Вираз "розбите серце" часто зустрічається в мелодрамах і любовних романах. Та й в житті люди часом відчувають, що серце у них "розбите". Зазвичай цей стан пов'язують з невдачами в особистому житті, зруйнованими ілюзіями і сплюндрованою довірою.

Але мало хто знає, що синдром розбитого серця давно описаний і в медицині. Це цілком реальне захворювання зі своєю клінічною картиною, симптомами і методами лікування.

Пастка для восьминогів

Синдром розбитого серця називають також кардіоміопатією такоцубо. У перекладі з японської "такоцубо" буквально означає пастку для восьминога. Здавалося б, яким чином головоногі молюски можуть бути пов'язані з пораненим серцем? Справа в тому, що в Японії багато тисячоліть ловили восьминогів в звичайні глиняні горщики, що трохи нагадують античну амфору, яка лежить на боці.

Популярні новини зараз

Аліна Гросу зі своїм коханцем несподівано показали дитину

Замість Нікітюк на роль Холостячки запропонували колегу Мішиної, українки красуню не оцінили: "Не вписується"

На Хмельниччині безстрашний маршрутник схопив злочинця просто в салоні: куди зібрався?

Раптово загинув український ведучий: не прожив і половину віку, колеги побиваються

Показати ще

До шийки горщика ловці прив'язували довгу мотузку, після чого опускали його на дно каналу або в прибережні океанічні води. Дурні, але обожнюючі спокій і самоту восьминоги самі залазили в такоцубо, щоб спокійно поспати далеко в хижаків. Рибалці досить було прийти вранці і потягнути за мотузочку, щоб горщик з "делікатесом" виявився в руках.

Картина захворювання

Кардіоміопатію такоцубо недарма охрестили таким дивним ім'ям. При цій хворобі відбувається раптовий спазм стінок серця, в результаті чого сам орган виявляється, як би в пастці. Затиснуте з усіх боків серце за зовнішнім виглядом нагадує ту саму амфору для лову восьминогів. Синдром розбитого серця - вкрай небезпечний стан, який загрожує навіть летальним результатом. "Мотор" зупиняється, тому що серцевий м'яз - міокард - просто перестає скорочуватися. Можливий навіть розрив стінки шлуночка.

Хвороба такоцубо в деякій мірі схожа з інфарктом, але відрізняється тим, що завжди виникає в результаті сильного стресу. Синдром розбитого серця може бути виявлений у абсолютно здорової людини без будь-яких кардіопаталогій, тоді як інфаркт - це завжди наслідок ряду причин.

Кардіоміопатію такоцубо називають захворюванням розбитого серця, тому що воно завжди є наслідком всепоглинаючого емоційного переживання. Настільки сильні емоції у людини можуть викликати тільки чинники особистого характеру: смерть коханої людини, раптове розставання і т.д.

Закоханий в такий момент виявляється "атакований" цілою гормональною бурею. Вміст в крові адреналіну зашкалює, а він викликає передчасний знос серця. У хворого розвивається картина інфаркту: раптово з'являється сильний біль за грудиною, не вистачає повітря, темніє в очах, підкошуються ноги. Поки людина зовні залишається знесиленою і байдужою, її серце гарячково бореться за життя.

Поширеність у світі

Вперше синдром розбитого серця було діагностовано в Японії. Ця високорозвинена країна ставить перед людиною досить жорсткі рамки існування. Мільйони японських службовців перманентно перебувають у стані стресу. "Останньою краплею" може послужити звістка про смерть близького родича або пропозицію коханого розлучитися.

Зараз синдром такоцубо діагностують в Західній Європі і США. Вважається, ніби найбільше до нього схильні жінки, так як вони більш емоційні і вразливі люди. Але насправді навіть міцний на вигляд чоловік, що приховує від оточуючих свої переживання, цілком може померти через розбите серце. Якщо людині вдалося пережити кризу, то прогнози в цілому сприятливі. При належній лікарській допомозі серце починає відновлюватися вже в наступну добу-дві.

Раніше портал "Знай.ua" розповідав, як розбите серце впливає на решті організм.