На початку зимового сезону кожен лікар радить частіше вживати фрукти, щоб компенсувати нестачу вітамінів і мінералів. Одним із найбільш корисних називають не тільки популярні цитрусові – апельсини та лимони, а й хурму.

Проте окрім низки чудодійних властивостей, цей фрукт таїть у собі ще й небезпеку для нашого здоров'я. Як це не парадоксально звучить, та традиційні "ліки" від авітамінозу володіють цілою низкою серйозних протипоказань, ніби препарати в аптеці.

Не рекомендовано їсти хурму при спайках у кишківнику та захворюваннях шлунку – у ній міститься танін, який сповільнює обмін речовин і навіть може спровокувати появу зайвої ваги, повідомляє Clutch.

Популярні новини зараз
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році Терміново біжіть до супермаркету, поки не почалися тривалі відключення світла: що потрібно купити кожному українцеві Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Показати ще

Тобто якщо ви на дієті, то замініть її краще на грейпфрут, або мандарини, буде більше користі.

Категорично заборонено їсти популярний фрукт людям із панкреатитом і хворобами 12-палої кишки, діабетом, а також дітям віком до 10 років.

Вагітним також не слід дуже захоплюватися хурмою – підвищується ризик алергії, що згубно впливає на здоров'я майбутнього немовляти та самої мами. Не варто поєднувати її з молоком чи водою через ризик розладу шлунка.

Тому, звісно, якщо у вас хороший метаболізм, то сміливо можете йти за корисним та смачненьким, але пам'ятайте: 100 грамів продукту – це практично 10% добової норми меню дорослої людини. Кількох невеликих за розміром фруктів цілком достатньо, аби зарядитися вітамінами і не зашкодити собі.

Дивіться: гастроентеролог про корисні властивості хурми

Як повідомляв портал "Знай.ua", дієтологи назвали основні корисні властивості солоних огірків взимку.