Сьогодні, 13 березня, православні віряни святкують Василів день, або Василя Крапельника. В народі говорять, що у цей день "зима плаче".
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПро історію та традиції цього дня в християнському календарі пише Politeka.
Своє "ім’я" народне свято Василь Крапельник отримало від преподобного Василя Декаполіта, чию пам’ять шанує 13 березня православна церква. Друга частина назви говорить про весняну капель, звук якої вже добре чути в середині березня. Тому і говорять, що в цей день "зима плаче".
Дізнайтеся, як прийнято відзначати весняний Василів день, які прикмети, звичаї і повір’я пов’язані з цим святом. Але спочатку розповімо про походження свята – історію про Василя Декаполіта.
ІСТОРІЯ
Православна церква 13 березня вшановує пам’ять преподобного Василя Декаполіта. Про його життя відомо мало. Згідно літописів, Василь Сповідник був візантійським монахом, жив в Константинополі в VII-VIII століттях. Друга частина імені – Декаполіт – означала, що людина родом з Декаполіса. Це місцевість на Близькому Сході, на схід від Йорданської долини, яка об’єднує десять міст, серед яких Дамаск, Гіппос, Гадара, Рафана та інші.
Василь Декаполіт був учнем преподобного Прокопія (день його пам’яті церква відзначає 27 лютого).
Василя жорстоко покарали за те, що він вшановував ікони, багато років він разом з учителем провів у темницях та перживав численні тортури.
ТРАДИЦІЇ
Цього дня весна почуває себе повноправною господинею. За народними спостереженнями, 13 березня частіше буває відлига або йде дощ. Дня стають все довшими. Про краплі, дзвін яких чути звідусіль через танення льоду, говорили: плаче Зима.
Незаміжні дівчата в цей день пекли калачі, якими пригощали гостей та ходили в гості до родичів з гостинцями та зустрічали весну співом особливих пісень – "веснянок".
Чоловіки в Василів день проводили час на полюванні. Увечері жінки готували дичину, яку вполювали господарі.
Згідно з традиціями свята, в Василів день потрібно поставити в будинку гілочку сосни або ялинки. Вважалося, що вона захистить від хвороб та додасть сил усій родині. Також з хвої та бруньок сосни робили цілющі напої.
Та й саме повітря 13 березня, як вірили, має цілющі властивості. Достатньо вийти на вулицю, прогулятися по сонячній погоді, подихати свіжим повітрям – щоб зарядитися здоров’ям на весь рік.
Один з найпопулярніших напоїв з соснової хвої готують так: 20 грамів хвої заварюють в склянці води і приймають потім по дві столові ложки тричі на день.
У цей день лікували від водянки дітей. Цю хворобу називали ще овечої задишкою, так що і в лікуванні брали участь вівці. Мати закутувала дитя в овечий кожух і клала біля порога будинку. А батько заганяв в будинок овець, а потім виганяв їх на вулицю. Вірили, що вівці повинні забрати недуг з собою.
Цього дня люди також виходили на подвір'я чи городи та багато працювали. Так вважалося, що рік буде урожайним.
ПОГОДА
У цей день також говорять "Щука хвостом лід розбиває", це означало, що почався рух криги на водоймах.
Якщо сніг на дахах розтанув – чекати відлиги.
Якщо на Василя Крапельника йде дощ – до врожаю. Якщо ж надворі похмуро, то варто чекати ще морозів.
Якщо до цього дня вже прилетіли граки, то варто чекати швидкого танення снігу та дощового літа.
Якщо навколо сонця є кола, то це говорило, що рік буде врожайним.
Як повідомляв портал "Знай.ua", українцям розповіли, якої погоди чекати у вівторок, 13 березня.