У понеділок, 22 квітня, відзначається народне свято Вадим Ключник (за старим стилем – 9 квітня). У православному календарі це дата вшанування пам'яті преподобного мученика Вадима Персидського, архімандрита. Святий отримав таке прізвисько на честь джерел та ключів, які б'ють з-під землі. У цей день прийнято ходити на джерела води.

Вадим Ключник 22 квітня: заборони свята

Святий Вадим вважається захисником від брехні і зради. У цей день моляться про зміцнення віри. Вважається, що преподобний допомагає знайти упевненість в собі і своїх силах, позбутися від користі і гордині.

У цей день не прийнято думати про погане, бажати людям зла і заздрити. Також не рекомендується спати до обіду, оскільки люди намагалися прийти до джерела як можна раніше.

За звичаєм на свято люди ходили до ключів, чистили їх і примовляли: «Підземна водиця, відмикаємо тобі шляхи весняні». Після цього з джерел брали воду, вмивалися нею і пили її. У народі вважалося, що це зміцнить здоров'я.

Популярні новини зараз
Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть Пенсія зросте майже на 1000 грн: хто може сподіватися на підвищення Українцям дозволили не сплачувати за комунальні послуги: коли рахунки можна "заморозити" Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Показати ще

На Вадима Ключника проводиться обряд ворожіння на хвору людину з джерела. Для цього потрібно піти до води, ні з ким не розмовляти по дорозі, помолитися на чотири сторони і запитати у води, видужає той, кого загадав. Якщо вода залишиться гладкою і чистою, значить, людина оговтається від хвороби, і на неї чекає довге життя. Якщо вода почне булькати або вирувати – варто приготуватися до найгіршого.

У господарствах цього дня чекали з нетерпінням, бо годувати худобу треба було менше, надої потихеньку підвищувалися, а кури несли більше яєць. Також до цього часу на луках з'являється свіжа трава. Селяни виганяли на них худобу.

Ще в цей день перевіряють землю на полях, чи готова вона до початку орного сезону. Беруть грудку грунту, трохи здавлюють, а потім кидають вниз. Якщо вона розсипається, то земля готова до роботи. Якщо вона волога, значить потрібно почекати.

Люди спостерігали і за погодою: якщо на Вадима Ключника погода є сталою, то літо буде без опадів. Якщо дув вітер, вранці на землі був іній або стелився туман, чекали на знатний урожай. Берези на Вадима Ключника виділяли багато соку – очікували дощового, холодного літа і неврожаю.