З тих пір, як Президент України Петро Порошенко офіційно заборонив українським провайдерам надавати доступ до відомих російських сайтів, пройшло дев'ять місяців. У логічно обґрунтованого рішення є дуже слабке місце: провайдери так і не отримали пояснень, як блокувати окремі російські ресурси з технічної точки зору, а також хто стежитиме за виконанням цих правил. Власне через це кожен провайдер працював як міг, виходячи з можливостей і особливостей.



Як повідомляє LIGA.net, Нацкомісія з питань зв'язку та інформатизації схвалила необхідний проект постанови Кабміну, розроблений Держспецзв'язку (виконує функцію адміністратора в сфері телекому). У чому ж полягає суть документа і чим приведення його в дію загрожує українському інтернету, давайте розбиратися разом.



Що вигадали в Держспецзв'язку

В узгодженому з НКРЗІ проекті зазначено, що оператори повинні здійснювати блокування сайтів по доменних іменах і відповідним їм IP-адресами. З одного боку, це найпростіша форма блокування. Для цього операторам не знадобиться купувати дороге обладнання. З іншого - вона дуже кострубата. Адже, заблокувавши IP, можна закрити доступ відразу до декількох ресурсів, які знаходяться за однією і тією ж адресою.

Популярні новини зараз
Пенсіонери мають довести, що ще живі: у ПФУ дали час до кінця грудні, інакше залишать без грошей Стосується всіх одержувачів пенсій: українцям дали 30 днів на явку до ПФУ Шахраї масово "чистять" картки українців: у ПриватБанку порадили, як врятувати заощадження Порошенко в Штатах шкодить Україні: дратує республіканців нагадуванням, як «зливав» Трампа на користь Гіларі Клінтон, - експерт
Показати ще

"Ми потрапимо туди ж, куди потрапили росіяни. Лочити (сайти. - авт.) за IP - це шлях, коли можна залочити весь інтернет", - говорить глава Інтернет асоціації України Олександр Федієнко.



CEO Датагруп Михайло Шелемба перейнявся питанням: а чи потрібні після цього DPI?

Потрібно сказати, що коли в минулому році указ вступив в силу, деякі провайдери були готові піти на більш жорсткі заходи - встановити на свої мережі DPI (Deep Packet Inspection - обладнання, яке використовується провайдерами для детальної фільтрації трафіку).

Такий захід значно ускладнила б роботу сервісів і додатків VPN, якими зараз користуються українці, що все ще віддають перевагу сидіти у ВКонтакте і Одноклассниках (згідно з дослідженням Factum Group, відразу три російських сайти - ВКонтакте, Однокласники і Яндекс - потрапили в рейтинг найпопулярніших серед українців веб-сайтів).



За чий рахунок моніторинг

Держспецзв'язку також визначилося з тим, як моніторити виконання операторами блокування. У проекті постанови сказано, що відомство має купити спеціальну апаратуру, яка стежитиме за тим, як провайдери блокують сайти.

Але, згідно з проектом, на це буде виділено всього 3,5 млн грн. Держспецзв'язку та СБУ повинні встановити спецзасоби на мережах, які мають з'єднання з мережами інших держав. Хоча з постанови неясно, на які саме мережі буде встановлено таке обладнання і чи вистачить зазначеної суми на його закупівлю.

"Вся ця постанова - профанація. Я в принципі не розумію, навіщо моніторити те, що апріорі виконати не можна? Адже ці всі блокування по IP і DNS - вони неефективні", - відзначає глава ради Телекомпалати України Тетяна Попова.

На думку гендиректора групи компаній Тріолан Вадима Сидоренка, з постанови не до кінця зрозуміло, за чий рахунок здійснюватиметься встановленя обладнання спецслужб.



Учасники ринку в неофіційних бесідах з журналістом розповідали раніше, що сума, яка буде потрібна, аби моніторити навіть 15 операторів, може становити кілька сотень мільйонів гривень.

"Може, це виділяють гроші не на обладнання, а на те, щоб змусити когось купити це обладнання", - розмірковує Сидоренко.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" повідомляв про те, що з-за Путіна Facebook зважився на серйозні зміни.