Останнім часом все частіше виникають майнові спори між тими, хто колись вирішив жити разом без реєстрації стосунків, але при цьому не замислювався, які можуть бути наслідки. Незнання законів не звільняє від відповідальності, а майнові права на будь-що не виникають самі собою без достатніх на те підстав. У розумінні закону не кожна пара, що живе разом, вважається сім'єю, а тому і придбане в період співжиття майно часом поділити вкрай важко.

Але про все це той, хто подав до суду на розділ майна, часто здивовано дізнається лише тоді, коли отримує зустрічний позов або заперечення на нього. Про це пише адвокат Наталія Горбаль.

Саме тоді, коли позивач знайомиться зі змістом таких заперечень, з подивом для себе розуміє, що, виявляється, і не було ніякої сім'ї, а було лише щось, схоже на спільне проводження часу, яке нікого ні до чого не зобов'язує: ні до розділу майна, ні до виникнення будь-яких інших обов'язків. І що найцікавіше, суди досить часто стають на бік саме відповідачів, вказуючи позивачам, що ті не довели факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу.

Багато хто помилково вважає, що ось таке проживання однією родиною без реєстрації шлюбу може бути підтверджено показаннями свідків, зокрема, сусідами, а також наявністю фотознімків, на яких пара зображена удвох. Крім цього, деякі взагалі починають рахувати кількість часу, що минуло разом. Якось почула обивательську, по своїй суті, думку про те, що тільки лише проживши з кимось в "цивільному шлюбі" не менше п'яти років, можна вважати, що виникла сім'я і виникло право на розділ нажитого майна.

Що ж, можливо, як свого роду докази, описане і може сприйматися, але ось тільки докази чого? Очевидно, чого завгодно, але тільки не того, що двоє, проживаючи разом без реєстрації шлюбу, дійсно створили сім'ю, після чого у них виникли один до одного права і обов'язки, в тому числі і право на розділ нажитого майна.

Популярні новини зараз
Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Показати ще

Ось, наприклад, що можуть підтвердити сусіди? Очевидно, тільки те, що хтось входить і виходить з квартири кожен день.

Або свідченням чого можуть виступити спільні знімки? Напевно, того, що двоє в якийсь конкретний момент знаходилися в певному місці. І, за великим рахунком, неважливо, що "він" може обіймати або цілувати "її" на цих знімках. У розумінні законодавства це зовсім не говорить про те, що двоє, які проживають в межах однієї житлової території, є сім'єю. І, до речі, ще потрібно довести, що вони проживали саме разом. Оскільки саме цей факт є першочерговим в ланцюжку доказів того, що була створена сім'я і у кожного члена такої сім'ї виникло право на половину нажитого майна.

А які ж докази, в принципі, можуть підтверджувати факт створення сім'ї без реєстрації шлюбу?

Ще в далекому 1999 році Конституційний Суд України в своєму рішенні по справі № 5-рп / 99 встановив, що до членів сім'ї належать особи, які постійно проживають разом і ведуть спільне господарство, і обов'язковою умовою для визнання їх членами сім'ї є: факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, придбання майна для спільного використання, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.д.

А взимку цього року Верховний Суд, вирішуючи спір щодо придбаного одним з партнерів по фактичним шлюбним відносинам майна, вказав, що для визначення такого майна спільною сумісною власністю необхідно довести, що: обидва партнери дійсно вели спільне господарство; ними був сформований спільний (загальний) бюджет (для потреб сім'ї); ними здійснювалися спільні витрати і купувалося інше майно в інтересах сім'ї.

Зауважте, в зазначеному ланцюжку доказів немає ні слова ні про сусідів, ні про фотознімки, ні тим більше про терміни проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу. А є акцент на взаємну участь двох в створенні сім'ї та її повної і беззастережної підтримки, і супроводі.

Саме тому, погоджуючись на спільне проживання з кимось, для початку з'ясуйте свою роль в такому проживанні і чи достатньо у вас буде в подальшому, в разі виникнення спору щодо спільно нажитого майна, доказів створення сім'ї.

Загалом, бережіть себе і пам'ятайте, що знання своїх прав і обов'язків значно полегшує життя.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" писав про те, що експерти розповіли, як банки обводять українців навколо пальця.