Питання про те, коли пора заводити дитину, і чи взагалі потрібно це робити - для багатьох залишається дискусійним. Що говорить з цього приводу наука?

На перший погляд відповідь очевидна: нема віку, який був би ідеальним для всіх. На цьому тему можна було б закрити, якби не одна обставина: фертильність триває не все життя. Саме тому можна підібрати вік, в якому вагітність пройшла б з мінімальними негативними наслідками для здоров'я.

Важливо пам'ятати, що жінка народжується з повним набором яйцеклітин: в середньому їх налічується 1-2 мільйони. Теоретично можна завагітніти після першої ж менструації, за допомогою якої організм показує, що він готовий. Тоді ж доступний весь набір яйцеклітин.

Але очевидно, що це поганий варіант, та ще й заборонений в більшості країн, де вік згоди починається пізніше. Тіло, може, і готове, а от щодо іншого, то тут відповідь негативна. Загалом, підліткові вагітності і ранні діти обходяться дорого, і не лише для юної матері.



Медки стверджують, що найкращий вік для народження дітей - від 20 до 30 років. У ці роки організм повністю розвинений, здоров'я ще не зіпсоване, відповідальність та інші потрібні якості присутні. В середньому після 32 років фертильність йде на спад, а після 37 цей процес прискорюється. Жінка, якій під 40, має в середньому вдвічі менше шансів завагітніти в сприятливі дні, ніж та, якій за 20. А в загальному народити здорову дитину можна до самої менопаузи, яка настає близько 50-55 років.

Вагітність після 30 (і чим далі, тим сильніше) пов'язана з підвищеним ризиком хромосомних аномалій на зразок синдрому Дауна, а також може закінчитися передчасними пологами або супроводжуватися гестаційним діабетом. Звичайно, це не означає, що не варто навіть намагатися, просто потрібно мати на увазі ці особливості.

Натомість статистика показує цікавий результат. Дослідження, проведене у Великобританії, виявило, що діти 10-11 років, народжені матерями в 35-39 років, в середньому мають більш розвинені пізнавальні здібності, ніж ранні діти. Це пов'язано в першу чергу з більш високим рівнем освіченості батьків і кращим фінансовим становищем.

Інші аспекти

Отже, природа "голосує" за вагітність між 20 і 30. Але в наш час нескінченних свайпів і моди на тривалу освіту не кожна збереться народжувати, не вставши твердо на ноги. Саме тому соціальні фактори потрібно теж враховувати. Якщо жінка збирається завести дитину в майбутньому, можна заздалегідь почати планувати. Наприклад, дізнатися, скільки у тебе яйцеклітин: чи є час для маневру, перш ніж стане запізно.


Остаточне рішення в будь-якому випадку за жінкою. Наука зробила крок далеко вперед і може допомогти як дуже юним, так і дуже зрілим матерям, але по можливості краще не затягувати: з народженням дитини все тільки починається.

Популярні новини зараз
Ухилянтам готують суворі обмеження: зроблять все, щоб йшли до ТЦК Залишать голими та босими: комунальники пообіцяли "не райдужну перспективу" всім боржникам Комунальники масово подають до суду на неплатників: яка заборгованість вважається критичною Перерахунок пенсій з 1 травня: чого чекати стареньким
Показати ще

Нагадаємо, медики з Університету Коїмбри в Португалії у ході тривалих досліджень прийшли до висновку, що жінки, які поспішають народити дитину якомога раніше, ризикують прожити менше, ніж ті, хто народжує після 30.

Як повідомляв портал "Знай.ua", відомий психоаналітик розвіяв міфи і визначив, якою ж насправді має бути хороша мати.

Також "Знай.ua" писав про те, чого краще не говорити вагітній жінці.