Дані зонда Cassini вказали на присутність складних органічних сполук в океані води, який ховається під крижаною корою супутника Сатурна - Енцелади.

Про це повідомляють російські ЗМІ.

Підлідний океан Енцелада викидає потужні гейзери води, і її захололі частки вдалося зібрати зонду Cassini незадовго до загибелі в минулому році. Тепер вчені розглянули ці дані і виявили, що в складі частинок є складні і великі органічні молекули. Про свою сенсаційну знахідку вони повідомляють в статті.

Франк Постберг з Гейдельберзького університету і його європейські колеги проаналізували дані місії Cassini, зібрані незадовго до того, як апарат закінчив існування, пірнувши в атмосферу Сатурна у вересні 2017 року. До того зонд близько 12 років регулярно спостерігав систему гігантської планети, включаючи і великий супутник Енцелад, виявивши, що з-під його крижаної кори в районі Південного полюса раз у раз пробиваються гейзери води.

Це стало одним з ключових вказівок на наявність прихованого в глибині рідкого океану, який може підігріватися теплом надр супутника, а також приливними силами, що діють на нього в гравітаційному полі Сатурна.

Океан, в свою чергу, стимулював міркування про те, що в ньому цілком можливе життя - принаймні в формі простих організмів, що нагадують земні мікроби-метаногени. У складі гейзерів виявили молекулярний водень і вуглекислий газ, а також прості (до 50 атомних одиниць маси) органічні молекули. Всі ці речовини в принципі можуть бути пов'язані з протікають в океані Енцелада біологічними процесами.

Cassini навіть вловив кілька викинутих частинок, вивчивши їх склад бортовим аналізатором космічного пилу CDA і спектрометром INMS. Ці дані були передані на Землю і показали, що в рідині підлідного океану містяться органічні сполуки розмірами більше 200 атомних одиниць маси. За словами авторів, настільки велику і складну органіку вдалося помітити на великому і далекому небесному тілі вперше.

Популярні новини зараз
Готуйте гаманці: скільки доведеться платити за електрику та газ з 1 травня За інтернет можна не платити: як скористатися новою послугою Потрібно встигнути: українцям, з квитанціями за світло на руках, назвали важливу умову "Всі будуть начальниками": адвокат розповів, як в Україні змінили правила вручення повісток
Показати ще

Нова знахідка ще не пряма вказівка ​​на наявність тут життя: такі речовини цілком могли утворитися і абіогенним шляхом, в ході реакцій в гідротермальних джерелах у дна підлідного океану.

Однак присутність складних органічних молекул говорить про те, що умови для раннього життя, як ми уявляємо її сьогодні, на Енцеладі, мабуть, є. Втім, остаточних відповідей у ​​нас як і раніше немає: в кінці кінців, на метеоритах теж знаходять вельми складні сполуки вуглецю, але активного життя на них немає і бути не може.

Проліт Кассіні крізь струмінь гейзера Енцелада

Нагадаємо, раніше портал "Знай.ua" повідомляв, що NASA в пошуках прибульців опуститься на дно активного вулкана.