20 серпня весь православний світ за церковним календарем вшановує пам'ять двох преподобних - мученика Марина і святого Пімена (кого з них пов'язують з народним святом, достеменно невідомо).
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяМарини-Пімени 20 серпня: історія свята
Святий Пімен Багатохворобливий жив у 11 столітті. З раннього дитинства він був нездоровий. При цьому Пімен гаряче благав батька і матір віднести його в Києво-Печерський монастир. Батьки послухалися і, прийшовши в обитель, стали молитися про одужання сина. Однак сам Пімен просив Господа про інше — про продовження страждань, а також про постриг його в чернецтво.
Після його приходу в монастир одного разу вночі з'явилися до нього ангели і здійснили обряд постриження в ченці, попередивши, що день одужання буде означати його швидку смерть. Коли декілька мешканців монастиря вийшли до Пімена, вони виявили його вже одягненим у чернечий одяг.
Як свідчать церковні перекази, преподобний протягом багатьох років жив у важкій хворобі, проте в один день сам зцілив одного ченця, такого ж немічного, як і він сам. В обмін він взяв з брата слово служити хворим до самої смерті. При цьому зцілений чернець був ледачий у служінні, і його знову спіткала хвороба. Тоді Пімен знову вилікував його — з тим же настановою. У день кончини Пімена з'явилося зображення трьох вогняних стовпів над церквою. Помер він імовірно 1110 року.
Пімен Печерський був ігуменом Печерської лаври до 1141 року, трудився в Дальніх печерах. Постником був названий за те, що їв тільки один раз на день і в мінімальній кількості.
Мученик Марін був страчений в 3 столітті за часів римських імператорів Валеріана і Галлієна. Так, після того, як у язичницькому храмі він зруйнував жертовник, розтоптав підношення і привселюдно заявив про свою любов до Спасителя, його піддали численним тортурам і відрубали голову мечем.
Марини-Пімени 20 серпня: традиції і прикмети свята
В це свято слов'яни особливо уважно спостерігали за лелеками: якщо птахи готувалися до відльоту на південь, настане холодна та рання осінь.
Також на Русі в цей день було прийнято пригощати бідняків і хворих медом і свіжими овочами, фруктами, вдовицам і допомагати сиротам прибрати незжатий хліб, у притулки відносити гостинці.
У той же час господині на Марини-Пімени зазвичай подавали на стіл смачні пироги з малиною. А чоловіки примовляли, жартуючи: «Марини — не шукай у лісі малини. Дівчата ліс обійдуть, дочиста оберуть». Урожай солодкої ягоди починав пропадати. «Через літо по малину в ліс не ходять», — у північних регіонах ця приказка була вже актуальна, так як відчувалася близька осінь.