Харукі Муракамі (Haruki Murakami) — культовий японський письменник. Твори автора популярні в усьому світі. Саме його ім'я першим приходить на думку при згадці сучасної японської літератури. У своїх творах Харукі пише не тільки про власні думки і переживання, але і про рідні края, людей і культуру. Письменник продовжує писати і зараз, новинки переводяться на багато мов світу, а на основі 4 його книг були зняті фільми. На рахунку Харукі Муракамі вже 3 престижні літературні премії.

Цікаві факти про Харукі Муракамі

Не дарма кажуть, що творчість письменника прямо пов'язана з тим, що відбувається у нього в душі. Щоб дійсно зрозуміти книги Харукі Муракамі, потрібно знати, яка він людина.

  • Харукі рано почав працювати. І першим його робочим місцем став музичний магазин, в якому він отримав посаду продавця. Таке рішення майбутній письменник прийняв неспроста. Ще з ранніх років він почав захоплюватися роком, блюзом і класичною музикою. Його любов до музики позначилася на літературі письменника. Багато з його творів містять згадки про улюблені мелодії і композиторів Харукі.
  • Харукі Муракамі — справжній шанувальник Бостона, США. І це не пов'язано з вражаючою архітектурою або багатою історією. За словами письменника, Бостон — найкраще місто для пошуку дисків з джазом. А їх у Харукі ціла колекція.
  • Щодня письменник прокидається о 4 годині ранку. І приступає до перекладу творів для різних видавництв або займається написанням власної книги. Харукі Муракамі чітко дотримується свого розпорядку дня і лягає спати о 9 годині. Він відзначав, що підтримка такого режиму протягом півроку і більше забирає багато енергії і сил.
  • Справжні шанувальники творчості Харукі могли помітити, що в багатьох його творах зустрічаються кішки. У письменника є кішка Кірін, яку йому подарував близький друг, письменник Рю Муракамі.
  • На відміну від багатьох співвітчизників Харукі надає перевагу американській літературі. Він є затятим шанувальником "Великого Гетсбі" С.Фіцджеральда, а також захоплюється творчістю Е. Хемінгуея і Р.Карвера.
  • Харукі Муракамі живе за принципом "Мистецтво заради мистецтва". Для нього не мають значення гроші. Письменник зізнавався, що навіть не знає, скільки податків платить і скільки отримує за рік. І йому все одно. Він щасливий, що знайшов мільйони однодумців, і з гордістю носить звання автора, що читається в усьому світі.
  • Ще у віці 33 років Харукі Муракамі почав захоплюватися бігом на далекі дистанції. Він активно бере участь в марафонах. Зараз йому 71, письменник все же знаходиться в прекрасній фізичній формі.
  • Муракамі не любить аніме і мангу. А також не читає літературу японських письменників.
  • Автор зізнавався, що був би щасливий, якби його роман екранізував Девід Лінч або Вуді Аллен.
  • Харукі Муракамі не любить працювати під тиском і терпіти не може терміни. Письменник пише тільки тоді, коли приходить натхнення. В інший же час займається перекладами книг.

Книги Харукі Муракамі

Найкращі романи Харукі Муракамі побили рекорди продажів і увійшли в список кращих книг століття. Примітно, що бібліографія Харукі Муракамі ніколи не обмежувалася одним жанром.

Країна Чудес без гальм і Кінець Світу

Популярні новини зараз
Що не можна робити, якщо банкомат "проковтнув" картку: декілька порад від фахівців Жінка кілька років жила зі склянкою у сечовому міхурі: загралася під час інтиму, а потім думала, що інфекція Українські імена, від яких полякам "зносить дах" через красу: вам пощастило, якщо ви їх носите Частина воїнів ЗСУ може опинитися у в'язниці, але причина зрозуміла: пояснення адвоката
Показати ще

Найзагадковіша книга Харукі Муракамі. Основна особливість — незвичайна композиція. Письменник використав прийом чергування глав паралельними сюжетними лініями. У парних розділах розповідалося про Країну Чудес без гальм, а в непарних — про Кінець Світу. Сам Харукі стверджує, що під час написання історій використовувалися різних півкулі головного мозку, завдяки чому вдалося наповнити їх різноплановими глибокими думками.

В історії про Країну Чудес в центрі сюжету чоловік, який володіє технікою роботи з підсвідомістю. А в Кінець Світу події розгортаються в містичному місті, обгородженому стіною. Його мешканці не мають тіней, а тим, хто тільки прибув, їх відрізають. Автор орієнтується на свідомість. Мешканець цього міста отримує роботу в місцевій бібліотеці. Там йому доведеться читати сни в черепах померлих єдинорогів.

При написанні роману Харукі Муракамі поставив собі завдання наштовхнути читача на роздуми про підсвідомость і свідомость, про те, чи існує душа, і що таке особистісна концепція. Письменник — майстер описів, завдяки чому читачеві вдасться повністю поринути в атмосферу. Цей твір яскраво демонструє, що Харукі Муракамі близький жанр антиутопії. Завдяки вмісту глибоких думок книга "Країна Чудес без гальм і Кінець Світу" розлетілася на цитати.

Полювання на овець

Автор знову занурює читача в роздуми про душу, її призначення, а також про можливості.

У центрі сюжету стара японська дієта про овечку. Її душа переселяється в людей, сіючи хаос, розруху і безлад. Першою з "жертв" душі стає професор. Потім самотня людина, вона замкнута і схильна до самокопання. Здавалося б, як така людина може похитнути систему?

Але душа вівці наділяє людину унікальними здібностями. Завдяки їм бідний нащадок селянина стає главою впливової організації. Але незабаром овеча душа знову залишає тіло і знаходить нову жертву — людину, яка усвідомлює все, що з ним буде. Твір сповнений містики, а також містить зв'язки, в які важко повірити.

Твір належить до трилогії про Пацюка. Незважаючи на це, вона сприймається як окрема історія. Примітно, що сам Харукі Муракамі сказав, що не розуміє, про що книга, і дає волю фантазії читача.

Хроніки Заводного Птаха

Головний герой — Тору Окада. У чоловіка розмірений спосіб життя. Але одного разу він йде з роботи і починає жити за рахунок своєї дружини Куміко. Раптово в його житті настає чорна смуга. Спочатку зникає кіт, а потім і його дружина, яка потрапила під вплив злого брата Тору Окада.

У процесі пошуків Тору знайомиться з екстрасенсами, які і допомагають знайти кота. Пізніше вони присвятять його в таємниці бізнесу ясновидіння.

При написанні книги автор вивчав екстрасенсорику, щоб гармонійно впровадити її в твір. Події відображають життя чоловіка в сучасному японському суспільстві, де ключова роль відведена сексу. Сюжет переплітається з історією Японії 20 століття.

Незвичайна мова написання і подачі інформації викликає суперечливі почуття. Але змушує повертатися до книг автора знову і знову. Про що говорять відгуки читачів.

Мій улюблений Sputnik

Харукі Муракамі відзначав, що в цій книзі він розповів про незвичайні речі, які відбуваються зі звичайними людьми.

У центрі сюжету дівчина Суріме. У неї давно закоханий вчитель початкових класів. Суріме звертає увагу на іншу жінку, значно старшу за неї, — Мюу. Жінка з теплотою відноситься до Суріме, молодої письменниці, але не відчуває до неї сексуального потягу, і цим ображає юну дівчину.

Одного разу Мюу і Суріме відправляються в поїздку на грецький острів, під час якої Суріме зникає. Ведуться пошуки. До них приєднується К. (без імені), який зіткнеться зі світом бачень і роздвоєнням Мюу.

"Sputnik" в назві твору — метафора, яка уособлює людину, котра весь час знаходиться близько об'єкту кохання.

Кафка на пляжі

Роман увійшов в десятку кращих книг 2005 року по версії The New York Times. За цей твір Харукі Муракамі був удостоєний Всесвітньої премії фентезі.

Сюжет обертається навколо двох героїв — Кафки Тамура і старого Накаті. Події розгортаються у другій половині 20 століття. На життя головних героїв значно вплинули пророцтва і представники потойбічного світу.

Хлопчик тікає з рідного дому через погані взаємини з батьком. Його насторожує батьківське пророцтво, яке говорить, що дитина буде жити з матір'ю і вб'є батька.

Юнак виявляється в місті Такамацу, там же бере псевдонім Кафка. Він зустрічає Саекі-сан і відразу ж закохується в неї, хоча і вважає своєю мамою. Сакура ж здається йому сестрою.

А літній чоловік на ім'я Наката ще в юнацтві став свідком дивовижного події: приземлення корабля інопланетян. Після цього він відкриває в собі дивовижні здібності, але в той же час зовсім перестає розвиватися. Зараз він самотній і заробляє на життя, шукаючи втрачених кішок. Йому це вдається завдяки здатності розмовляти з ними.

Здавалося б, їх долі ніколи не переплетуться. Але Наката вбиває батька Кафки, після чого у юнака на одязі виявляється батьківська кров. Виходить, що пророцтво збулося

Норвезький ліс

Історія розповідає про життя японця на ім'я Ватанабе, який переїхав до німецького міста Гамбург. Слухаючи музику "The Beatles", він ностальгує за студентськими роками, товаришами, один з яких загинув. Смерть одного змусила Ватанабе переосмислити багато речей. Згодом найкраща подруга зближується з ним, молоді люди починають дуже близько спілкуватися. Але Ватанабе зупиняє складний характер дівчини.

Він вирішує відступити і знаходить нову подружку, потім ще одну. Ватанабе змінює жінок одну за одною, але раптово починає усвідомлювати, що в його душі порожнеча.

Протягом роману читач спостерігає за взаємовідносинами головного героя з Наоко, яка має складний характер і важка на підйом, і з щасливою і життєрадісною Мідорі.

Це складна і заплутана історія. Автор піднімає тему самогубства. Але світогляд японців і європейців в корені відрізняється. Тому думки письменника можуть викликати подив.

1Q84

Коли в 2011 році на світ вийшла нова книга Харукі Муракамі, електронні та паперові екземпляри були розпродані в рекордно короткі терміни. Цікаво, що "1Q84" — перший художній твір, який став бестселером в Японії з 1990 року.

У центрі сюжету історія двох людей, що живуть в паралельних реальностях. Події першої історії розгортаються в Токіо в 1984 році. Там живе Тенґо, викладач математики, який бажає реалізувати себе в якості письменника. Друга історія розгортається в Токіо, рік невідомий. З волі долі в це місто потрапляє кохана Тенґо, Аомаме.

Під тиском обставин Аомаме змушена кардинально змінити своє життя. У Токіо 1984 року вона жила спокійним і розміреним життям, працювала фітнес-тренером. Але в цій реальності їй доведеться стати професійним кілером.

У цей час її коханий в Токіо 1984 року привласнює собі дебютну роботу однієї з студенток. Відповідь на питання, як пов'язані ці сюжетні лінії, читач знайде в стінах секретної організації. Її головна мета: встановити контроль над психікою людей. І саме повість студентки стане ключем до таємниць цієї організації.

На думку багатьох шанувальників творчості Муракамі, це його кращий твір. Автору вдалося створити трилер зі складним і закрученим сюжетом.

Про що я говорю, коли говорю про біг

Відомо, що Харукі Муракамі вже довгі роки займається бігом на далекі дистанції. У цій книзі письменник розповідає про біг і думки про нього. В "Про що я говорю, коли говорю про біг" Харукі пише про свої реальні спогади, описи забігів на короткі і довгі дистанції.

Харукі Муракамі проводить паралель між бігом і роботою літераторів. Йому вдалося зробити це у властивій йому доступній і віртуозній формі.

Автор пише про підготовку до змагань. Кожна з глав створена в різний час. Вони не утворюють повноцінного сюжету. Харукі присвятив свій твір всім бігунам.

Муракамі відзначав, що саме під час пробіжки зрозумів, що хоче закінчити кар'єру менеджера і зайнятися письменницькою справою.

Вбивство Командора

Остання книга Харукі Муракамі, яка була переведена на російську мову через 2 роки після виходу в світ. Тут переплетені і любовні інтриги, і детектив, і історична хроніка.

У центрі сюжету дві історії. Муракамі традиційно впроваджує в свій твір паралельні світи. Один з них — реальний світ. У ньому близько 17 діючих героїв. Головний герой докладає всіх зусиль, щоб зрозуміти, що за людина знаходиться на протилежній стороні балки — Менсікі? На іншій же стороні — паралельний світ, який замикається навколо картини "Вбивство Командора". Вона захована в будинку головного героя. Він намагається розгадати, що зображено на картині, займається пошуком історій, спогадів, фактів про життя загадкового художника, який намалював цю картину.

Сюжетні лінії переплітаються після раптової пропажі дочки Менсікі, Маріе. Щоб знайти її і проникнути в паралельний світ, необхідно вбити Командора.

Токійські легенди

Рейтинг творів Харукі Муракамі завершує збірку оповідань. У ньому автор помістив міські японські легенди.

Жива і унікальна мова написання автора дозволила у фарбах описати і без того похмурі історії. Читач дізнається про мертвого серфера, бродячого по пляжу, про батька сімейства, який раптово зникає між 26 і 24 поверхами. Також Харукі пише про таємничий камінь у вигляді нирки, що має власні наміри, і про мавпу, яка полює за чужими іменами. Ці страшні розповіді рекомендується почитати любителям містики.

На південь від кордону на захід від Сонця

Шанувальники називають цей роман одним з найбільш пронизливих. Головний герой — Хадзіме. На відміну від більшості однолітків у нього не було братів і сестер. Він виріс єдиною дитиною в сім'ї, що було нетипово для Японії того часу. З ранніх років Хадзіме відчував упереджене ставлення до себе.

Але все змінилося, коли в його житті з'явилася Сімамото, дівчина, яка відрізнялася від всіх інших. Вони швидко порозумілися і стали кращими друзями. З роками дружба переросла в кохання. Обставини складаються не на їхню користь. Головні герої роз'їжджаються по різними містами, а незабаром і зовсім припиняють спілкування.

Хадзіме став успішним підприємцем. У нього є дружина і прекрасні діти. Одного разу він знову зустрічає своє старе кохання Сімамото, яку так і не зміг забути.

Твори Харукі Муракамі унікальні. Він — один з небагатьох сучасних письменників, який володіє власним стилем, не схожим ні на який.