У понеділок, 15 квітня, відзначається світле народне свято Тіт Льодолам (за старим стилем – 2 квітня). Крім того, для віруючих православної церкви це дата вшанування пам'яті святого ієромонаха Тіта Чудотворця, який жив у 9 столітті.

Тит Льодолам 15 квітня: заборони і прикмети свята

Прізвисько «Льодолам» святий Тіт отримав через те, що в його день остаточно розкриваються річки і озера. Люди уважно стежили за цим процесом: якщо лід потоне, опуститься на дно, то потрібно готуватися до складного року. Якщо вода розіллється — будуть відмінно рости трави. А якщо до Тіта лід не зійшов — значить, риба в цей період буде не дуже добре ловитися.

Ще цей день називали Безхліб'ям. Вся справа в тому, що запаси зерна закінчувалися, і люди починали переходити з хліба на квас. З цього приводу говорили: «У кого нічого, а у нас і пущі цього». Незважаючи на важкі часи, припасене на посів зерно чіпати заборонялося: «Продай корову, а поле добрим насінням засівай»; «Сам голодуй, а поле зерном не обділяй».

Крім того, в цей день відганяли ворон від будинку. Селяни вірили, над яким житлом птах розкричиться, там скоро почнеться безхліб'я, і людям доведеться «затягнути пояси». Було категорично заборонено накривати щедрий стіл і витрачати великі суми грошей. Сонячну погоду обіцяли ворони, що високо літали, а голуби мали звичай воркувати перед теплом.

На Тіта перевіряли якість зернових запасів для посіву. Потрібно було обов'язково глянути, чи немає в коморах прілого зерна. Адже погане, непросушене насіння в зимовий період пріє. Про таке зерно казали: «Купи на насіння хліба, якщо на даху комори немає снігу». 

У той же час у торговців ця дата називалася «бариш-день». Вони намагалися відсвяткувати його голосно. Вважалося, чим краще відзначити цей день, тим краще будуть йти продажі протягом всього наступного року.