Днями українці вшановували пам'ять Героїв Крут, адже 100 років тому три сотні київських студентів дали бій більшовицькій армії на залізничній станції Крути в Чернігівській області.

На честь цієї дати у столиці відбулася смолоскипна хода активістів "Національного корпусу" та так звана посвята "національних дружин" біля Київської фортеці. Колоною пройшли молоді люди в балаклавах, які характеризували себе красномовно – "ті, які не бояться застосувати силу заради порядку на вулицях".

По суті – це філія того ж таки "Національного корпусу", створений шість місяців тому. Але насправді ідея виникла набагато раніше, ще за часів Революції Гідності, тоді вона була представлена в дещо іншому форматі.

Активізувалися наприкінці 2013 – початку 2014 року мешканці всіх районів столиці (Позняки, Троєщина, Оболонь, Виноградар, Борщагівка, Куренівка та інші) . Вони виходили на патрулювання у пошуках "тітушок", координували свою діяльність переважно за допомогою соцмереж та спеціальних рацій.

Популярні новини зараз
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня Пенсіонери також отримають свою "тисячу" на карту: кому адресовано надбавку
Показати ще

Такі патрулі часом ловили й звичайних, кишенькових злодіїв, котрі скориставшись загальним хаосом на вулицях, робили свою нечисту справу та стріляли на всі боки із вогнепальної зброї. Кістяк організації спочатку складав 30-40 осіб, але потім поступово структура розрослася, проіснувавши, втім, зовсім не довго.

Чим же відрізняються нинішні "дружинники"? На думку політолога Олексія Якубіна, у МВС прорахувалися з ідеєю – навіть поліція поки що не виконує своїх функцій на 100%, а говорити про виділення додаткового фінансування на нову ланку і говорити зарано:

"А як же всі наші бюджетні та донорські кошти виділені на ці речі? Збільшення бюджету МВС ще цього року. Де ці ресурси?".

Припускають, що такі об'єднання можуть використовуватися напередодні виборів, тому й випадково згадали про ініціативу часів Майдану, але свої сили помічники Авакова, вочевидь, переоцінили:

"Не більше, ніж шоу для вузького кола глядачів. Це не означає, звичайно, що, це шоу не матиме якогось продовження. Банальний сценарій: деякі політсили виграють вибори. На вулиці виходять горезвісні" Народні дружини" і оголошують що "не допустять реваншу реакційних сил ", можливо, навіть влаштовують невеликий погром. Порошенко і компанія зразково-показово закочують їх в асфальт - максимально жорстко, на камери. Ну, а далі" гарант Конституції "заявляє, що в таких умовах просто не може залишити "свій народ "", - вважає журналіст Юрій Ткачов.

Мобілізувати електорат, чи тримати руку на пульсі ситуації у Києві? І те, й інше може бути метою правлячої ланки, додає політолог Петро Олещук:

"Ви створюєте праву партію, і, очевидно, хочете в парламент. Права партія - цілком конкретний електорат. Його важко" розширити ", адже він відносно невеликий. Але він є, і для парламентської фракції його досить", - резюмував експерт.

Дивіться: Марш Національної дружини у Києві

Нереально, тому що дорого – можливо й таке. Адже заманювати у дружини рекламою з чоловіками у камуфляжі вже не так просто, як це було колись. Асоціації з мілітаризмом добре знають і ті, хто пройшов АТО, ветерани точно відрізнять маніпуляцію від реалій.

Крім того, дружини такого типу поки що не мають законного поля дій, як підкреслив політолог Кирило Молчанов:

"Соромлюся запитати, а яким законодавчим актом регламентовано створення Національних дружин, а також їх діяльність?".

Досягти загального порядку, керуючись гаслами про бій під Крутами – ідея з дещо подвійним дном. Адже навіть в дні "Іловайського котла" комусь було вигідно "під шумок" ховати мільйони на рахунках за кордоном:

"Приблизно так само, майже 100 років по тому, дехто відпочивав за кордоном і створював собі нові офшори під час боїв за Іловайськ (2014р.) Історія циклічна і багато подій дуже схожі один на одну", - заявив політичний експерт Микола Спиридонов.

Наскільки ця ідея реальна, і чи приживеться в українському суспільстві, точно сказати не під силу жодному експерту. Залишається тільки брати правильні уроки з історії і керуватися буквою закону.

Дивіться: народні дружини, коментарі експертів

Як повідомляв портал "Знай.ua", копи викрили головні промахи у реформі поліції.