Міжнародна група вчених з Британського університету провела серію досліджень, в результаті яких дійшла висновку, що люди, для яких снідати увійшло в звичку, менш схильні до декількох серйозних захворювань.

Як повідомляє Journal of Psychology, в експерименті взяли участь 49 осіб у віці від 21 до 60 років, вони вживали їжу протягом двох годин після пробудження або голодували до полудня кожен день протягом шести тижнів. Учасники могли вибрати будь-які страви, але багато хто віддав перевагу сніданку з пластівців, тостів і соку.

До і після дослідження вчені зафіксували показники обміну речовин у учасників. Вони також провели біопсію жирових клітин, щоб визначити, як працюють 44 гени і білки, що відповідають за метаболізм.

Так і з'ясувалося, що ранковий прийом їжі знижує активність генів, які виробляють стійкість клітин до інсуліну. Сніданок допомагає довести до норми рівень цукру в крові, а це запобігає розвитку серцево-судинних хвороб і діабету в майбутньому.

Рецепт смачного і незвичайного сніданку

Популярні новини зараз
Тарифи на воду вже підняли: де платитимуть дорожче Гороскоп на тиждень 6-12 травня для всіх знаків Зодіаку: труднощі Близнюків, союзники Скорпіона та успіхи Риб "Продам місце в черзі": чоловіки штурмують ТЦК, воєнкоми не справляються Платити по 2,64 грн за кВт будуть не всі: якими будуть травневі платіжки за світло
Показати ще

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" повідомляв про те, що медики назвали топ найкорисніших продуктів для зміцнення імунітету.