомлення про "недостатню надійність реакторів РБМК-1000", які застосовуються на ЧАЕС.
На жаль, більшість цієї інформації або замовчувалося, або залишалося без відповіді. Прагнення "наздогнати і перегнати", а також хаос перебудови призвели до того, що сталася одна з найстрашніших катастроф в історії СРСР.
Як раніше повідомляв портал "Знай.uа", українці заплатять сотні мільйонів за дорогу до Чорнобиля. На реконструкцію планують витратити 36 місяців.