Невчасно розпочата менструація здатна налякати і змусити хвилюватися дівчину в будь-якому віці, особливо якщо на найближчий час вагітність не планується.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяАле перш ніж впадати у відчай, потрібно в першу чергу зрозуміти, що організм кожної жінки індивідуальний, і він не завжди працює як годинник. Тим більше кожен вік відрізняється своїми особливостями, а гормональний фон може змінюватися від великої кількості факторів.
Який менструальний цикл прийнято вважати нормальним
У жінки з нормально функціонуючим організмом тривалість менструального циклу варіюється від 21 до 35 днів, але при цьому невеликі відхилення також вважаються нормою.
У деяких жінок часовий інтервал між циклами плюс / мінус однаковий, але у 20% жінок спостерігається непостійний цикл, коли часовий проміжок між місячними збільшується на 5 днів або навіть тиждень. Найчастіше затримки бувають в такі періоди:
- у жінок в період розвитку менопаузи;
- у молодих дівчат, у яких тільки почалися місячні;
- у жінок після пологів або хірургічних втручань в органи малого тазу.
У таких випадках нерегулярний цикл вважається нормальним, і нічого з цим робити не потрібно.
Коли встановлюється нормальний цикл, і що відбувається з організмом
Раніше місячні у дівчат спостерігалися в 13-15 років, але сучасні діти ростуть активніше і нормою прийнято вважати менструації, які почалися в період від 9 до 16 років. За початок менструацій в жіночому організмі відповідають особливі гормони, кількість яких регулярно змінюється. У циклі прийнято виділяти 2 фази:
Фолікулярна. Початком цього періоду вважається перший день циклу. Саме в цей момент активізується ділянку мозку під назвою гіпоталамус, який стимулює виділення гонадотропін-рилізинг-гормону (ГнРГ), який в свою чергу активізує виділення інших гормонів. Основними симптомами в цей період вважаються:
- біль внизу живота;
- набухання грудей;
- слабкість;
- розбитий стан.
Лютеиновая. Настає відразу по завершенні виходу яйцеклітини (овуляції). У цей час активно виробляється чоловічий статевий гормон прогестерон. Саме він відповідає за формування внутрішньої слизової оболонки матки. Якщо яйцеклітина залишається незаплідненою, рівень прогестерону падає, ендометрій відшаровується і починаються кров'яні виділення.
Які можуть бути причини затримки місячних, крім вагітності
Якщо дівчина або жінка вперше зіткнулася з проблемою затримки, в першу чергу потрібно перестати панікувати і спробувати оцінити події останнього місяця. Наприклад, однією з частих причин затримок вважається стрес.
Під час сильного стресу організм жінки починає працювати в так званому економному режимі, що відбивається на роботі всіх систем, в тому числі і на стабільності циклу. Серед найбільш частих причин знаходяться:
- проблеми на роботі або в особистому житті;
- іспити;
- планування життєвих змін;
- постійне недосипання і перевтома.
Іншою стресовою ситуацією, при якій відбуваються збої, можна вважати проблеми з вагою. При цьому проблема може торкнутися як занадто худих, так і дуже повних дівчат. Фізіологія проблеми в цих ситуаціях різна:
- Якщо вага критично низька, така ситуація сприймається організмом як екстрено стресова. У такому стані організм не налаштований на розмноження, тому відключає базові функції.
- При зайвій масі тіла в жирових прошарках спостерігається накопичення естрогену, тому цикл збивається.
Нерегулярності циклу також сприяють постійні фізичні навантаження. Багато гінекологів відзначають, що у професійних спортсменок збої зустрічаються на 25% частіше, ніж у інших жінок. Такі самі проблеми спостерігаються у жінок, задіяних у важких фізичних роботах.
Стресом можно вважати і різку зміну клімату. Тому якщо жінка взимку вирушила в жаркі країни, ймовірність затримки підвищується. Крім надмірного перебування під сонячними променями, до проблеми може призвести постійне відвідування солярію.
Чому ще відбуваються затримки місячних: зовнішні чинники
Шкідливі звички провокують порушення менструального циклу, тому як викликають інтоксикацію в організмі. Основні причини:
- алкоголь;
- куріння;
- наркоманія;
- психотропні речовини.
Ймовірність розвитку нестабільного циклу може спостерігатися у жінок, які працюють на шкідливих виробництвах. На збої організму також впливають деякі лікувальні препарати:
- сечогінні;
- анаболіки;
- антидепресанти;
- протитуберкульозні препарати.
Тому, якщо під час прийому певного препарату спостерігається такий побічний ефект, про це варто сказати лікареві, тому як можливо доведеться переглянути лікування.
Якщо відвідати жіночий форум, щодо даної проблеми, то дуже багато питань про затримку виникає у тих жінок, які використовують гормональні ліки або контрацептиви. Сенс роботи контрацептивів полягає в тому, щоб зупинити формування яйцеклітини і не допустити овуляції.
За допомогою таких таблеток виходить повністю контролювати цикл. Але після того як перестати використовувати препарати, організму потрібен час на відновлення, тому затримка може спостерігатися наступні 2-4 циклу.
У відео показані основні причини затримок.
Проблеми зі здоров'ям, здатні викликати затримку
Крім вагітності до порушення циклу призводять гінекологічні проблеми. Найбільш поширена внутрішня причина, по якій відбуваються збої циклу - дисфункція яєчників.
Патологія може призводити до того, що виділення стають мізерними і з'являються кілька разів на місяць. У деяких випадках дисфункція стає причиною такої проблеми, як аменорея або повна відсутність менструацій у жінки.
Такий стан супроводжується тривалою затримкою, але при цьому тести на вагітність показують негативний результат. У такій ситуації не слід втрачати час і відразу звернутися за консультацією до гінеколога, який призначить докладне обстеження.
Інший небезпечною причиною перебоїв стають різні новоутворення в порожнини матки:
- міома;
- кіста;
- саркома;
- аденокарцинома.
Також провокувати нетривалі затримки здатні різні інфекційні та запальні процеси:
- молочниця;
- ендометрит;
- цервицит;
- аденоміоз;
- ендометріоз.
Синдром полікістозних яєчників знаходиться серед причин, коли до лікаря потрібно йти негайно, тому як проблема самостійно не вирішиться. Основною причиною такого стану стають патології, викликані гормональними порушеннями.
Головним симптомом хвороби, крім регулярної затримки, стає підвищений рівень гормонів естрогену і андрогену. Крім цього спостерігається збій в роботі підшлункової залози та кори надниркових залоз. Зовнішні симптоми:
- підвищена кількість волосся на кінцівках і обличчі;
- зайва вага;
- грубий голос;
- поява рясного оволосіння в паховій області.
Фізіологічні причини затримки місячних
Основною причиною регулярної затримки або повної відсутності місячних у жінок старше 45-50 років стає період клімаксу. З цього моменту фолікули перестають формуватися, відповідно припиняється дозрівання яйцеклітин. Яєчники зменшуються, а естроген поступово перестає вироблятися.
Цей період супроводжується такими зовнішніми симптомами:
- розширення капілярної сітки на шкірі;
- підвищене потовиділення;
- часті запаморочення;
- зміни настрою;
- розвиток фобій і дратівливості.
Іншою причиною, що викликає тривалі перерви між місячними, стає період годування груддю після пологів. В цей час жіночий організм, ослаблений вагітністю, налаштовується виключно на годування малюка.
Рівень естрогену знижується під впливом гормону пролактину, що відповідає за лактацію. З цієї причини місячні у годуючих мам можуть бути відсутніми на період аж до 1,5 років і довше. Але все одно в цей період не варто забувати про контрацепцію, тому як спочатку приходить овуляція, а вже потім починаються повноцінні виділення. Регулярний цикл після закінчення лактації спостерігається через 2-3 місяці.
Переривання вагітності не завжди відбувається спеціально, часто навіть бажані вагітності закінчуються невдало. У будь-якому випадку, перенесений аборт стає причиною стресу для організму. Стан супроводжується гормональним збоєм і відповідно порушенням циклу.
Якщо після аборту проводилось медичне вишкрібання, організму потрібен час, щоб наростити епітелій, тому місячні можуть або відсутні, або бути дуже мізерними. Як правило, стан відновлюється через 2-3 циклу.
Як виявилося, причин затримки місячних крім вагітності буває дуже багато. Головне розуміти, що сама по собі затримка не є небезпечною, небезпеку несуть причини, які призводять до цієї проблеми. У будь-якому випадку, якщо нерегулярний цикл спостерігається довго, краще звернутися до гінеколога.