У питаннях спадкування "Сьогодні" розбиралися за підтримки прес-служби Міністерства юстиції України.

Як краще оформити спадщину?

Порядок спадкування урегульовано Цивільним кодексом, Законом "Про нотаріат", а також Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами та Порядком вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування. Для прийняття спадщини треба йти до нотаріуса (приватного, державного) із заявою в 6-місячний термін. Він починається з часу відкриття спадщини — дня смерті особи або з дати, коли особа оголошена померлою. Заяву спадкоємці подають нотаріусу або надсилають поштою на його адресу.

До речі, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо за півроку, встановленого для прийняття спадщини, не заявив про відмову (фактичне прийняття). Тоді спадкоємцю не обов'язково йти до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, можна подати заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину. Але якщо було фактичне прийняття і документально спадкоємець може підтвердити. А малолітня, неповнолітня, недієздатна або особа з обмеженою цивільною дієздатністю вважаються такою, що прийняла спадщину. Але у ЦК є винятки щодо відмови від прийняття спадщини.

Як правильно надати документи нотаріусу?

Популярні новини зараз
РФ може відкласти наступ через несподівані обставини Перерахунок пенсій з 1 травня: чого чекати стареньким З 28 квітня та до 5 травня: "Нафтогаз" закликав споживачів оглянути газові лічильники Українцям 60+ нададуть грошову допомогу, можна запросити рідних: як подати заявку
Показати ще

Перелік документів, який потрібен для прийняття спадщини, є індивідуальним для кожного спадкоємця і залежить від виду спадкування (за законом або заповітом), спадкового майна. Для отримання свідоцтва про право на спадщину спадкоємець (або його представник) повинен подати нотаріусу (де заведено спадкову справу) заяву. Нотаріальні дії вчиняються після оплати, а в передбачених законом випадках після сплати податку з доходів фізичних осіб та в день подачі документів. При видачі свідоцтва нотаріус перевіряє: факт смерті спадкодавця; час і місце відкриття спадщини; наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом; склад спадкового майна. Безпосередньо свідоцтво про право на успадковане майно (якщо право власності підлягає держреєстрації) видається нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на майно. Також це свідоцтво видається при наявності у спадковій справі всіх документів. Нотаріус на прохання громадянина зобов'язаний видати довідку про перелік необхідних документів та вартості послуг.

Які черги спадкоємців є при оформленні і отриманні майна спадкодавця?

Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. До 1-ї черги відносяться діти спадкодавця, зокрема, зачаті за життя і народжені після смерті. Сюди ж входять батьки і переживший чоловік (дружина), який перебував в офіційному шлюбі. У 2-у чергу входять рідні брати та сестри, бабуся та дідусь по батькові та матері. До 3-ї черги мають відношення рідні дядько та тітка. Якщо говорити про 4-у чергу, тут мають право на спадщину особи, які прожили зі спадкодавцем не менше п'яти років до часу відкриття спадщини, і прабабусі, прадідусі. В 5-у чергу входять родичі до 6-го ступеня споріднення включно, утриманці спадкодавця. Причому в спадкуванні за законом частки всіх спадкоємців рівні, якщо вони не вирішили інакше.

А у спадщині за заповітом спадкодавець може розпорядитися своїм майном, як вважає за потрібне. Але не може позбавити спадщини осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині. Це малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (вдівець), непрацездатні батьки.

Як спадкоємці погашають старі борги і кредити?

Згідно з ЦК спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо відомо про борги. А кредитору треба протягом 6 місяців з дня, коли дізнався чи міг дізнатися про відкриття спадщини, пред'явити вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред'явити вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом першого року від настання строку вимоги.

Спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості спадкового майна. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі його частки в спадщині. Вимоги зазвичай задовольняються одноразовим платежем, якщо не було інших домовленостей. У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям.

В ПК зазначено: виконання грошових зобов'язань та/або погашення податкового боргу фізособи, у разі її смерті або оголошення судом померлою, здійснюється спадкоємцями, які прийняли спадщину (крім держави). Борги гасяться в межах вартості майна, що успадковується, та пропорційно частці у спадщині. Претензії спадкоємцям пред'являються контролюючими органами. Після закінчення строку прийняття спадщини грошові зобов'язання та/або податковий борг спадкодавця стають боргами спадкоємців. Протягом строку прийняття спадщини на ці зобов'язання пеня не нараховується. А в разі переходу спадщини до держави грошові зобов'язання померлої фізичної особи припиняються.

Які податки платять за отримання спадщини?

Варто відзначити, що об'єкти спадщини оподатковуються в рамках Податкового кодексу. Так, за нульовою ставкою оподатковуються об'єкти спадщини, що успадковується членами сім'ї спадкодавця 1-го та 2-го ступеня споріднення. Також об'єкти спадщини оподатковуються за ставкою 5%, згідно з вартості об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями всіх ступенів споріднення (крім 1-й і 2-й) і тих, хто не перебуває в родинних стосунках з спадкодавцем. А будь-які об'єкти спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента або успадковуються спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента, оподатковуються за ставкою 18%.

Також у ЦК визначені випадки, коли спадщина визнається відумерлою за заявою органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Це можливо, якщо відсутні спадкоємці за заповітом і законом; всі спадкоємці усунені від права на спадкування; спадщина не прийнята спадкоємцями, або вони відмовилися. Тоді орган місцевого самоврядування подає заяву про визнання спадщини відумерлою по закінченні 1-го року з моменту відкриття спадщини. У підсумку спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Теробщина, яка стала власником виморочність спадщини, зобов'язана задовольнити вимоги заявлених кредиторів спадкодавця.

Раніше Знай.uа повідомляв, що киян чекає оплата комуналки по-новому: розподілять між всіма споживачами.

Раніше Знай.uа писав, що будівництво метро на Виноградар зрушило з мертвої точки: перші фото.