Вираз "розбите серце" часто зустрічається в мелодрамах і любовних романах. Та й в житті люди часом відчувають, що серце у них "розбите". Зазвичай цей стан пов'язують з невдачами в особистому житті, зруйнованими ілюзіями і сплюндрованою довірою.

Але мало хто знає, що синдром розбитого серця давно описаний і в медицині. Це цілком реальне захворювання зі своєю клінічною картиною, симптомами і методами лікування.

Пастка для восьминогів

Синдром розбитого серця називають також кардіоміопатією такоцубо. У перекладі з японської "такоцубо" буквально означає пастку для восьминога. Здавалося б, яким чином головоногі молюски можуть бути пов'язані з пораненим серцем? Справа в тому, що в Японії багато тисячоліть ловили восьминогів в звичайні глиняні горщики, що трохи нагадують античну амфору, яка лежить на боці.

Популярні новини зараз
Номер буде заблоковано: абоненти Lifecell можуть втратити найдорожче Молитися на індексацію не доведеться: українцям підказали, як збільшити пенсію Якщо не встигли здати в банк – радійте: монети номіналом 5 копійок можна дорого продати Вам знадобиться магніт: перевірте монети в гаманці – деякі можуть принести 35 000 гривень
Показати ще

До шийки горщика ловці прив'язували довгу мотузку, після чого опускали його на дно каналу або в прибережні океанічні води. Дурні, але обожнюючі спокій і самоту восьминоги самі залазили в такоцубо, щоб спокійно поспати далеко в хижаків. Рибалці досить було прийти вранці і потягнути за мотузочку, щоб горщик з "делікатесом" виявився в руках.

Картина захворювання

Кардіоміопатію такоцубо недарма охрестили таким дивним ім'ям. При цій хворобі відбувається раптовий спазм стінок серця, в результаті чого сам орган виявляється, як би в пастці. Затиснуте з усіх боків серце за зовнішнім виглядом нагадує ту саму амфору для лову восьминогів. Синдром розбитого серця - вкрай небезпечний стан, який загрожує навіть летальним результатом. "Мотор" зупиняється, тому що серцевий м'яз - міокард - просто перестає скорочуватися. Можливий навіть розрив стінки шлуночка.

Хвороба такоцубо в деякій мірі схожа з інфарктом, але відрізняється тим, що завжди виникає в результаті сильного стресу. Синдром розбитого серця може бути виявлений у абсолютно здорової людини без будь-яких кардіопаталогій, тоді як інфаркт - це завжди наслідок ряду причин.

Кардіоміопатію такоцубо називають захворюванням розбитого серця, тому що воно завжди є наслідком всепоглинаючого емоційного переживання. Настільки сильні емоції у людини можуть викликати тільки чинники особистого характеру: смерть коханої людини, раптове розставання і т.д.

Закоханий в такий момент виявляється "атакований" цілою гормональною бурею. Вміст в крові адреналіну зашкалює, а він викликає передчасний знос серця. У хворого розвивається картина інфаркту: раптово з'являється сильний біль за грудиною, не вистачає повітря, темніє в очах, підкошуються ноги. Поки людина зовні залишається знесиленою і байдужою, її серце гарячково бореться за життя.

Поширеність у світі

Вперше синдром розбитого серця було діагностовано в Японії. Ця високорозвинена країна ставить перед людиною досить жорсткі рамки існування. Мільйони японських службовців перманентно перебувають у стані стресу. "Останньою краплею" може послужити звістка про смерть близького родича або пропозицію коханого розлучитися.

Зараз синдром такоцубо діагностують в Західній Європі і США. Вважається, ніби найбільше до нього схильні жінки, так як вони більш емоційні і вразливі люди. Але насправді навіть міцний на вигляд чоловік, що приховує від оточуючих свої переживання, цілком може померти через розбите серце. Якщо людині вдалося пережити кризу, то прогнози в цілому сприятливі. При належній лікарській допомозі серце починає відновлюватися вже в наступну добу-дві.

Раніше портал "Знай.ua" розповідав, як розбите серце впливає на решті організм.