Способи крадіжки грошей з карт з кожним роком стають все витонченішими. Іноді шахраї роблять це завдяки вразливостям банківської системи, а іноді наївні люди самі віддають свої гроші. Погодьтеся, це досить велика проблема останнім часом. Тому ми вирішили розповісти вам, як шахраї крадуть гроші з карт і як уберегтися від цього.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяОстаннім часом все більше і більше українців відмовляються від готівки. Тільки за даними НБУ, за 9 місяців 2017 року обсяг безготівкових операцій за допомогою платіжних карт зріс більш ніж на 40% і досягає зараз більше 200 млрд. Грн. Тож не дивно, що шахраї просто користуються такою популярністю карт.
Потрібно відзначити, шахраї найчастіше крадуть з карт гроші у користувачів ПриватБанку. Але це не через те, що у них проблеми з безпекою в порівнянні з іншими банками. Просто більше половини всіх активних карт в Україні саме приватбанківських.
Як шахраї крадуть гроші з карток
Умовно, всіх зловмисників, які займаються безготівковими махінаціями, можна розділити на дві категорії: коли жертва безпорадна і все робиться завдяки лазівкам в банківській системі, або ж коли клієнт \ жертва занадто наївні і довірливі люди - такий вид шахрайства ще називають соціальним інжинірингом.
Карти, гроші і ... таксист
Це мабуть одна з "найбородатіших" схем, щоб роздобути безкоштовно техніку майже з будь-якої торгового майданчика, де люди продають б\у товар.
Працює все наступним чином: Дзвонить покупець і каже, що готовий купити ваш телефон, ось тільки особисто зустрітися не може і надішле за телефоном кур'єра. Але насправді це буде таксист, якого використовують без його відома. Йому розповіли прекрасну історію про те, що людина нібито забула телефон у друга і його потрібно забрати, всі поїздки будуть оплачені. Адже таксисти не надто люблять зв'язуватися з купівлею \ продажем товарів.
Отже, суть схеми: продавець підходить до таксиста, щоб передати телефон. У цей час "покупець" нібито стоїть біля терміналу і відправляє гроші на вказаний картковий рахунок. І ... вуаля, через хвилину на телефон приходить СМС, нібито від ПриватБанку з підтвердженням зарахування.
Все начебто ідеально правильно, ось тільки, якщо придивитися, то номер телефону відправника зовсім не приватівський, а в трансліті вашого прізвища, швидше за все, буду помилки.
І не забувайте, що в ПриватБанку всі повідомлення приходять не в СМС, а в Sender вашого Приват24. Ну і звичайно, найпростіший і найвірніший спосіб це просто перевірити баланс картки.
Трохи складніше
І так, продовжимо. В цьому випадку шахраїв буде двоє: покупець, і нібито співробітник вашого банку. Покупець домовиться з вам і, звичайно, попросить номер карти, щоб перевести туди гроші. Відразу ж після цього вам зателефонує уявний співробітник банку, який повідомить, що платіж не можна провести без додаткових даних. І так, вам потрібно буде назвати ПІН-код і CVV. І як тільки ви це зробите, шахраї можуть вкрасти гроші з вашої картки.
Є ще невелика варіація цієї схеми. Для цього "співробітник банку" попросить вас сходити до банкомату. А коли його телефон надійде ще один дзвінок, ви маєте продиктувати останні 3 цифри з номера якого дзвонили. Мовляв, "вони необхідні, щоб завершити платіж". Саме ці три цифри дозволять зловмисникам зняти гроші з вашої картки в будь-якому банкоматі. Адже майже в будь-якому банку є функція "зняти без карти". Для неї потрібні, як раз ті дані, про які ми розповіли вище.
Якщо вам здається, що це занадто просто і ви ніколи на це не повелися, то прочитайте наступний спосіб шахраїв красти гроші з карток.
Телефоном єдиним
Вішинг - телефонне шахрайство. Тут все так само досить просто, різними способами шахраї вивідують інформацію про ваших платежів. У минулому році жертвами подібного стали користувачі Ощадбанку.
Його клієнтам почали проходити СМС про те, що нібито їх карти заблоковані і щоб все виправити потрібно передзвонити в "інфоцентр". Люди, які туди все-таки дзвонили через цікавість не зуміли дізнатися ніякої розумної інформації, а після навідних запитань співробітники "інфоцентру" відповідали добірним матом і кидали слухавку.
У всіх цих ситуаціях частина провини безумовно лежить на самій жертві. Адже саме вона розповідає всі свої дані. Але шахраї можуть знімати гроші з карток навіть без відома їх власників. І зараз ми розповімо вам як.
Ні в чому не винен
Листопад минулого року був справжнім пеклом для деяких власників Приватбанку. Тоді з їх рахунків просто почали списувати гроші на покупки в якихось інтернет магазинах. Шахраї знайшли недоліки в платіжній системі Interkassa, а жертвам навіть не приходило повідомлення про списання грошей, адже у торговця не була включена система верифікації транзакцій 3D-Secure. Приват після цього сказав, що неполадки виправили, а всім постраждалим виплатять компенсації.
Але, менше ніж через пів року все той же Приват знову відзначився в подібному. Тільки в січні 2018-го року у шахраїв фігурував російський інтернет-ресурс безкоштовних оголошеннь Avito.ru.
Деяким користувачам почали приходити повідомлення про списання грошей для деяких "рекламних послуг Avito.ru".
"Скріншот я надав Привату буквально протягом 5-ти хвилин після пограбування, знаю що транзакцію можна скасувати (призупинити) в перші 15 хвилин з моменту відправки грошей, чого Приватбанк не зробив після мого сигналу їм", - розповідає жертва шахраїв.
Трохи пізніше Привата вистачило лише на те, щоб сказати відповісти постраждалим: "ми розберемося в ситуації".
Єдиним способом на даний момент уберегтися від такого шахрайства, це поставить нульовий ліміт на інтернет покупки. Робиться це в за дві хвилини в додатку Приват24.
Як захиститися від шахраїв
Напевно, поки ви читали, як шахраї знімають з ваших карт гроші, і самі зуміли придумати кілька подібних способів. І це не дивно, адже все це "старі пісні на новий лад". Особливо це стосується шахраїв, які "працюють" по телефону. Вони скажуть вам все, що завгодно, будуть погрожувати, залякувати, аби дізнатися дані вашої карти.
Щоб захиститися від цих шахраїв є лише одне золоте і елементарне правило, навіть якщо той, хто подзвонив вам, представиться новим главою НБУ, ні в якому разі не можна говорити йому ваш ПІН-код і CVV. Виняток тільки номер вашої картки.
Так само, якщо інтернет магазин не викликає у вас ніякого довіри, то не варто купувати там нічого. Часто подібне використовується лише, щоб отримати ваші дані. Кілька років тому багато людей попалися на таку схему з фейковий Приватом.
З карти почали знімати гроші: що робити
Перше, не потрібно панікувати. Друге, карту потрібно заблокувати або дзвінком в контакт-центр, або за допомогою інтернет-банкінгу. Далі просто пишемо заяву поліцію і в самому банку.
Дивіться: як шахраї крадуть гроші з карти
Тепер ви знаєте, як шахраї знімають гроші з ваших карт і як можна від цього вберегтися.