Сьогодні, 9 травня, в Україні набув чинності закон про кібербезпеку, згідно з яким буде створено відразу кілька важливих структур.

Про це йдеться в тексті закону, розміщеному на сайті Ради.

Основні принципи закону

Новий закон в першу чергу спрямований на формування загальної державної політики кібербезпеки, а також розподіл ролей між різними відомствами. Зокрема, він дає повноваження спецслужбам для здійснення кіберзахисту країни.

Звернемо увагу, що координувати дії в сфері кібербезпеки за законом буде президент через Раду національної безпеки та оборони (РНБО).

Також, згідно з документом, в Україні повинна з’явитися Національна телекомунікаційна мережа та Державний центр кіберзахисту. До Національної телекомунікаційної мережі увійдуть інформаційні системи бюджетної сфери (органи державної влади та держпідприємства). Порядок її формування покладено на уряд. За захищений доступ держорганів, антивірусний захист і аудит інформаційної безпеки відповідатиме Державний центр кіберзахисту.

Популярні новини зараз
Дати виплати пенсій "перетасували": чи можна змінити день отримання виплат В Україні пенсіонери отримають "подвійні", та навіть "потрійні" пенсії: у ПФУ озвучили вимоги Українцям пообіцяли зробити життя трохи простішим: понад 10 тис грн на людину 60-й День народження - не привід радіти: в Україні пенсіонерам повідомили погану новину
Показати ще

Також передбачено створення Національної системи кібербезпеки, яка об'єднає ряд міністерств і відомств. До неї увійдуть Держслужба спеціального зв'язку та захисту інформації, Національна поліція, Служба безпеки України, Міністерство оборони і Генеральний штаб, Національний банк, а також розвідувальні органи.

Закон чітко визначає, яке відомство і за що буде відповідати в сфері кіберзахисту. Координація та здійснення державної політики стають відповідальністю Держспецзв'язку. Нацполіція повинна буде забезпечувати захист громадян, суспільства і держави в кіберпросторі, а також вживати заходів для запобігання кіберзлочинів.

Серед завдань СБУ - розслідування кіберінцидентів і кібератак, здійснених проти державних інфосистем. А ось Міноборони і Генштаб повинні будуть готувати державу "до відбиття військової агресії в кіберпросторі". Нацбанк відповідальний за кібербезпеку в банківській сфері, зокрема, шляхом створення центру кіберзахисту НБУ.

Документом також уточнюються поняття "кібербезпека", "кіберзахист", "кіберзлочинність", "кібероборона" і ряд пов'язаних понять і, відповідно, розмежовані об'єкти кібербезпеки / кіберзахисту.

Повідомляється, що "кіберзахистом" є заходи, спрямовані на безпеку систем і інформаційних ресурсів.

Що змінює прийняття цього закону?

Одним з істотних моментів в прийнятому законі є фактичне прирівнювання злочинів в кіберпросторі до звичайних. Так, закон вводить в правову площину саме поняття "кіберзлочини", яке визначається, як суспільно небезпечне діяння, за яке передбачена кримінальна відповідальність.

Поява цього закону саме зараз актуальна, як ніколи. Сьогодні одним зі світових трендів є тенденція до значного зростання кількості кібератак, які стають все більш витонченими і малопрогнозованими. Особливою метою кіберзлочинців є критично важливі об'єкти інфраструктури країни. Україна не стала тут винятком.

Як повідомляв портал "Знай.ua", в Україні розпочав роботу Центр реагування альянсу, який буде відповідати за інформаційний захист цілого ряду підприємств.

"Ми запускаємо Центр реагування на киберінциденти. Він буде працювати над запобіганням кіберзагроз, а також їх невідкладною локалізацією. Вже створено захисний контур, який забезпечує кібербезпека всіх держустанов та об’єктів інфраструктури", — повідомив секретар РНБО Олександр Турчинов.

Більш того, за словами чиновника, центр буде взаємодіяти з міжнародними організаціями.