Група астрономів з Університету Католика дель Норте в Чилі, очолювана Кейчі Онака, використовувала інтерферометр Дуже Великого Телескопа (VLTI) в Паранальській обсерваторії ESO в Чилі для того, щоб картографувати рух речовини на поверхні Антареса.

Відзначимо, що на даний момент це найкраще зображення поверхні і атмосфери зірки, не рахуючи знімків Сонця. Результати були опубліковані в журналі Nature.

"Вже більше п'ятдесяти років вчені намагаються зрозуміти, чому такі зірки, як Антарес, так швидко втрачають масу на фінальній стадії існування. VLTI — єдиний інструмент, що дозволяє точно виміряти рух газу в розширеній атмосфері Антареса. Розібравшись з втратою маси, ми спробуємо зрозуміти, що стоїть за турбулентним рухом", заявив співавтор роботи Кейчі Онака.

Популярні новини зараз
Через аномальну погоду Україна залишиться без популярного фрукту Соціальні виплати, пільги та субсидія виплачуватимуться за новими правилами у 2025 році Стаж, середня зарплата та мінімалка: які сюрпризи готує пенсійна система у 2025 році Пенсіонерам виплатять доплати до дня народження: отримають до 10 тисяч гривень
Показати ще

Щоб створити таку карту, астрономи використовували три 1,8-метрових допоміжних телескопа Паранальськой обсерваторії та інструмент під назвою AMBER, отримавши окремі знімки поверхні в різних діапазонах інфрачервоного випромінювання. Дані використовували для підрахунку різниці між швидкістю газу в атмосфері на різних ділянках зірки і середньою швидкістю руху газу по зірці в цілому. Підсумки досліджень зафіксовані на карті.

Як виявилося, вчені виявили турбулентність і розріджений газ набагато далі від зірки, ніж передбачалося, і прорахували, що цей рух не могло бути викликане ефектом конвекції — масивного руху речовини, що переносить енергію з ядра зірки до зовнішніх шарів атмосфери. Зафіксовано вченими явище може бути результатом нового, раніше невідомого астрофізикам процесу, який проходить в розширених атмосферах червоних надгігантів, подібних Антаресу.

"Цю техніку спостереження можна буде використовувати для різних типів зірок, щоб з граничною ретельністю вивчити їх поверхню і атмосферу. Раніше таким чином ми могли вивчати тільки Сонце," - зазначає Онака. - “Наша робота виведе астрофізику зірок на новий рівень і відкриє нові горизонти спостереження за зірками".

Раніше портал "Знай.uа" повідомив, що вчені знайшли зв'язок між прибульцями і Стоунхенджем.