Українці, які їздять за кермом, та й пасажири громадського транспорту обурюються станом доріг в Україні. Деякі ділянки українських трас розбиті повністю, інші підлатані, а тріщини і ями на дорогах стали частиною повсякденного життя. Водії звинувачують у всьому владу і далекобійників, які возять вантажі.


45 тисяч доларів за перевантаження

Тільки цими днями на території Тернопільської області співробітники правоохоронних органів оштрафували перевізника на суму понад 45 тисяч євро через вантаж вагою в 200 тонн.

"45 тисяч 526 євро 31 євроцент штрафу виписали в ці вихідні на одному з пунктів зважування під Тернополем. Працівники Служби автомобільних доріг у Тернопільській області спільно з працівниками Укртрансбезпеки провели зважування і виміри вантажу. Антирекордсмен рухався по дорогах області з вагою в 200 тонн", - повідомляє прес-центр Служби автомобільних доріг в Тернопільській області.

"Я бачив цю котушку. На трасі в бік Вінниці утворилася пробка. Вантаж їхав повільно, зі швидкістю 30-40 км/год. Машину з вантажем супроводжувала поліція. Попереду і ззаду по 5 машин з мигалками. За колоною утворилася пробка. А зупинили вантаж і оштрафували лише в Тернопільській області. Чому вантаж пройшов по всій Україні, розбив дороги, а зупинили його лише в Тернопільській області, не ясно. А якщо був супровід поліції, то був і дозвіл", - розповідає водій Олександр, який зустрів вантажівку на трасі Київ - Одеса.

Популярні новини зараз
Два тарифи на воду: нові ціни встановили для мешканців багатоповерхівок та приватного сектору Розписуватися буде не потрібно: коли повістка вважатиметься врученою Спіймали на вулиці та примусово відвезли в ТЦК: українцям розповіли, як себе поводити Чому українцям необхідно заповідати майно вже зараз та як це зробити правильно
Показати ще

Що таке 200 тонн на дорозі, думаємо, водіям пояснювати не потрібно. І це при тому, що Кабмін офіційно затвердив правила вантажоперевезень в Україні - вага однієї вантаженої фури, за правилами, не повинна перевищувати 40 тонн.

Фура з Кіровограда перевозила за рейс 115 тонн зерна. Про це повідомив на своїй сторінці в Facebook куратор реформ "Укравтодору" Роман Хміль.

"Йдемо на рекорд року і одночасно на премію Дарвіна: перевізник з Кіровограда, ФОП Шевченко. Привіз 115 тонн зерна, загальна маса 135 тонн! Пишуть, що зламав ваги на "Нібулоні", - написав Хміль на сторінці в Facebook.

У Миколаївській області в ніч з 14-го на 15 серпня на пункті габаритно-вагового контролю за перевантаження оштрафували фуру на суму більше 7 тисяч євро. Вага фури - понад 100 тонн.

Про це повідомив на своїй сторінці в Facebook радник патронатної служби голови Миколаївської обласної державної адміністрації Андрій Максименко.

Він опублікував фото, де зафіксовано, що одна з вантажівок була оштрафована на суму в 7 тисяч 141 євро. Також на двох різних автомобілях зафіксували один і той самий державний номер ВЕ 5077 АР, який був прикріплений на двох різних тягачах DAF.

Будемо зважувати

Перевантажені фури на трасах стали справжнім бичем шляховиків і загрозою для життя пасажирів. Адже, в разі надзвичайної ситуації на дорозі, пригальмувати або лавірувати 200-тонною машиною практично неможливо.

Далекобійники не для преси розповідають: якщо слідувати букві закону, власники фур і автоперевізних підприємств нестимуть збитки. Адже, якщо завантажити машину до 40 тонн - вийде, що вона буде вантажена лише наполовину. Набагато простіше навантажити її повністю і дати хабар на трасі - це обійдеться дешевше, ніж робити все по закону.

Кабмін вже пообіцяв дорожникам до кінця року встановити на основних трасах 78 габаритно-вагових комплексів, 26 повинні з'явитися до кінця вересня. Але поки це все - тільки плани.

Місцева влада теж періодично планує обзавестися такими ГВК. На Миколаївщині губернатор доручив головам райдержадміністрацій та мерам міст знайти кошти і придбати габаритно-вагові комплекси, а не чекати, поки це централізовано зробить Міністерство інфраструктури.

У той же час, за словами начальника Служби автодоріг в Миколаївській області Сергія Ткаченка, на їх утримання немає коштів, а також кадрів, які могли б на них працювати.

Жителі Сум підписали петицію, в якій просили місцеву владу встановити ваги, які могли б відстежувати перевантаження, що дозволило б уберегти дороги міста від деформування.

Спантеличені цим питанням і в Дніпрі.

"В області було проведено 790 зважувань, з яких виявлено 79 порушень на суму 12,9 тис. євро (220 тис. грн). За даний період на перевізників, які перевозили вантажі без дозволів, накладено 35 постанов на суму 59 тис. грн. За перевантаження порушникам загрожує штраф, розраховується він в євро, у вигляді плати за проїзд, який залежить від відстані, від точки завантаження до точки вивантаження. Плюс за відсутність дозволу за перевезення вище норми виписується штраф на перевізника в розмірі 1700 грн", - розповів в. о. начальника Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області Геннадій Немога.

Насправді ГВК на дорогах нікому не вигідні, на них немає коштів, і кадрів теж. А далекобійники відзначають, що такі ГВК - це додаткове джерело корупції на дорогах. Дав хабар - їдь навантажений далі.

Прибрати контроль

Бувають і виключення для вантажів. Наприклад, необхідно перевезти вантаж у військових чи стратегічних цілях. Тоді держава дає добро.

Але та ж військова техніка найчастіше вписується в правила перевезення - і габаритами, і вагою. Якщо ж не вписується - держава застосовує спеціальні платформи з обладнанням, за допомогою якого та ж військова техніка надійно утримується на тягачі, а на дорожнє полотно не йде велике навантаження. Такі перевезення здійснюють під контролем поліції і обов'язково в супроводі.

Для всіх інших вантажівок - спійманих із перевантаженням і неспійманих – в літню пору на території України діють обмеження руху великотоннажних автомобілів загальною масою понад 24 тонни в спекотні дні (при температурі 28 і більше градусів) з 10:00 до 22:00. Адже не секрет, що розпечений асфальт під величезною вагою деформується.

Самі далекобійники готові відсипатися жаркими днями в затінку, перевозячи вантажі вночі. Але до контролю зовсім не готові.

Так, 18 серпня на трасі Миколаїв - Дніпропетровськ, у районі заводу Sandora, Миколаївський облавтодор спільно з управлінням Укртрансінспекції встановив ваговий комплекс для зважування вантажних автомобілів, що прямують у бік Миколаєва.

Але... водії вантажівок перекрили дорогу і зажадали прибрати ваговий контроль, що і було зроблено.

Далекобійники готові підтримати і новий закон, і встановлення ваг на трасах, і всі ініціативи, спрямовані на зниження ваги, але ось господарі на це не йдуть.

"Кожен раз, сідаючи за кермо фури - я не знаю, чи повернуся живим до дружини і дітей. Тому що вага фури становить 80 тонн. Так наказують вантажити власники, з собою зазвичай дають гроші - заплатити, якщо раптом зупинять з перевантаженням. Доводиться погоджуватися: скаржитися нема куди, вилетіти з роботи не хочеться. Але 80 тонн - це дуже багато. Возимо зерно з Тернопільської та Чернігівської областей в Одеський порт. Якщо раптом на дорозі з моєю машиною щось трапитися - я просто не виживу, так, як і водії навколо мене. Навіть якщо з моєю машиною все буде в порядку - від аварії на дорозі ніхто не застрахований, хтось може мчати по зустрічній смузі. Якщо раптом з машиною ДТП - я не встигну ні загальмувати, ні зробити маневр. Вантаж не дозволить. У розмові з колегами ми називаємо себе камікадзе", - говорить Сергій із Черкас, який працює на приватній фірмі далекобійником.



"Подорожники"

Група депутатів ще в кінці минулого року внесла у ВР і зареєструвала законопроект, згідно з яким передбачається ввести відповідальність вантажовідправника за порушення встановлених законодавством вагових і габаритних норм.

Закон розглянули і благополучно зняли з розгляду.

Занадто великий бізнес у місцевих і владних князьків всіх мастей. Адже фури з зерном, кавунами або курятиною - це незмінно чийсь прибуток, який потрібно лобіювати.

Не секрет, що якщо українські олігархи мають у своєму розпорядженні землю, їм потрібні вантажоперевезення, як повітря. Адже майже 70% всієї території України - 42 млн га - це землі сільськогосподарського призначення. Половину цих безкрайніх полів зараз обробляють великі і середні агропідприємства. Хтось відправляє зерно в порт, хтось возить кавуни, хтось доставляє корм для власної птахофабрики.

Серед олігархів-аграріїв - Олег Бахматюк, Андрій Веревський, Іван Гута, Юрій Косюк, Вадим Новінський, Ринат Ахметов. Плюс до всього місцевий бізнес - маленькі князьки й царки, які мають свої підприємства, а це як малий, так і середній бізнес.

А таким людям правила вантажоперевезень не потрібні, вони не зацікавлені в якості доріг і в дотриманні законів, перш за все їхній інтерес - прибуток.