У середу, 25 липня, відзначається народне свято Прокл Плакальник (за старим стилем – 12 липня). При цьому віруючі православні вшановують пам'ять святих мучеників Прокла та Іларія, які загинули за віру в 2 столітті.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяУ давні часи слов'яни сприймали росу не просто як ранкові крапельки води, тому що її нічна поява було результатом дружби двох стихій — землі і води. Також ходили легенди, в яких роса іноді була у вигляді напівптиці-напівдіви, яка припадає до землі в тузі за своим колишнім життям у людському вигляді. У народі вірили, що роса – це сльози луки. «Ранкова роса — добра сльоза: нею луг вмивається, вночі прощається», - говорили люди.
Головні заборони на Прокла ПлакальникаКолись було прийнято вважати, що росу ночами «сіють» зірки або русалки, а ще вона не що інше, як піт або видих землі. З зародженням православного християнства роса на траві стала називатися сльозами Богородиці, «сльозами розчулення, співчуття і чистоти». Наші предки говорили, що Божа роса Божу землю кропить.
У народі священномученик Прокл отримав прізвисько Плакальник, оскільки з цього дня вже випадають великі роси. «На Прокла поле від роси промокло», — говорили люди, поспішаючи зібрати свій урожай до того, як він стане псуватися від підвищеної вологості в полі. Сидіти вдома і байдикувати в цей день вважалося великим гріхом. Ще не рекомендувалося вживати в їжу цукор.
Так, селяни намагалися поспішити і з заготівлею сіна, бо «проклова роса — сіногнійна». До цього свята треба було встигнути «висушити сіно грядушками і скласти в копнушки».
Знахарі радили 25 липня всім без винятку вмиватися росою і протирати нею очі. Наші предки вірили, що цей ритуал дасть обличчю і тілу красу і силу, очам – здоров'я, а розуму додасть ясності та спокою. Такими ж властивостями, на думку знахарів, мала і дощова вода на Прокла, тому якщо з ранку йшов дощ, то обряд збирання вологи проводився точнісінько, як і з росою.
При цьому в народі по росі судили і про погоду на найближчі дні. Сильна роса й туман на світанку віщували теплі і сонячні дні. Якщо на Прокла не було ні роси на полях, в низинах — це було вірною ознакою наближення негоди.
Нагадаємо, що 23 липня православна церква вшановує пам'ять преподобного Антонія Печерського.
Як повідомляв портал Знай.uа, 24 липня, православні віруючі вшановують святу рівноапостольну княгиню Ольгу.
Також портал Знай.uа писав, що 23 липня суспільство відзначає Всесвітній день китів і дельфінів (World Whale and Dolphin Day).