На суботу, 30 червня, припадає свято "Мануйло і Савелій". У цей день православна церква вшановує пам'ять трьох братів-мучеників: Мануїла, Савела та Ісмаїла. Не можна було ухилятися від варіння яєць та розведення багать. Про це повідомляють ЗМІ.

За переказами, брати походили з сім'ї знатного перса-язичника, а їх мати була християнкою. Вона виховала синів у своїй вірі. Коли брати виросли, вони обрали військову службу.

Для переговорів про мир цар Персії призначив їх делегатами і відправив до імператора Юліана. Посланців добре прийняли, але коли вони відмовилися брати участь у язичницькому святі, це викликало гнів правителя. Він наказав братам відректися від віри, але ті відмовилися. Тоді Мануїла, Савела та Ісмаїла піддали тортурам і врешті-решт обезголовили.

На Русі день трьох святих (з яких, щоправда, частіше згадували Мануйла і Савелія) наклався на стародавнє свято "ярилки", присвячене богу сонця Ярилу. А християнські звичаї перемішалися з язичницькими обрядами і народними повір'ями.

У багатьох районах у цей день проходили ярмарки і селянські гуляння, які носили назву "Молодий Ярило". Наступний базарний день, який влаштовувався напередодні Івана Купали, називався вже "Старий Ярило".

Популярні новини зараз
Підлітки понівечили жінку і скинули її зі скелі: найстаршого злочинця стратили за допомогою тортур Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Показати ще

Боялися в цей день і білих корів, які раптом з'являлися біля воріт. Говорили, що так нечиста сила прикидається худобою, щоб її поставили в хлів разом з іншими коровами.

Якщо задумане у нечисті виходило, вона псувала все молоко. Від імені Мануйла з'явилися ще два прізвиська — Маниха і Ман'я. Так звали злу бабу та її доньку, які в цей день ходили по селах і заманювали людей у ліси, щоб віддати їх дідьку. Дівчат же Ман'я манила до річки за білим лататтям, а там тягла на саме дно.

30 червня було прийнято розводити на берегах річок і озер багаття і варити яйця. Вважалося, що чим більше звариш, тим краще будуть нестися кури. Готували інші страви з яєць — наприклад, омлети з хлібом, з цибулею, з сиром.

Приказки та прикмети:

- На світанку душно – день буде непогожим.

- Гроза в цей день передвіщає багатий урожай.

- У віддаленні часто видно спалахи на небі – до хороших жнивів.

- Якщо до дев'яти годин вечора не показується латаття, значить скоро похолодає, і погода погіршиться.

- Якщо на заході небо забарвлено в червоний колір, то погода зіпсується, а вітер посилиться.

Дивіться сюжет про прикмети