21 лютого в Оболонському районний суд Києва президента України Петра Порошенка допитували як свідка у справі про державну зраду Віктора Януковича. за допомогою відеозв'язку.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПорошенко свідчив з приміщення Адміністрації президента за допомогою відеозв'язку. Це він пояснив тим, що має дипломатичний імунітет, передає ТСН.
Відзначається, що допит повинен був тривати орієнтовно до 15:30, але судді довелося припинити його, так як з боку захисту посипалося багато питань, які стосувалися б кримінальної справи. Адвокати захисту не реагували на численні зауваження судді, заявляючи, що суд навмисно не дає їм задавати питання.
У свою чергу прокурори заперечували питання, які стосувалися тлумачення Конституції та законів України, зокрема щодо підстав для припинення повноважень президента, як довго президент повинен бути відсутнім в країні, щоб це можна було назвати самоусуненням, тощо.
Суддя відхилив близько десяти питань сторони захисту, після чого Порошенко все ж взяв слово і прокоментував їх так:
"Я підкреслюю, що правом тлумачення законів володіє не президент, не захист і не прокурор, а тільки Конституційний суд. Якщо ви вважаєте, що ваші права порушені, зверніться як громадяни, і новий Конституційний суд розгляне ваше звернення. Або народні депутати можуть звернутися. це не компетенція президента. Я зі свого боку не буду порушувати закон і тлумачити, тому що це не входить до повноважень президента ".
Втім з початку допиту президент зміг відповісти на кілька запитань адвокатів захисту Януковича.
Головні тези допиту Петра Порошенко:
- На момент подій я був знайомий з Віктором Януковичем. У мене були різні відносини з Януковичем.
- 27 лютий 2014 року в кабінеті голови Верховної Ради Олександра Турчинова я виступив з пропозицією негайно видати мені доручення провести переговори з депутатами Верховної ради Криму для того, щоб зупинити руйнівні процеси, які почалися зі спроби оголошення незаконного референдуму.
- Тих осіб, які мене зустрічали, я попросив привезти мене до Верховної ради Криму. Незважаючи на всі перешкоди, ми змогли дістатися на відстань 300-400 метрів до площі, де розташований Рада. Далі машина не могла проїхати. Я вийшов з машини і пішки пішов у Верховну раду. Переконався, що Рада був закритий, оточений так званими зеленими чоловічками, військовими регулярних сил РФ і особами в камуфляжі, які називали себе кримської самообороною, але координувалися офіцерами РФ.
- Коли журналісти почали знімати мене біля порожнього Верховної ради Криму, була віддана команда, щоб мене заблокувати, оточити і застосувати засоби фізичного впливу. Тоді я попрямував по іншій вулиці до своєї машини. Я був оточений десятками або сотнями людей, частина з них були провокаторами, які намагалися тиснути, погрожувати. Але частина стала на мій захист. Я вважаю, що була загроза моєму життю. І я вдячний тим людям, які мене захистили. Також там було кілька міліціонерів, які намагалися чесно виконувати свої обов'язки. Пройшовши приблизно з кілометр, побачив на стоянці таксі. Я сів і поїхав за адресою, де була запланована зустріч з головою Верховної ради Криму.
- Зі слів працівників аеропорту я знав, що в повітряному просторі знаходяться літаки без розпізнавальних знаків, які перекидають сили. Про це повідомили вночі, коли я повернувся в аеропорт.
- Очевидно, що відбувалися добре скоординовані заходи на Сході України - в Донецьку, Луганську, Харкові, Запоріжжі, Дніпропетровську, Одесі, які тривали не тільки в березні, а і в квітні і в травні.
- Під час мого перебування в Луганську в квітні 2014 року, коли я прибув до заблокованого Луганський аеропорт, у мене була запланована зустріч з викладачами та професорами національного університету, який розташований поблизу заблокованого будівлі СБУ. Були перешкоди. Було відключено світло, молоді люди намагалися перервати зустріч.
- У мене був намір відвідати кордон України, зокрема Ізварине. Моя машина за повідомленням помічника була обстріляна. Під час зустрічей з жителями в Ізварине були провокації з боку людей, які перетнули кордон з російської сторони. Я вдячний жителям Ізварине. Жінка, яка спробувала зупинити провокаторів, я змушений був заступитися за неї і попросив правоохоронців притягнути до відповідальності тих, хто намагався заподіяти шкоду.
- Ми в результаті скоординованих дій зберегли цілісність України, не дали проросійському сепаратистському шабашу розпалити полум'я в Харкові. На жаль, була трагедія в Одесі.
- Я переконаний, що ніякого оголошення референдуму в Криму не відбувалося. Ці маніпуляції з датами - спочатку 25 травня, потім 16 березня - свідчили про поспішність і незаконність дій РФ.
- Координація цих кроків разом з рішенням президента Росії Володимира Путіна про застосування ЗС РФ за межами Росії, звернення до Ради Федерації РФ про отримання згоди російського парламенту на використання збройних сил і дуже поспішне рішення, яке прийняв російський Рада федерацій, свідчить про добре скоординованих діях парламенту Росії, президента Росії, а також військовослужбовців і найманців, які перебували в Криму з метою забезпечення незаконної анексії. Хочу підкреслити, що жертви серед кримських татар і українських військовослужбовці підтверджують цю незаконність.
- З точки зору міжнародного права РФ не мала ніякого права діяти у той спосіб, який вона продемонструвала, починаючи з 20 лютого 2014 року. Дозвольте не погодитися з позицією, що РФ була визнана агресором лише в 2016 році. Якщо вивчити резолюцію ООН в березні 2014 року, то там було рішуче засуджено анексія Криму.
- Це лакмусовий питання для кожного українського громадянина і політика світу, на який він повинен відповісти: Крим український або "Кримнаш", як стверджують росіяни (і то не всі)? В Україні конфлікт, громадянська війна або факт агресії РФ? Тисячі жертв як серед солдатів, так і серед цивільного населення є результатом агресії або громадянської війни? Якщо ваша відповідь "Крим російський, в Україні громадянська війна", то це гібридна війна, частина інформації, яку Росія намагалася поширити в світі і зазнала поразки. Вже всім відомо про це, починаючи від звинувачень у фінансуванні тероризму та закінчуючи порушенням морського права, порушенням конвенції про расову дискримінацію.
- Я вважаю, що це питання не тільки політичний і безпеки, а й суто юридичний. У тому числі процес, який відбувається сьогодні, має виняткове значення не тільки для України. Це було одним з важливих обставин, унаслідок яких я прийняв рішення прийняти в ньому участь.
- Мені невідомо про рішення ВРУ про припинення повноважень президента. Я про нього не знаю і не поінформований. Я як нардеп України сам брав участь в голосуванні відповідної постанови ВРУ. Там було зазначено: в зв'язку з самоусуненням президента Януковича покласти обов'язки президента на главу ВР України Олександра Турчинова. Якщо ви питаєте про припинення повноважень президента Януковича - мені про це невідомо.
- Підставою для покладання обов'язків президента на главу ВР була відсутність президента і втрата керівництва країни в умовах розпочатої агресії РФ в Криму. На моє переконання, існувало достатньо підстав, щоб натиснути кнопку "за".
- Постановою не припинялися повноваження Януковича. Моєю мотивацією голосування за постанову було те, що він зник, з ним немає зв'язку, ніхто не знає, де він - або в Сімферополі, або в Анапі, або в Ростові, а в цей час проти нашої країни здійснюється агресія. З боку народних депутатів і Верховної Ради це була б бездіяльність і безвідповідальність, якби ми вчасно не реагували на виклики, які постали перед нами на той момент. Не створюйте враження, що хтось уникає ваших запитань (звертається до адвокатів захисту, - ред.). Вони просто не за адресою.
- Я не є підписантом цієї угоди (між Януковичем і представниками опозиції щодо врегулювання політичної кризи під гарантії представників кількох європейських країн від 21 лютого 2014 року, - ред.). Я не був присутній під час його підписання. Його сенс став мені відомий після оприлюднення угоди.
- Я не можу не відреагувати на ваш виступ, коли ви стверджуєте, що причиною захоплення Криму, незаконної анексії стала думка кримчан (після втечі Януковича з країни, - ред.). Повертайтеся знову до тих чітким визначенням щодо подій, які визнані світом і заперечуються тільки Російською Федерацією. Я впевнений, що на сьогодні ні у кого немає сумнівів у незаконності агресії, анексії Криму, агресії на Сході. Причина є тільки в спробі як елементі гібридної війни з боку Росії забезпечити кампанію, яка відбілює агресію РФ.
Як повідомляв портал "Знай.ua", 27 лютого 2014 року в ході візиту до Криму президент Петро Порошенко на власні очі бачив регулярні російські війська і закриту Верховну раду полуострова.Такое заяву глава держави зробив під час допиту у справі про державну зраду Віктора Януковича.