Все більше людей відмовляються від наданої комунальними службами гарячої води на користь бойлерів. Основна перевага, яку надає водонагрівач - можливість спокійно приймати гарячий душ, поки прості смертні гріють воду в каструльках, чекаючи на закінчення планових ремонтних робіт. Але щоб бойлер дійсно вас радував, потрібно ретельно підійти до питання вибору.

Бойлер в інтер'єрі
Бойлер в інтер'єрі // blog.comfy.ua

З чого почати вибір бойлера?

Не поспішайте читати відгуки і купувати найпотужніший або найекономічніший водонагрівач. При виборі цього пристрою потрібно керуватися в першу чергу своїми потребами і розміром житлоплощі. Не потрібно купувати бойлер з запасом, від нагрівання зайвого обсягу води ви нічого не виграєте. До того ж, чим більше обсяг бойлера, тим він дорожчий, займає більше місця, довше гріється і більше енергії споживає.

Найменші бойлери, на 10-15 літрів гарні для кухні або, скажімо, гостьового санвузла. Але для повноцінного душа такого обсягу не вистачить, не кажучи вже про те, щоб наповнити ванну.

Маленький водонагрівач
Маленький водонагрівач // keramis.com.ua

Популярні новини зараз

Віктор Павлік "втік" від Каті Репяхової і знайшов, з ким кайфонути: "Дуже класна"

Бабуся у 23: дівчина потрапила до Книги рекордів Гіннеса через раннього онука

Марічка Падалко повідомила про поповнення в родині: забрала останнього

Юлія Мендель відверто зізналася, чому пішла від Володимира Зеленського: "Колосальне навантаження"

Показати ще

Якщо ви все-таки маєте потребу в міні-бойлері, зверніть увагу на його водяні патрубки. Вони можуть бути розташовані зверху або знизу, і від цієї характеристики залежить під'єднання приладу до системи водопостачання.

Для однієї людини оптимальний варіант - бойлер на 30 літрів. Для такого бойлера вдасться знайти місце в будь-якій ванній кімнаті або навіть над унітазом, і він досить економний - споживає всього 1-1,5 кВт, нагріваючись при цьому до 80 градусів всього за годину. Втім, орієнтуватися при виборі потрібно не на потужність, а саме на обсяг.

У маленькій квартирі, де більший прилад просто фізично ніде розмістити, тридцятьма літрами за раз цілком можуть обходитися і двоє. А ось сім'ї з трьох і більше людей краще звернути увагу на водонагрівачі від 40 до 65 літрів. Вони споживають до двох кВт електроенергії і гріються трохи довше - близько двох годин.

Такого бойлера буде досить, щоб забезпечити достатню кількість гарячої води і у ванній, і на кухні. Правда, щоб прийняти ванну, водички може виявитися замало. Але можна піти на хитрість - нагріти воду до максимальної температури, а потім розбавити. Або з самого початку зупинити вибір на приладі об'ємом 70-95 літрів. За розміром він буде не набагато більше за попередній варіант, правда, нагріватися буде помітно довше.

Для великої квартири і великої родини можна звернути увагу на бойлери об'ємом 100-150 літрів і навіть більше 150, як варіант для приватного будинку. Варто мати на увазі, що такі бойлери займають багато місця і довго гріються, до того ж, їх вартість зазвичай дуже висока. Потужність такого приладу може становити 2,5 -3 кВт, однак електричні розетки зазвичай обмежені двома - а відповідно час нагрівання збільшується до 4-5 годин.

Якщо у вашій родині спостерігається дуже велика витрата гарячої води, можливо, варто розглянути варіант покупки двох бойлерів поменше - так може вийти економічніше. Також можна розглянути моделі з двома нагрівальними елементами.

Проточний водонагрівач
Проточний водонагрівач // hvylya.net

Для тих, хто не любить чекати, поки вода нагрівається, виходом може стати проточний бойлер. У той час як накопичувальний водонагрівач надає рівно стільки гарячої води, скільки дозволяють його розміри, його проточні колеги подають теплу воду в кран безперервно, будучи при цьому досить компактними.

Однак за подібний комфорт треба платити: такі моделі абсолютно не економічні, щоб спокійно приймати гарячий душ, потрібна потужність не менше 6 кВт. І навіть тоді не виключені неприємні сюрпризи з перепадом температури води. Але для миття посуду проточний водонагрівач - непогане рішення.

Який тип ТЕНа вибрати?

В першу чергу потрібно розібратися, чим бойлер з сухим трубчастим електронагрівачем відрізняється від варіанту з "мокрим". Мокрий ТЕН працює за принципом кип'ятильника, і в цілому має ті ж переваги й недоліки: коштує недорого, але схильний до утворення накипу.

Думки з приводу надійності водонагрівача такого типу відрізняються: хтось вважає, що краще переплатити за більш якісний сухий ТЕН, інші стверджують, що правильно використовуваний нагрівач мокрого типу нічим не гірше. Основна характеристика, що вигідно відрізняє мокрий ТЕН від "сухого" конкурента - простота обслуговування і ремонту.

Обслуговування бойлера найчастіше полягає в заміні антикорозійного магнієвого або цинкового анода. Це елемент, що притягає до себе іржу та інші загрозливі ТЕНу частки. Якщо в конструкції бойлера анод не передбачений, вибір на такій моделі зупиняти не варто. За його станом потрібно стежити, і робити заміну приблизно раз на півтора року. В іншому випадку заміна знадобиться вже самому ТЕНу, що покриється накипом і вийде з ладу.

Сухий, в свою чергу, може похвалитися більшою стійкістю до накипу і корозії, не боїться жорсткої води, що значно збільшує термін його служби і зменшує необхідність профілактики. Він вважається більш безпечним: ТЕН не контактує з водою безпосередньо, а укладений в захисну колбу, що виключає ризик "пробивання" електроструму. До того ж, у бойлерів такого типу є цікава особливість - їх можна розташовувати в просторі не тільки вертикально, але й горизонтально, що часто буває вирішальним.

Як підібрати хороший і надійний бойлер?

Вихід з ладу ТЕНа - це прикро, але не критично, його можна замінити. А ось якщо потече сам бак, єдиним виходом стане покупка нового бойлера. Тому на матеріал бака потрібно звернути особливу увагу. Основні види матеріалів - нержавіюча і емальована сталь.

Баки з нержавійки стійкі до корозії, проте це не гарантує їх абсолютну надійність. Часто у таких баків починають текти шви. На надійність емальованого бака впливає куди більше факторів: склад емалі, товщина її шару і спосіб нанесення. Залежно від цих характеристик змінюється і вартість водонагрівача.

Якість матеріалу можна приблизно оцінити по гарантії від фірми-виробника. На якісні нержавіючі баки вона, як правило, становить близько п'яти років, на емальовані - залежить від технології , що застосовується для виробництва конкретної марки, і може коливатися від одного-двох років до восьми.

Крім цього, на надійність впливає система управління бойлером. Якщо перебої в електромережі - звичайна справа в вашому районі, а квартиру обплутує стара, ще радянська, проводка - краще не ризикувати і зупинити вибір на максимально простому приладі з механічним управлінням. Зверніть увагу на термостат - він обов'язково повинен мати захист від перегріву!

Якщо ж електрична проводка дозволяє реалізувати непереборне бажання приєднати ванну кімнату до системи «розумний дім», або ж ви просто хочете більш гнучкий у своїх можливостях водонагрівач - немає нічого простішого. Моделі з електронним управлінням оснащені безліччю датчиків, мають різноманітні налаштування, а деякі здатні навіть самонавчатися, запам'ятовуючи улюблений температурний режим власників.

Кращий бойлер - горизонтальний, круглий або підлоговий?

Форма і спосіб монтажу безпосередньо не впливають на якість роботи бойлера, але від цих параметрів може залежати зручність використання водонагрівача.

Найпопулярніша форма - циліндрична, хоча в зручності вона часто сильно поступається іншим варіантам. Це пояснюється тим, що такі бойлери найбільш прості у виготовленні, і відповідно коштують дешевше. Однак, якщо ви не можете похвалитися надмірно просторою житлоплощею, можливо, варто трохи переплатити заради збереження дорогоцінних сантиметрів простору.

Прямокутні і «слім» бойлери часто більш компактні і раціональніше використовують простір. Крім того, їх легше заховати в шафку або нішу в стіні. У прямокутних бойлерів є і ще одна перевага - менші втрати тепла за рахунок більш товстого шару ізоляції. Плоский же бойлер буде нагріватися трохи швидше «колеги» аналогічного об'єму.

Прямокутний бойлер
Прямокутний бойлер // masteravannoy.ru

До слова про монтаж водонагрівача. Варто пам'ятати, що бойлер з водою - штука важка, і на тонку гіпсокартонну перегородку його вішати точно не варто. Бойлери на 100-150 літрів зазвичай взагалі не призначені для монтажу на стіну, а годяться тільки для підлогової установки.

Горизонтальний монтаж бойлера
Горизонтальний монтаж бойлера // otoplenie-gid.ru

Щоб використовувати простір найраціональніше, зверніть увагу на бойлери з можливістю різних форматів установки - горизонтальної, вертикальної, кутової. Крім того, варто заздалегідь продумати, в яку розетку буде вести шнур водонагрівача. Можливо, доведеться прокласти нові дроти.

Газколонка як альтернатива електричним бойлерам

Якщо електричний водонагрівач з якихось причин вам не підходить, зверніть увагу на газові колонки. Ці прилади приблизно рівні за вартістю і за зручністю використання, але газова колонка має певні особливості. Якісь із них можна назвати перевагами, інші - швидше недоліками.

Газова колонка
Газова колонка // okuhne.net

По-перше, газову колонку повинен обов'язково встановлювати фахівець, тоді як бойлер можна встановити і включити самостійно. По-друге, для газової колонки потрібно менше місця, адже такі водонагрівачі бувають тільки проточними. Крім того, колонка економічніша, і не витрачає газ даремно для підтримки температури - тільки "за запитом". Правда, між відкриттям крана і нагріванням води має пройти якийсь час. В цілому, вибір між електричним і газовим водонагрівачами - питання ваших особистих вподобань.