Як повідомляє Рoliteka.net у деяких країнах подумують про те, щоб повністю відмовитись від вологих серветок. Великобританія до 2042 року хоче повністю прибрати пластикові відходи. Список заборонених продуктів досить великий, однак одним з головних забруднювачів планети вважають вологі серветки.

«У виробництві вологих серветок використовують пластик, щоб зробити їх більш міцними», — пояснює директор фірми по виробництву багаторазових серветок Хелен Ранкін.
У Великобританії в 93% випадків труби забиваються саме через серветки. Півроку назад з лондонської каналізації витягли величезну 130-тонну купу сміття, яка складалася переважно з вологих серветок.
В Україні поки що про небезпеку масштабно не говорять. Однак деякі активісти все ж попереджають населення.

«Це пластик, який потрапляє в навколишнє середовище. Він викидається в парках, викидається мимо урн, потрапляє в навколишнє середовище і отруює його», — стверджує засновниця проекту «Україна без сміття» Євгенія Аратовськая. Також для такого виду сміття не існує спеціальних баків.

Активісти переконують, що замінити серветки точнно є чим. Звичайна вода і сухі паперові серветки можуть вирішити цю проблему. «Сьогодні вже є можливість купувати спеціальні антисептичні спреї, причому вони у великій тарі, їх можна набирати в маленький флакончик, користуватися», — вважає Євгенія Аратовськая.У Великобританії вже почали виробляти серветки з бавовни і вони багаторазові. У комплекті з ними йдуть дві коробки — для чистих і забруднених.
Раніше "Знай.uа" розповідав про те, що відомий дієтолог Тіана Фіалкова поділилася на своїй сторінці в Instagram правилом 30 хвилин. Його суть в тому, щоб не ковтати страву за кілька хвилин, а неспішно насолодитися трапезою. Так ми приносимо користь організму і даємо йому можливість «познайомитися» з їжею.

Багато хто з нас їдять на ходу, заощаджуючи свій час. Але травна система не любить поспіху. Вона не встигає донести до мозку сигнал «мені вистачить». Як результат, ми з'їдаємо більше, ніж потрібно. І не получаеи справжнього задоволення.Вчені довели, що поспіх у їжі подвоює ризик розвитку ожиріння і діабету 2 типу у два з половиною рази. Інше дослідження показало, що скорочення прийому їжі з 30 до 5 хвилин викликає печію на 50% частіше.